Pierwsza wizyta u architekta — projekt domu

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u architekta, który będzie projektował nasz wymarzony dom? Oto jest pytanie! Jak wygląda pierwsze spotkanie z architektem? Na co zwrócić uwagę? O co zapytać architekta?

Parter domu jednorodzinnego – nasza wizja

Porozmawialiśmy z mężem o naszych potrzebach i oczekiwaniach. Chcielibyśmy wybudować ciepły, energooszczędny i tani w utrzymaniu dom parterowy z dwoma stanowiskami garażowymi i poddaszem użytkowym. Zależy nam na tym, aby dom był przytulny i rozkładowy oraz miał powierzchnię około 120-150 m2.

Moim marzeniem jest kuchnia półotwarta, czyli z przeszklonymi drzwiami dwuskrzydłowymi z mleczną szybą, które mogę zamknąć, kiedy będzie taka potrzeba. A kiedy zechcę spędzić czas z rodziną bądź zorganizować imprezę wówczas drzwi zostaną otwarte.

Jako że uwielbiam robić domowe przetwory, czyli wszelkiego rodzaju dżemy, sosy, naleweczki i kompoty w słoikach to potrzebuję naprawdę dużej spiżarni. Poza tym chciałabym mieć zlew w kuchni przed oknem oraz zmywarkę i małą wyspę.

Przydałby się w salonie kącik jadalniany ze stołem i krzesłami. Może w kąciku jadalnianym w wykuszu można byłoby zrobić duży parapet z miękkimi poduszkami? Taki, aby spędzać na nim czas w ciągu dnia, np. czytając książkę lub po prostu pijąc poranną kawę. Wykusz prawdopodobnie będzie graniczył z terenem zielonym i będzie najbardziej nasłonecznionym punktem domu w ciągu dnia. Następnie salon z kominkiem na ścianie pomiędzy drzwiami tarasowymi i oknem.

Po przeciwnej stronie do kuchni, od frontu domu potrzebuję pokoju, który przeznaczę na biuro lub gabinet do pracy (oczywiście z funkcją pokoju gościnnego). Zależy mi, aby to był pokój na dole i blisko kuchni, abym mogła pracować i gotować w tym samym czasie. Ponadto czasem (rzadko, ale jednak odwiedzają mnie klienci i nie chciałabym ich prowadzić przez cały dom do pokoju biurowego na górze domu). Na dole przyda się także łazienka z toaletą, prysznicem i miejsce na pralkę. Z domu będzie można wejść do garażu oraz kotłowni z miejscem na rowery.

Doskonale by było, gdyby miejsce pod schodami prowadzącymi na poddasze użytkowe można było zagospodarować na schowek, w którym będziemy przechowywać odkurzacz, wiadro, mopa, skrzynkę z narzędziami i inne niezbędne rzeczy.

Zdecydowanie konieczny będzie także duży, zadaszony taras z tyłu domu, na którym moglibyśmy spędzać czas z rodziną również, kiedy pada deszcz.

 

Poddasze użytkowe – nasza wizja

Na poddaszu potrzebujemy 3 pokoi, garderoby, łazienki z wanną oraz strychu, gdzie można chować sezonowe rzeczy lub aktualnie niepotrzebne bibeloty. Jeden z pokoi będzie naszą sypialnią z ogromnym łóżkiem i garderobą. Myślę, że wybierzemy pokój z balkonem, ale pewnie ostatecznego wyboru dokonamy, jak już zobaczymy nasz nowy dom. Poza tym na górze mąż zrobi dla siebie gabinecik, w którym będzie mógł pracować w weekendy i po pracy etatowej. A na strychu będzie można suszyć pranie zimą.

Co jeszcze? Moim marzeniem jest ogród zimowy z jacuzzi. Jednak nie wiem, czy kiedykolwiek zostanie ono spełnione. Czy uda nam się zarobić taką sumę pieniędzy i czy ten pomysł w ogóle zostanie zrealizowany? Ale zapytam Pani architekt czy ona już teraz musi to wyrysować w projekcie, skoro nie wiemy, czy kiedykolwiek to zrobimy, czy może jeśli już będziemy mieć budżet i pomysł na ogród zimowy z jacuzzi to lepiej wówczas stworzyć jego projekt od nowa.

 

A jak wyglądała pierwsza rozmowa z panią architekt?

Do spotkania wcześniej się przygotowaliśmy. Wybraliśmy w Internecie przykładowy projekt domu, który nam się podoba, tak aby Pani architekt zrozumiała, czego potrzebujemy. Po zaprezentowaniu jej naszych potrzeb i pomysłów zadała nam pytania.

Na etapie projektowania domu musimy zdecydować:

  • Czy garaż będzie na poziomie terenu, czy parteru?
  • W jakiej technologii budujemy ściany: 2-warstwowe czy 3-warstwowe?
  • Jakie ogrzewanie: gazowe czy na paliwo stałe? Jeśli planujemy ogrzewanie na paliwo stałe, to trzeba przygotować większą kotłownię, bo potrzebne będzie miejsce do jego przechowywania. Natomiast jeśli w planach mamy ogrzewanie gazowe to, po ustaleniu obrysu budynku, wystąpimy do gazowni o wydanie warunków przyłączenia.

 

 

Kilka dni temu dostaliśmy mailem od Pani architekt wstępny projekt i wizualizację domu do akceptacji. Od kilku dni intensywnie myślimy, co jeszcze warto w nim zmienić. Spotykamy się ze znajomymi, by poprosić ich o sugestię, czego możemy potrzebować, a co może być zbędne w naszym nowym domu. Mamy już kilka sugestii i pomysłów na zmiany, bo okazuje się, że na dłuższą metę kuchnia i spiżarnia zaproponowane przez architektkę mogą być zbyt małe.

A może Ty masz jeszcze jakieś sugestie, o co na tym etapie planowania domu i jego projektowania warto zapytać Panią architekt? O czym już teraz powinniśmy jej wspomnieć?

2 odpowiedzi do “Pierwsza wizyta u architekta — projekt domu”

  1. Warto wybudować swój własny dom. Sama mam już to za sobą. To trudny czas dla związku – różnice zdań itp. Ale także fantastyczna przygoda! Życzę powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *