Targi ogrodnicze są dla mnie trochę jak Dzień Dziecka dla najmłodszych. Na każdym kiermaszu ogrodniczym zachwyca mnie różnorodna oferta i nowinki roślinne do domu i ogrodu. Poza tym to doskonały sposób, by poznać najnowsze trendy, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe i ogrodowe. Jedną z nich, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia była pernecja chilijska (pernettya mucronata). Jak pielęgnować tę roślinę niezwykłej urody?
Spis treści
Z targów ogrodniczych zawsze wracam z ogromnymi zakupami. Podobnie wyglądał powrót z Jesiennych Targów Rolno-Ogrodniczych Agromarsz, które odbyły się w dniu 6 października 2019 w Marszewie k. Pleszewa w Wielkopolsce. To tam moją uwagę zwróciła intrygująca roślinka, cała obsypana pięknymi kuleczkami w kolorze intensywnego różu (choć obok stały również pernecje chilijskie w kolorze białym). To była miłość od pierwszego wejrzenia, mimo iż kobieta, która zajmowała się ich sprzedażą, nie potrafiła powiedzieć nic na temat warunków ich uprawy czy zasad pielęgnacji. Nie znała nawet nazwy tej niezwykłej rośliny….
Co to jest pernecja chilijska?
Pernecja chilijska (Golteria chilijska, Pernecja ostrokończysta) w języku angielskim zwana jest Prickly heath, a w łacińskim Pernettya mucronata i jest to mały krzew z imponującą ilością ozdobnych lśniących jagód. Ten zimozielony krzew liściasty jest łatwy w uprawie, jeśli zapewnimy mu odpowiednie stanowisko. Warto przygotować się na to, że piękne ozdobne owoce pernecji zimą mogą zrobić się brązowe.
Dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub czerwonym pojawiają się od maja do czerwca. Jesienią i zimą pernecja chilijska zdobi balkony, tarasy i ogród pięknymi owocami w kolorze białym, różowym, liliowym lub czerwonym – w zależności od ich odmiany. Może zdarzyć się tak, że gdy w maju pojawią się nowe kwiaty, jagody z poprzedniego sezonu nadal będą ozdabiać jej krzew.
Pernecja chilijska – warunki uprawy
Do optymalnego wzrostu pernecja ostrokończysta potrzebuje stanowiska podobnego do wrzosów czy roślin jagodowych. Dobrze czuje się w torfowej, lekko kwaśnej ziemi oraz w pełnym słońcu lub na stanowisku zacienionym. Najlepiej sadzić ją jesienią. A piękną kompozycję z pernecji w ogrodzie stworzymy, sadząc je w odległości około 80 cm od siebie. Ponadto w celu uzyskania owoców trzeba mieć egzemplarz męski i żeński. Warto odżywiać ją nawozem do rododendronów od lutego do czerwca. Pernecja to wyjątkowa roślina, która pięknie zdobi taras i balkon.
Rośliny, które dobrze rosną w towarzystwie z pernecją chilijska
Pernecja ostrokończysta wymaga gleby dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej i zacienionego stanowiska, czyli podobnych warunków jak inne rośliny wrzosowate takie jak: wrzos, azalia czy różanecznik. Doskonale prezentuje się jako ozdoba jesiennych kompozycji w zestawieniu z astrami, bukszpanem, kapustą ozdobną czy kalocefalusami.
Choć w przyszłym roku pokuszę się o stworzenie jesiennej dekoracji z cyklamenem, wrzosem, chryzantemą, astrem czy tojeścią rozesłaną, którą ustawię przed wejściem do domu, na balkonach i tarasie. Myślę, że pernecja chilijska będzie się równie dobrze prezentować wspólnie z różą, żurawką, trawą ozdobną, hebe, pierisem czy bluszczem.
Pernecja jest łatwa w pielęgnacji, rośnie bardzo powoli, więc przycinać ją można dopiero po kilku latach, by nadać roślinie formę. W przypadku uprawy doniczkowej trzeba ją regularnie podlewać.
Mimo iż za chwilę rozpocznie się sezon świątecznych poinsecji czy doniczek z kompozycjami z kwiatów cebulowych to również zimą ogród, taras czy wejście do domu może prezentować się wyjątkowo, dzięki eleganckim kwiatom pernecji chilijskiej, obsypanej pięknymi różowymi kulkami, które przypominają porcelanowe koraliki.
Jak odróżnić męską roślinkę, od żeńskiej ?