Oszczędzanie pieniędzy w 2024 roku – poradnik

Oszczędzanie pieniędzy to temat, który wywołuje mnóstwo emocji. Jedni eksperci tłumaczą, że nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy, gdyż kojarzy się to z brakiem, inni zaś przekonują, że uroszczenie swojego życia i szukanie oszczędności to pierwszy krok do bogactwa i poprawy kondycji finansowej. Sam zdecyduj, gdzie dla Ciebie leży prawda. Poznaj jednak strategie i sposoby, które ułatwią Ci oszczędzanie pieniędzy w 2024 roku oraz pomogą stać się osobą bogatą.

Dwie różne strategie oszczędzania pieniędzy

Temat oszczędzania pieniędzy interesuje mnie od zawsze. Już jako mała dziewczynka marzyłam o tym, że gdy dorosnę, zostanę bogatą kobietą. Od kilku lat intensywnie działam, by ziścić to marzenie. W książkach o milionerach i ludziach bogatych najczęściej znajduję porady, by najpierw płacić sobie minimum 10% kwoty zarobków, a dopiero później płacić rachunki i zobowiązania. Natomiast self-made milionerka, ekspertka od energii pieniędzy i money coach – Marta Manterys twierdzi, że słowo oszczędzanie kojarzy się z brakiem. Dla mnie jest synonimem bezpieczeństwa finansowego, daje możliwość spełniania swoich marzeń i życia na własnych zasadach. Zatem jak to jest z tym oszczędzaniem?

Oszczędzać pieniądze czy nie – o to jest pytanie!

Pieniądze są jednym z najważniejszych tematów w naszym życiu, a ci, którzy uważają, że jest inaczej, bardzo się mylą. Wiele osób myśli, że pieniądze to jedynie matematyka, a nasze przekonania i światopogląd mają na ogromny wpływ na kwestie finansów. Każdy z nas inaczej postrzega pieniądze i myśli o nich w zupełnie inny sposób.

„… umiejętne obchodzenie się z pieniędzmi ma niewiele wspólnego z inteligencją, a bardzo dużo wspólnego z zachowaniem. A zachowania trudno się nauczyć, nawet tym osobom, którym naprawdę nie brakuje inteligencji. Geniusz, który traci kontrolę nad emocjami, może wywołać finansową katastrofę. Ta sama zasada działa również na odwrót. Zwykli ludzie, niemający żadnego finansowego wykształcenia, mogą się wzbogacić, jeśli będą mieli zestaw behawioralnych umiejętności, które nie mają nic wspólnego z formalnymi metodami mierzenia inteligencji” – czytamy we wstępie do książki pt. „Psychologia pieniędzy” napisanej przez Morgana Housela.

Marta Manterys z PokochajPieniądze.pl natomiast radzi, by pokochać pieniądze i traktować z szacunkiem, podobnie jak osobę ukochaną. Czyli nie narzekać, nie gniewać się i nie marudzić. Nie analizować wydatków w domowym budżecie, a skupiać się na pieniądzach, które otrzymujemy oraz praktykować wdzięczność. Nie zazdrościć innym, tego, że im się powodzi. Uczy jak zmienić myślenie i działać, by mieć pieniądze.

Nowy rok i zmiana metody zarządzania pieniędzmi

Finanse wpływają na każdą dziedzinę naszego życia, także na nasze relacje i poczucie wartości. Nowy rok zachęca do podejmowania postanowień noworocznych. W 2024 roku warto zadbać o swoją dietę mentalną i skupić się na kwestii finansów, dokonać zmian, by mieć najlepszy rok w kwestii zarobków i pieniędzy. W jaki sposób zadbać o swoje finanse w 2024 roku?

4 kroki do zwiększenia zarobków w 2024 roku

Wdzięczność za pieniądze

Istnieje wiele metod zarządzania finansami. Nauczono nas, by zarządzać domowym budżetem i robić comiesięczne podsumowanie wydatków. Jednak to, na czym się skupiamy, rośnie. W związku z tym na początku 2024 roku zachęcam, by skupić się nie tylko na zarobkach, ale także wszystkich pieniądzach, bonusach i prezentach, które otrzymujemy. Zapisywać każdą taką kwotę i praktykować wdzięczność. Każdego dnia dziękuj za to, co masz – wygodne łóżko, dach nad głową, rodzinę czy pracę, która daje pieniądze. I wcale nie musi to być nic nadzwyczajnego, bo uśmiech drugiego człowieka, radosne spojrzenie dziecka, piękny zapach deszczu, cykające nocą świerszcze, drobny gest czy nawet słowa uznania ze strony klienta sprawiają, że czuję się wyjątkową osobą. Przed snem praktykuję rytuał wdzięczności za dobro, którego doświadczyłam tego dnia. Polecam każdemu.

Porównywanie się z innymi

Porównania nigdy nie są dobre. A to z tego względu, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy z nas ma też inne doświadczenia życiowe. Dlatego nigdy nie porównuj się z sąsiadami, znajomymi, rodziną czy ludźmi, których obserwujesz w social mediach. Często to, co widzimy, jest jedynie skrawkiem, wycinkiem z ich życia. Nawet jeśli mają Twoim zdaniem piękny dom, fajną pracę, najlepszego partnera lub biznes czy często podróżują – o czym ty również skrycie marzysz, to nie znasz ich sytuacji finansowej, myśli i działań, które doprowadziły ich do tego momentu w życiu. Masz wszystko, aby osiągnąć w życiu to, czego pragniesz. A skoro innym się udało, oznacza to, że Ty także masz ogromne szanse, by odnieść sukces. Uwierz w siebie i działaj, by spełnić swoje najskrytsze pragnienia.

Ciesz się z sukcesów finansowych innych ludzi

Zazdrościmy innym ludziom zbyt wielu rzeczy. Zamiast cieszyć się z ich sukcesów finansowych czy wspierać biznesy znajomych, by mogli odnieść sukces. Niestety wiele osób błędnie sądzi, że gdy kupią produkt lub usługę od znajomych, to oni się na nich wzbogacą. A to kompletna bzdura. Ciesz się z sukcesów innych osób. Zazdroszcząc im, nie robisz dla siebie nic dobrego.

Oszczędzaj na przyszłość 10% zarobków i wszystkie finansowe bonusy

Bardzo zaintrygował mnie sposób gromadzenia pieniędzy proponowany przez wielu bogatych ludzi i milionerów, o którym wielokrotnie czytałam już w książkach. Mam tutaj na myśli, by odkładać na konto oszczędnościowe 10% od każdej zarobionej złotówki oraz wszystkie dodatkowe bonusy, premie i pieniądze, które otrzymujemy. Również pieniądze ze sprzedaży ubrań, których nie nosimy i przedmiotów, których nie potrzebujemy. W tym roku zamierzam działać właśnie w ten sposób. Takie podejście do przyszłości finansowej to zdecydowanie wyższy standard dbania o swoje pieniądze niż oszczędności większości ludzi na świecie.

Oszczędzanie pieniędzy w 2024 roku – poradnik

Jak stać się bogatym w 2024 roku?

Cały czas się tego uczę. Poznaję nowe sposoby i strategie, które pozwolą mi przyciągnąć do mojego życia więcej pieniędzy. Będę dzielić się nimi z Tobą na popularnym blogu finansowym. Zastosuj powyższe strategie. Nic cię nie kosztują, a mogą znacznie zmienić Twoją sytuację finansową. Kontroluj myśli związane z pieniędzmi. Korzystaj z zebranych tutaj wskazówek i doświadczaj, w jaki sposób pieniądze i emocje z nimi związane korzystnie wpływają na Twoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.