Piekarnik do nowej kuchni – co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Piekarnik to kolejny niezbędny element wyposażenia kuchni, który powinien być niezawodny. Istnieje wiele rodzajów piekarników kuchennych, a to sprawia, że każdy może wybrać odpowiedni sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego piekarnika, aby codzienne przygotowanie posiłków było przyjemnością oraz z łatwością zadbać o jego czystość?

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nowego piekarnika?

Piekarnik wolnostojący czy piekarnik do zabudowy?

Dobry piekarnik powinien być niezawodny i przetrwać wiele lat. W zależności od rozmiarów kuchni oraz osobistych preferencji można wybrać piekarnik wolnostojący lub piekarnik do zabudowy.

Kuchenka wolnostojąca jest prosta w instalacji i tańsza niż piekarnik do zabudowy z osobnymi płytami grzewczymi. Niewątpliwie należy rozważyć wielkość dostępnej przestrzeni kuchennej, gdyż kuchenka wolnostojąca musi zmieścić się w pomiędzy szafkami a powierzchnią roboczą, w miejscu z dostępem prądu czy gazu.

Piekarnik elektryczny czy gazowy?

Tę decyzję musieliśmy podjąć już na etapie projektowani nowego domu, gdyż dla pani architekt były to konieczne informacje do zaprojektowania odpowiednich przyłączy prądu. Jako że dom będziemy ogrzewać gazem, zdecydowaliśmy się na posiadanie kuchenki indukcyjnej oraz piekarnika elektrycznego.

Sposób instalacji piekarnika

Choć tradycyjnie znamy piekarniki połączone z płytą grzewczą, to okazuje się, że aktualnie jest możliwość skorzystania z innego rozwiązania. Coraz bardziej popularne są piekarniki montowane w kominie czy w podwieszanej szafce. Jako że w kuchni (ale i w życiu) poza wysoką jakością produktów, ważna jest dla mnie wygoda i łatwość w użytkowaniu, postanowiłam w wymarzonej kuchni posiadać piekarnik montowany w słupku. Uważam, że to zdecydowanie wygodniejsze i bardziej funkcjonale rozwiązanie, gdyż uwielbiam gotować i przyrządzać domowe jedzenie.

Jak dużo potraw przyrządzasz w piekarniku?

Podczas planowania zakupu piekarnika pod uwagę należy wziąć również częstotliwość jego używania. Jeśli – podobnie jak ja – lubisz eksperymentować w kuchni i spełniasz się kulinarnie, to z pewnością będziesz potrzebować większej pojemności piekarnika z odpowiednimi funkcjami. Warto zatem rozważyć, jakie potrawy zamierzasz przygotowywać w kuchni – piec ciasta i mięso, grillować, przyrządzać zdrowsze frytki?

Funkcja Dual Cook w piekarniku

Funkcja Dual Cook daje możliwość przygotowywania dwóch różnych potraw jednocześnie w tym samym urządzeniu. Dla mnie piekarnik dwustrefowy do doskonałe rozwiązanie. Piekarnik Dual Cook z pozoru przypomina zwykły piekarnik, jednak jest on podzielony na dwie części. Każda z nich jest niezależną i osobno regulowaną, czyli pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze za rachunki, a dodatkowo piec ciasto i mięso jednocześnie, przy czym zapachy się nie przenikają. Uwielbiam dużo gotować i przygotowywać pyszne ciasta i potrawy. Najczęściej w weekendy piekę domowe ciasta i uważam, że dla mnie funkcja Dual Cook to doskonałe rozwiązanie – tylko czy aby na pewno?

Rodzaj piekarnika

Sklepy ze sprzętem AGD oferują:

  • piekarniki elektryczne
  • piekarniki elektryczno-parowe
  • piekarniki gazowe
  • piekarniki z mikrofalą

Ważne funkcje piekarnika

Niewątpliwie należy też wziąć pod lupę cechy nowego piekarnika takie jak:

Klasa energetyczna – im wyższa, tym bardziej sprzęt jest energooszczędny.

