Paprotki w doniczce – dekoracja diy. Jak o nie dbać?

Dekoracje florystyczne z kwiatów – zarówno tych żywych jak i sztucznych – zdobią nasz nowy dom. Mamy już wianki na drzwi, flower boxy oraz mnóstwo kwiatów doniczkowych. Jedną z ostatnich, które przygotowałam samodzielnie, są paprotki w doniczce. Jak zrobić prostą dekorację z paprotek i jak dbać o paprocie?

 

Różne odmiany paproci doniczkowych – jak o nie dbać?

Paproć Zanokcica gniazdowa

Paproć o karbowanych liściach, czyli zanokcica gniazdowa (Asplenium Nidus ‚Crispy Wave’) zwróciła moją uwagę jasnymi i falowanymi liśćmi, które są bardzo dekoracyjne. Pochodzi z południowej Azji oraz wschodniej Australii. W naturze jest paprocią epifityczną. Oznacza to, że rośnie w zagłębieniach kory na drzewach. Lubi kwaśne podłoże i półcieniste stanowisko. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Brązowe i zasychające końcówki liści paprotki zanokcicy świadczą o zbyt małej wilgotności powietrza. Natomiast więdnąca i wiotka zanokcica jest oznaką zbyt dużej ilości wody w doniczce. Nie można dopuścić do przesuszenia jej bryły korzeniowej.

paproć doniczkowa pielęgnacja, podlewanie, nawożenie - blog o roślinach doniczkowych sposobynazycie.pl

Paproć ciemnotka palczasta

Kolejną odmianą paproci o intrygujących liściach jest paproć ciemnotka palczasta (Pellaea falcata) pochodząca z Australii. Zauroczyła mnie swoimi oryginalnymi okrągłymi liśćmi. Do optymalnego wzrostu paproć ciemnotka potrzebuje wilgotnej gleby. W naturze rośnie w skałach, dlatego sprawdzi się w różnych dekoracjach florystycznych, lesie w szkle czy ogrodzie skalnym. Dorze będzie się czuła na stanowisku półcienistym. Brązowe i suche końcówki liści paproci ciemnotki palczastej są oznaką nieodpowiedniej wilgotności powietrza. Natomiast więdnące liście paproci ciemnotki oraz mokre i gnijące końcówki oznaczają przelanie rośliny.

paproć doniczkowa pielęgnacja, podlewanie, nawożenie - blog o roślinach doniczkowych sposobynazycie.pl

Paproć Wietlica

Kolejna zimozielona paproć Wietlica (Athyrium spicatum) pięknie prezentuje się w mojej kompozycji florystycznej. Wyróżniają ją szmaragdowozielone i wolno rosnące liście. Naturalnie rośnie na Madagaskarze. Ma piękny rozetowy pokrój. To długowieczna paproć odporna na szkodniki i choroby grzybowe. Wymaga półcienistego lub zacienionego stanowiska, drenażu i kwaśnego podłoża.

Paproć Nefrolepis ‚Duffy’

Paproć Nefrolepis ‚Duffy’ (Nephrolepis cordifolia) zaliczana jest do wiecznie zielonych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Ma maleńkie, okrągłe liście, które nielubą dotyku. To odporna i długowieczna paproć domowa.

paproć doniczkowa pielęgnacja, podlewanie, nawożenie - blog o roślinach doniczkowych sposobynazycie.pl

Paproć ciemnotka okrągłolistna

Paproć ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia) pochodzi z Nowej Zelandii i ma oryginalny pokrój oraz niewielkie okrągłe liście. Wymaga dużej wilgotności powietrza oraz gleby. Brązowienie końcówek liści paproci ciemnotki okrągłolistnej świadczy o zbyt małej wilgotności powietrza. Więdnące liście paproci ciemnotki okrągłolistnej oznaczają przelanie rośliny.

Jak uprawiać paproć w domu?

Uprawa większości paproci doniczkowych nie jest trudna. Warunkiem sukcesu jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Paprocie to jedne z najstarszych roślin na świecie. Od wieków uprawiane są jako rośliny domowe. Szacuje się, że na świecie jest około 12 tysięcy gatunków paproci – od mrozoodpornych po tropikalne.

paproć doniczkowa pielęgnacja, podlewanie, nawożenie - blog o roślinach doniczkowych sposobynazycie.pl

Paproć doniczkowa podlewanie

Paprocie domowe nie tolerują przesuszenia. Wówczas ich liście brązowieją i zaczynają opadać. Lubią zraszanie oraz wyższą wilgotność powietrza. Z tego względu paprotki będą idealnym kwiatem do łazienki.

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie paproci w osłonce wypełnionej kamykami i wodą, co poprawi wilgotność wokół rośliny, ale nie spowoduje gnicia korzeni.

paproć doniczkowa pielęgnacja, podlewanie, nawożenie - blog o roślinach doniczkowych sposobynazycie.pl

Paproć doniczkowa lubi słoneczne stanowisko

Wbrew powszechnej opinii paprocie wcale nie są roślinami cieniolubnymi. Aby się dobrze rozwijała najlepiej ustawić ją w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. W przeciwnym razie jej liście staną się żółte lub brązowe. Dobrym wyborem będą pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód lub południe.

Paproć doniczkowa potrzebuje nawozu

Paprocie jako rośliny runa leśnego rozwijają się dzięki stałej dostawie materii organicznej. Oznacza to, że do ich pięknego wyglądu i koloru oraz bujnego wzrostu niezbędne jest nawożenie.

paproć doniczkowa pielęgnacja, podlewanie, nawożenie - blog o roślinach doniczkowych sposobynazycie.pl

Znasz przesądy o paproci w domu? Już niebawem przygotuję artykuł na ten temat.

6 odpowiedzi do “Paprotki w doniczce – dekoracja diy. Jak o nie dbać?”

  1. Uwielbiam dekoracje z kwiatów. Zawsze pięknie i szlachetnie zdobią wnętrza domów. Naprawdę można polecić.

  2. Ale ładnie to wszystko wygląda 😉 Bardzo cenny artykuł. Żebym to ja chociaż tylko miała ręke do kwiatków bo powiem szczerze że tragedia :/ U mnie wszystko usycha. Na storczyk mi usechł 🙁

  3. uwielbiam paprotki 😀 kiedyś nie zwracałem na nie większej uwagi, ale teraz marzy mi się własna sztuka 😀

  4. Bardzo fajny wpis… przy pielęgnacji kwiatów, zwłaszcza paprotek ale nie tylko, warto pamiętać o prawidłowej wilgotności powietrza – czyli minimum 40%. Jeżeli w mieszkaniu jest zbyt sucho to niestety rośliny trzeba dużo częściej podlewać. Pomocny w tej sytuacji będzie nawilżacz powietrza, tylko taki bez mgiełki.

    1. A jakie mają stanowisko? Może zbyt mało światła lub wilgoci (nie mam na myśli podlewania, tylko wilgotność powietrza):)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.