Pierwsze wiosenne kwiaty do domu, ogrodu, na balkon i taras

Wiosenne kwiaty napawają optymizmem. Po szaro-burych zimowych miesiącach pozytywnie nastrajają. Które wcześnie kwitnące rośliny  doniczkowe idealnie sprawdzą się do ogrodu? A które z nich udekorują balkon już od marca?

Kocham kwiaty! Uwielbiam otaczać się roślinami. W tym roku już na początku marca na lokalnym targu zakupiłam piękne bratki w różnych kolorach, które pozytywnie mnie nastrajają, kiedy relaksując się w salonie, spoglądam przez okno. Poznaj najwcześniej kwitnące rośliny!

Wczesne kwiaty kwitnące do ogrodu

Jeśli chodzi o ogród, to już teraz zastanawiam się, w jaki sposób urządzić ogród wokół nowego domu, tak aby o każdej porze roku zachwycał pięknymi kolorami kwiatów i liści oraz różnorodnymi strukturami i formami roślin. Szukam niezwykłych i wyjątkowych roślin. Dla mnie projektowanie i urządzanie ogrodu to istotna sprawa, dlatego postanowiłam zająć się nią już teraz.

Poznaj różnorodne gatunki wiosennych kwiatów, które kwitną najwcześniej. Ze względu na ich zdolność do przetrwania oraz wczesne kwitnienie warto pomyśleć o wsadzeniu do swojego ogrodu rośliny zwiastujące wiosnę. A takimi zwiastunami wiosny są: przebiśniegi, krokusy, żonkile, zimowy jaśmin nagokwiatowy, cebulica syberyjska, miłek, sasanka, oczar wirginijski, forsycja, wierzba czy magnolia.

Może się wydawać, że jedynym sposobem wprowadzenia barw wśród roślin wiosennych jest sadzenie ich w różnych kolorach. Zdecydowanie lepiej będzie dobrać różnorodną roślinność do ogrodu. A okazuje się, że wcześnie kwitnących roślin ogrodowych, jest mnóstwo. Przyjrzyjmy się zatem roślinom okrywowym, cebulowym, bylinom oraz krzewom i drzewom.

Wcześnie kwitnące rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe zwane inaczej zadarniającymi to inaczej takie gatunki roślin, które silnie się zagęszczają, a w efekcie tworzą trwałe i zwarte runo. Mają wiele właściwości. Nie tylko stanowią doskonałe wykończenie w postaci obramowania dla rabat, ale także chronią glebę przed utratą wilgoci, przegrzaniem i erozją. Doskonale wypełniają puste miejsca między roślinami oraz wokół krzewów i drzew. A także, co niezwykle istotne, ograniczają rozwój chwastów.

Floks szydlasty (Phlox subulata) to roślina darniowa pochodząca z północno-wschodniej Ameryki Północnej. Bylina tworzy niską zwartą darń. Kwiaty w kolorach bieli, różu i fioletu. Doskonale sprawdza się w ogródkach skalnych. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość na długotrwały brak wilgoci. Kwitnie obficie od kwietnia do czerwca. Ekspresowo się rozrasta i dobrze znosi przycinanie.

Barwinek pospolity (Vinca minor) to bylina występująca w Polsce oraz w całej Europie, chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Krzewinka ta dorasta do 20 cm, ma płożące się łodygi z jasnofioletowymi lub niebieskimi kwiatami, w kształcie kielichów. To roślina wieloletnia, która kwitnie od marca do maja. Dobrze znosi zacienienie.

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) to krzewiasta roślina, która zdobi ogród pięknymi żółtymi kwiatami w okresie zimy. Kwitnie od końca października aż do końca kwietnia. Duże mrozy mogą na jakiś czas ograniczyć jej kwitnienie.

Wcześnie kwitnące rośliny cebulowe

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) – naturalnie występuje w lasach Europy Środkowej i Południowej. Jest popularną rośliną ozdobną, która stała się jednym z pierwszych symboli zwiastujących nadchodzącą wiosnę. Rośnie w dużych kępach. Z cebulki wyrastają sinozielone i wąskie liście oraz pojedyncze pachnące kwiaty w kolorze białym.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) – biały fiołek to jedna z najwcześniej kwitnących wiosennych roślin cebulowych. Zakwita od lutego do kwietnia. Mrozoodporna roślina ozdobna często bywa mylona ze śnieżyczką przebiśnieg.

Szafran wiosenny (Crocus vernus (L.) Hill) zwany także krokusem to kolejna roślina cebulowa, kwitnąca wczesną wiosną. Co ciekawe z każdej cebulki wyrasta tylko jeden kwiat. Bylina ozdobna, z kwiatami w kolorach białym, różowym, purpurowym, żółtym czy niebieskim. Choć najbardziej popularne są fioletowe krokusy.

Cebulica syberyjska (Scilla siberica) – bylina pochodząca z Kaukazu, zachodniej Azji i wschodniej Europy. To roślina ozdobna o niedużych, odziomkowych i podłużnych liściach. Ma piękne niebieskie kwiaty w kształcie dzwoneczków. Kwitnie w marcu i kwietniu.