Automatyczne otwieranie drzwi sprawia, że wystarczy dotknąć uchwyt nadgarstkiem, łokciem czy barkiem, a jego drzwi otworzą się samodzielnie.

Funkcja mikrofali pozwala zaoszczędzić miejsce i używać piekarnika jako urządzenia 2w1 z funkcją mikrofali w razie potrzeby. Sprawia ona, że piekarnik szybko się nagrzewa oraz skraca czas pieczenia o 50%.

Miękki domyk – pozwala na ciche domykanie urządzenia bez trzaskania.

Pieczenie parowe – piekarnik z funkcją pieczenia parowego to świetne rozwiązanie dla osób dbających o zdrowie, gdyż pozwala na przyrządzanie potraw bez dodatku tłuszczu. Gotując na parze, otrzymujemy pyszne i zdrowe dania wypełnione cennymi składnikami odżywczymi.

Pieczenie wielopoziomowe – ułatwia przyrządzanie potraw na różnych rusztach w tym samym czasie. Nie jest tym samym co Dual Cook, bo w każdym piekarniku można np. piec ciasteczka lub pierniki w tym samym momencie na kilku jego poziomach.

Szybki nagrzew – skraca czas przygotowania potrawy, gdyż ekspresowo się rozgrzewa, by w efekcie przełączyć się na docelowy tryb grzania.

Sposób sterowania – tutaj są dwie zasadnicze możliwości, czyli elektryczne i mechaniczne, z różnymi możliwościami takimi jak chowane czy dotykowe pokrętła na froncie piekarnika.

Termoobieg – skraca czas przygotowywania potraw poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza po całym piekarniku, ułatwia pieczenie na kilku blachach w jednym czasie i jest niezbędny podczas rozmrażania czy pieczenia ciast.

Termosonda – ułatwia kontrolowanie temperatury wewnątrz potrawy i samoczynnie wyłącza piekarnik w odpowiednim momencie.

Zimne drzwi – piekarnik z funkcją zimnych drzwi zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas jego używania.

Chłodzenie obudowy, to funkcja piekarnika, która ogranicza nagrzewanie się jego obudowy oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia mebli kuchennych znajdujących się w sąsiedztwie piekarnika.

Wskaźnik ciepła resztkowego – chroni przed poparzeniem.

Automatyczne wyłączenie to wygodna funkcja dla osób zabieganych i zapracowanych, która eliminuje konieczność kontroli czasu pracy piekarnika, ułatwia jego czas pracy i zapobiega spaleniu czy przypieczeniu potraw.

Blokada drzwi przed otwarciem – zapewnia bezpieczeństwo dzieciom poprzez małą dźwignię, która blokuje możliwość otwarcia drzwi.

Blokada przed przypadkowym uruchomieniem – zabezpiecza przed uruchomieniem sprzętu przez dzieci.

Blokada przed zmianą ustawień – chyba nie trzeba tutaj nic tłumaczyć.

Wyłącznik bezpieczeństwa – automatycznie wyłączy piekarnik, jeśli przez dłuższy czas nie zostały wprowadzone żadne zmiany ustawień, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia piekarnika i wystąpienia pożaru.

Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu ogranicza ryzyko wybuchu czy zatrucia gazem.

Wyłącznik kontaktowy drzwi – blokuje możliwość otwarcia drzwi przez dzieci.

Zabezpieczenie przed przegrzaniem – odcina zasilanie w momencie, gdy temperatura w komorze piekarnika jest zbyt wysoka.

Ochrona antyprzepięciowa – wykrywa nagłe skoki napięcia i odcina piekarnik od źródła zasilania.

Jaką pojemność piekarnika wybrać?

Wielkość piekarnika w znacznym stopniu wpływa na komfort jego użytkowania. Sklepy ze sprzętem AGD oferują piekarniki o pojemnościach od 31 do 70 litrów. Istotną informacją jest, że piekarniki o pojemności poniżej 50 litrów wyposażone są w węższe blachy. Dla osób uwielbiających przyrządzać domowe posiłki najlepszym rozwiązaniem będą piekarniki o pojemności powyżej 50 litrów, najlepiej dostosować pojemność piekarnika do własnego stylu życia.

