Podróżowanie własnym samochodem za granicę wiąże się z koniecznością przygotowania określonych dokumentów, które umożliwią Ci swobodne przemieszczanie się. Oprócz prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego auta konieczne może być wyrobienie Zielonej Karty. Do czego służy ten dokument i kiedy będziesz jej potrzebował? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule!
Czym jest Zielona Karta?
Planując wyjazd za granicę, trzeba wcześniej sprawdzić, jakich dokumentów tam się wymaga od cudzoziemców. Mimo że poruszanie po Unii Europejskiej w większości przypadków nie stanowi problemu, to niektóre państwa wymagają wyrobienia specjalnych dokumentów. Do tej grupy zalicza się Zielona Karta, która stanowi potwierdzenie, że Twój pojazd ma w Polsce wykupione ubezpieczenie. Więcej przeczytasz na ten temat na stronie https://rankomat.pl/samochod/kiedy-gdzie-kierowca-potrzebuje-zielonej-karty-za-granica. Dowiesz się z niej, jakie kraje wymagają Zielonej Karty i dlaczego jest ona tak ważna.
Zieloną Kartę można porównać do papierowej wersji polisy, którą jeszcze do niedawna trzeba było wozić w pojeździe na wypadek kontroli. W razie, gdyby doszło do kolizji na terenie obcego kraju, dokument ten upoważnia do pokrycia kosztów naprawy z Twojej polisy. Zielona Karta działa na takiej samej zasadzie i obowiązuje w tym samym zakresie.
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?
Zielona Karta może zostać wystawiona na minimum 15 dni i przedłużona maksymalnie do 30 dni. Nie jest więc stałym dokumentem, z którego możesz korzystać podczas każdego wyjazdu. Przeznaczona jest raczej dla osób, które wyjeżdżają okazjonalnie na krótki czas. Jeżeli więc planujesz dłuższy pobyt za granicą i udajesz się tam na przykład w celach zarobkowych, powinieneś pomyśleć o innym rozwiązaniu. W jakich krajach obecnie jest wymagana Zielona Karta?
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Białoruś,
- Bośnia i Hercegowina,
- Czarnogóra,
- Iran,
- Izrael,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Macedonia,
- Rosja,
- Tunezja,
- Turcja,
W przypadku, gdybyś nie wyrobił Zielonej Karty lub nie zabrał jej ze sobą, będziesz zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego. Zapewnia ono taką samą ochronę jak OC, dlatego nie powinieneś z niego rezygnować. Warto bowiem pamiętać, że koszty usunięcia szkody za granicą są ogromne, dlatego dobre ubezpieczenie powinno być podstawą planowanego wyjazdu.
Gdzie kupić Zieloną Kartę?
W celu wyrobienia Zielonej Karty musisz się zwrócić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupioną polisę. Musisz podać dokładne informacje dotyczące wyjazdu oraz miejsce podróży. Wyrobienie Zielonej Karty nie jest darmowe i zależy od okresu ważności, rodzaju pojazdu czy warunków zapisanych w aktualnej umowie OC. Mimo to warto się na nią zdecydować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jeżeli często podróżujesz, dobrym pomysłem będzie też rozszerzenie podstawowej polisy OC o dodatkowe elementy. Wówczas Twoje auto będzie objęte lepszą ochroną, a Ty otrzymasz niezbędną pomoc w razie sytuacji kryzysowej.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie?
W Polsce panuje obowiązek posiadania jedynie podstawowego OC, ale warto rozważyć rozbudowanie pakietu o dodatkowe elementy. W czasie podróży z pewnością przyda się Assistance, dzięki któremu będziesz miał dostęp do usług fachowców w razie nieoczekiwanej awarii. Dobrym wyborem będzie też AC i NNW, aby zabezpieczyć finansowo siebie i swoje auto. Rozszerzone pakiety ochrony wcale nie muszą być drogie, gdyż firmy ubezpieczeniowe często oferują zniżki klientom online. Ponadto w kalkulatorze ofert sam zaprojektujesz sobie polisę i dobierzesz elementy, które najbardziej Ci się przydadzą w trakcie podróży.
Artykuł promocyjny
Dobrze mieć świadomość. Na szczęście w tym roku nie wybieram się do nadmienionych krajów 🙂 ale dobrze wiedzieć na przyszłość.
Dziękuję za praktyczne wskazówki. To fakt, że planując podróż, wiele jej elementów warto wcześniej przemyśleć,żeby niepotrzebnie się nie stresować.
Wakacje zawsze wiążą się ze stresami, a takie rzeczy jak ubezpieczenia, Zielona Karta często zostawiamy na ostatni moment. Warto to jednak zrobić wcześniej, żeby mieć spokojną głowę.