Pelargonia dla zdrowia i urody

Przed nami sezon na piękne pelargonie. Uwielbiam zdobić nimi swój balkon. Nie miałam pojęcia, że roślina ta wykazuje właściwości lecznicze, kosmetyczne i aromaterapeutyczne. Poznaj mnóstwo zalet olejku z geranium.

Olejek eteryczny z geranium powstaje w procesie destylacji wodnej liści, kwiatów i łodyg pelargonii. Dlaczego wykorzystywany jest w aromaterapii, naturalnej medycynie oraz przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym? Poznaj wszystkie jego zastosowania.

Pelargonia – właściwości zdrowotne

Olejek z pelargonii wzmacnia odporność organizmu oraz wykazuje właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Świetnie sprawdza się jako środek przeciwkrwotoczny ze względu na właściwości ściągające. Przyspiesza i ułatwia krzepnięcie krwi, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu ran. Działa moczopędnie, oczyszcza nerki z nadmiaru toksyn, a w efekcie także wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Obniża również poziom sodu w naszym organizmie, co normalizuje ciśnienie krwi.

Pobudza trawienie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Równoważy poziom hormonów, zmniejsza stan zapalny w komórkach. Oznacza to, że może zapobiegać demencji czy chorobie Alzheimera. W medycynie naturalnej służy do łagodzenia chorób układu oddechowego takich jak infekcje nosa czy ból gardła.

Kobiety każdego dnia borykają się z wieloma trudnościami i problemami – czy to w pracy, w domu czy jeśli chodzi o zdrowie. Olejek z geranium skutecznie rozwiązuje różne problemy zdrowotne kobiet od łagodzenia skurczy przedmiesiączkowych po skutki menopauzy.

Ponadto jest środkiem przeciwdepresyjnym, który łagodzi napięcia i stres oraz odprężą. Warto używać olejku z pelargonii, by koić zmęczone stopy. W tym celu do miski z wodą należy dodać 2 łyżki soli morskiej i kilka kropel oleju z geranium. Taka kąpiel dla zmęczonych stóp natychmiastowo przynosi ulgę.

Pelargonia w kosmetykach

Olejek z pelargonii jest źródłem silnych antyoksydantów, które usuwają toksyny z organizmu oraz neutralizują działanie wolnych rodników. Ma właściwości ściągające i antybakteryjne, dlatego doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie tłustej czy łojotokowej. Doskonale regeneruje skórę a regularnie stosowany na blizny czy rozstępy przyspiesza ich blaknięcie i sprawia, że są niewidoczne.

Dezodoruje i tonizuje skórę, dzięki czemu wzmacnia ją oraz zmniejsza trądzik i przebarwienia. Łagodzi stany zapalne i przywraca skórze równowagę. Tonizuje oraz skutecznie oczyszcza skórę, pozostawiając ją młodszą. Przyspiesza gojenie ran i doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry z problemem trądziku, egzemą, zapaleniami skóry czy wysypkami. Olejek z geranium usuwa zanieczyszczenia ze skóry, przywracając jej promienny blask. Czyni ją sprężystą i jędrną oraz zatrzymuje oznaki starzenia.

Pelargonia w pielęgnacji włosów

Olejek z pelargonii z powodzeniem można stosować także do pielęgnacji włosów, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. W ten sposób pozytywnie wpływa na skórę głowy oraz ją oczyszcza. Pobudza włosy do wzrostu i dekoruje je przyjemnym kwiatowym aromatem oraz pozostawia je gładkie, miękkie i pełne blasku.

Ekstrakt z pelargonii w kosmetykach ukrywa się w recepturach INCI pod nazwami:

  • Pelargonium Peltatum Extract – wyciąg z pelargonii bluszczolistnej
  • Pelargonium Graveolens Oil – olejek z pelargonii
  • Pelargonium Gravedens Flower Extract – ekstrakt z pelargonii

Pelargonia dla zdrowia i urody

Pelargonia w perfumach

W nutach zapachowych pelargonii skrytej w perfumach wyczuwalny jest zapach różano-cytrynowy. Aromat ten jest często stosowany w perfumach męskich. Nuty pelargonii znajdziemy w kompozycjach zapachowych. Zawierają go:

  • Męskie perfumy Active Water marki Sergio Tacchini, które pojawiły się w sprzedaży w 2005 roku. W sercu tej kompozycji znajdziemy egipską pelargonię.
  • Zapach dla kobiet April Violets marki Yardley, gdzie w sercu kwiatowej kompozycji znajdziemy akord pelargonii.
  • Wydana w 2007 roku kompozycja zapachowa dla mężczyzn Mister marki Jasper Conran, w tych drzewno-aromatycznych perfumach pelargonia znajduje się wśród nut głowy.
  • Kwiatowo-drzewno-piżmowe perfumy Covet od Sarah Jessica Parker, które skrywają wśród nut zapachowych głowy liść pelargonii.
  • Nasycony aromatami drzewno-orientalnymi męski zapach Remo marki Junaid Jamshed, wydany w 2014 roku, w którym pelargonia wybrzmiewa w sercu kompozycji.
  • Zaprojektowane przez Anne-Sophie Behagel perfumy unisex Le Mat marki Talismans Collezione Preziosa. To kompozycja orientalno-kwiatowa, w której aromat pelargonii skrywa się w akordzie algierskiego geranium.
  • Drzewne męskie perfumy Molinard Homme I wydane w 1996 roku przez markę Molinard, znajdujący się w nich akord pelargonii wybrzmiewa w nutach głowy.
  • Perfumy unisex, które pojawiły się w sprzedaży w 2015 roku, czyli w kwiatowej kompozycji MV marki Nimere Parfums. Tutaj algierskie geranium znajdziemy w sercu zapachu.
  • Wydane przez Atelier Ulric Fragrances kwiatowe perfumy Leyla Cute, gdzie pelargonia tworzy aromatyczną symfonię z gardenią w sercu zapachu.
  • Cytrusowo-aromatyczny zapach Route Mandarine wydany przez markę Manuel Canovas. Zapach ten wśród nut głowy skrywa akord egipskiej pelargonii.
  • Męskie perfumy nasycone drzewnymi aromatami Base Track Pure Senses od Linn Young, gdzie pelargonia znajduje się w nutach serca.

Jedna odpowiedź do “Pelargonia dla zdrowia i urody”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.