Typ prowadnic w piekarniku

Piekarniki można podzielić ze względu na typy występujących w nich prowadnic, czyli części, które przesuwają blachy lub siatkę na:

  • prowadnice drabinkowe – z łatwością wysuwają blachę, bez problemu można je zdemontować, by umyć piekarnik;
  • prowadnice teleskopowe – umożliwiają wysunięcie blachy jednym ruchem;
  • prowadnice wytłaczane – przesuwają się ciężko i niszczą emalię.

Czyszczenie piekarnika

Bardzo istotną funkcją w piekarniku – dla kobiet lubiących eksperymentować w kuchni – jest sposób czyszczenia piekarnika. Aktualnie w sklepach AGD znajdziemy piekarniki z funkcją czyszczenia:

Czyszczenie parowe piekarnika polega podgrzaniu wody znajdującej się w specjalnym pojemniku oraz rozmiękczeniu przypaleń i zabrudzeń, następnie po przestygnięciu piekarnika należy doczyścić zabrudzenia, używając środków czystości.

Czyszczenie pyrolityczne piekarnika polega na wypalaniu komory pieczenia w około 500 stopniach. To świetne rozwiązanie dla osób często piekących mięsa, ale warto podkreślić, że piekarników z funkcją czyszczenia za pomocą pyrolizy nie należy stawiać obok lodówek.

Czyszczenie katalityczne piekarnika polega na wypalaniu brudu z piekarnika za pomocą wkładów katalitycznych. Wkłady katalityczne po zabrudzeniu należy wyjąć i umyć, a co kilka lat należy je wymieniać na nowe, co generuje koszty około 150 zł.

Emalia łatwo czyszcząca to standardowe wyposażenie piekarników, czyli gładka powłoka, z której łatwo usunąć zabrudzenia powstałe w trakcie pieczenia.

Wyposażenie dodatkowe piekarnika

Standardowo wiele piekarników wyposażonych jest w blachę do pieczenia, brytfannę i ruszt. Niektóre piekarniki dodatkowo posiadają kamień do pizzy, szklaną tacę, rożen obrotowy czy termosondę.

Piekarnik dopasowany do stylu kuchni

Choć wiele osób wybiera piekarnik dopasowany do stylu własnej kuchni, to dla mnie priorytetem była funkcjonalność skrojona do moich potrzeb. Jako że nie wyobrażam sobie, by nie przygotowywać domowych posiłków i wypieków. Prawdziwą przyjemność sprawia mi gotowanie i pieczenie, dla mnie najistotniejszą funkcją w piekarniku jest Dual Cook – to opcja, która deklasuje wszystkie pozostałe funkcje czy dodatkowe wyposażenie. Nastawiłam się na zakup właśnie takiego piekarnika, jednak sprzedawca w sklepie z AGD wyperswadował mi ten pomysł. Opowiedział, że zawiasy w piekarnikach Dual Cook po jakimś czasie się psują i że dwa różne dania nie dopiekają się w tym samym czasie, co miał przyjemność obserwować podczas różnych szkoleń. Poza tym korzystając z opcji Dual Cook, różnica pomiędzy temperaturami na obu poziomach piekarnika może wynosić jedynie 30 stopni.

Wygląd piekarnika warto dobrać do stylu kuchni, tak aby miał coś wspólnego z lodówką, zmywarką, płytą grzewczą czy kuchenką mikrofalową. W naszej klasyczno-nowoczesnej kuchni stanie zatem piekarnik w kolorze czarnym z elementami stalowymi tak, aby pasował do całości, w tym do wolnostojącej lodówki, do której będzie można przyklejać magnesy, o czym marzę już od wielu lat.

Piekarnik do nowej kuchni - co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Piekarnik to dla mnie bardzo ważne – wprost niezbędne urządzenie kuchenne, które ułatwia codzienne gotowanie oraz przygotowanie kulinarnych przysmaków na spotkania z najbliższymi czy organizowane w domu przyjęcia. Z pewnością będę z niego korzystać bardzo często, dlatego tak istotne było dla mnie wybranie piekarnika spełniającego wszystkie moje wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.