Narcyz (Narcissus L.) – geofit cebulkowy, który jest piękną i bardzo popularną rośliną wiosenną. Często uprawiany jako ozdobna ze względu na swoje białe bądź żółte kwiaty, które wydzielają zapach. W ostatnich latach dużą popularność zyskuje jako roślina cięta. Jej bukiety w marketach sprzedawane są już w styczniu. Pąki ekspresowo się rozwijają w ciepłym mieszkaniu. Cięte narcyzy powodują przyspieszenie więdnięcia innych kwiatów.

Hiacynt (Hyacinthus L.) to jeden z popularniejszych kwiatów cebulowych. Charakteryzuje go intensywny zapach. Roślina ogrodowa o efektownych kwiatostanach w kolorach białym, żółtym, niebieskim, różowym, łososiowym, czerwonym, bądź pomarańczowym. Ze względu na wczesne kwitnienie i mrozoodporność doskonała do ogrodu oraz na balkon, taras czy do wnętrz.

Wcześnie kwitnące byliny

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) – popularna wcześnie kwitnąca roślina ogrodowa. Z podziemnych kłączy wyrastają łodygi, a na nich pierzaste, owłosione liście. Bylina ma fioletowe, liliowe lub białe kwiaty, z zewnątrz owłosione. Zakwita w marcu, stanowi świetną dekorację wielkanocną.

Ciemiernik (Helleborus orientalis) – roślina ozdobna z silnymi kłączami. Ma grube i skórzaste liście o ząbkowanych końcach. Dobrze się czuje na glebach próchnicznych i wilgotnych. Większość gatunków jest odporna na przymrozek do 15 stopni. To bylina trująca, często uprawiana jako ozdobna ze względu na atrakcyjne kwiaty, kwitnące zimą lub wczesną wiosną. Doskonale czuje się w zacienionych stanowiskach.

Miłek (Adonis L.) bylina pochodząca z Afryki Północnej i Eurazji. Hemikryptofit o pierzastych liściach z żółtymi kwiatami przypominającymi kaczeńce. Jest trujący, kwitnie w kwietniu i maju. Lubi podłoża wapienne i gipsowe.

Wcześnie kwitnące krzewy i drzewa

Wierzba (Salix L.) – krzewy bądź drzewa, których gałązki kojarzą nam się z okresem Wielkanocy. Roślina ozdobna o kwiatach zebranych w bazie, która kwitnie już w marcu.

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to krzew lub drzewo, które przywędrowało do nas z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Zachwyca niezwykłymi kwiatami, najczęściej w kolorze żółtym (choć znaleźć można także i czerwone). Kwitnie w okresie zimy. Doskonale sprawdza się jako dekoracja w ogrodzie w okresie, kiedy większość roślin jest w stanie spoczynku.

Forsycja (Forsythia Vahl) – krzew o pięknych żółtych kwiatach, który pochodzi z Azji. Lubi wilgotne gleby i dobrze znosi wiosenne przymrozki.

Leszczynowiec chiński (Corylopsis sinensis var. sinensis) to kolejna intrygująca roślina z rodziny oczarowatych, która dekoruje ogród kolorem w marcu i kwietniu. Mrozoodporny krzew ma żółte kwiaty o subtelnym zapachu. Pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum) krzew liściasty pochodzący z Korei. Ma kwiaty białego koloru, które przypominają forsycję. Kwitnie w marcu i kwietniu. Dobrze czuje się na słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru stanowisku.

Judaszowiec (Cercis L.) – niezwykły krzew lub małe drzewo o różowych kwiatach.

Dereń jadalny (Cornus mas L.) – roślina ozdobna z żółtymi kwiatami, które zakwitają w marcu i kwietniu.

Magnolia (Magnolia L.) – drzewo lub krzew o niezwykłych kwiatach, które zakwita wczesną wiosną. Naturalnie rośnie w Azji Wschodniej oraz Ameryce. Efektowne, sporej wielkości kwiaty można spotkać w kolorach: białym, żółtym, różowym, bordowym, purpurowym, fioletowym. Kwitnie obficie i wczesną wiosną zachwyca swoim wyglądem.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – niski krzew o atrakcyjnych kwiatach w kolorach bieli, różu, czerwieni i fioletu. Kwitnie od lutego do kwietnia. Kwiaty mają silny zapach.

Pierwsze wiosenne kwiaty do domu, ogrodu, na balkon i taras

Wczesne wiosenne kwiaty nie tylko cieszą oko, ale dodają uroku ogrodowi w miesiącach, kiedy ciągle jeszcze wyczekujemy na najpiękniejszy okres pełen kolorowych kwiatów i zielonych liści. Może masz którąś z tych roślin w swoim ogrodzie? Jako że uwielbiam otaczać się kwiatami, powoli planuję, które z nich posadzę w ogrodzie wokół nowego domu. Ponadto uwielbiam dekorować kwiatami również balkon, taras i wnętrze domu, dlatego z roślin cebulowych przygotowuję różnorodne kompozycje.

Zachęcam również do lektury artykułów pt.: Niezbędne wyposażenie balkonu, Proste sposoby na aranżację balkonu, Jestem kwiaciarą — uwielbiam kwiaty doniczkowe, balkonowe i ogrodowe oraz Jesienna pielęgnacja roślin domowych i balkonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.