Pocenie się – zaskakujące fakty, zapobieganie i skuteczny antyperspirant

Lato to najbardziej potliwy sezon roku. Czym jest pot, jak wpływa na niego styl życia i dieta? Dlaczego się pocimy i czy znalazłam skuteczny antyperspirant, który zapewni świeżość na długo oraz ochronę przed nieprzyjemnym zapachem? Poznaj intrygujące fakty dotyczące potu, o których dotąd nie wiedziałaś.

 

  • Po co się pocimy?
  • Różne rodzaje gruczołów potowych
  • Dlaczego pot brzydko pachnie?
  • A co z pocącymi się stopami?
  • Pot chłodzi organizm, ale w jaki sposób?
  • Dlaczego się pocimy, gdy nie jest nam gorąco?
  • Intrygujące ciekawostki dotyczące potu
  • Pot a alergie i nietolerancje pokarmowe
  • Alkohol a potliwość
  • 5 sposobów na zapobieganie poceniu
  • Jak używać antyperspirantu prawidłowo?
  • Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) – recenzja
  • Jak działa Etiaxil?
  • Jak stosować antyperspirant Etiaxil?
  • Moja opinia o antyperspirantach Etiaxil (Perspirex)

Po co się pocimy?

Pocenie się jest jednym z naturalnych sposobów organizmu nie tylko na ochłodzenie, ale także pozbycie toksyn. Nasze ciało jest wyposażone w gruczoły potowe, które znajdują się na całym ciele. Sam pot jest bezwonny, co ciekawe, ma słodkawy posmak. Składa się w 99% z wody, reszta to śladowe ilości mocznika, kwasu moczowego, witaminy C, amoniaku, kwasu mlekowego oraz innych substancji.

Różne rodzaje gruczołów potowych

Pot to naturalny sposób chłodzenia organizmu. Jednak okazuje się, że pocimy się w różnych sytuacjach – w upalne lato, przed pierwszym dniem w nowej pracy, rozmową z klientem czy podczas uprawiania sportu. Masz pojęcie, że są dwa rodzaje potu, które wydostają się z dwóch różnych typów gruczołów potowych? Poznajmy je bliżej!

Ekrynowe gruczoły potowe

Ekrynowe gruczoły potowe produkują lekki i wodnisty pot, który bierze udział w termoregulacji organizmu, czyli schładza go w upalny dzień czy po wysiłku fizycznym.

Apokrynowe gruczoły potowe

Apokrynowe gruczoły potowe wytwarzają gęsty i tłusty pot (faktycznie zawiera tłuszcz), który pojawia się pod wpływem emocji.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Dlaczego pot brzydko pachnie?

Bakterie, które naturalnie znajdują się na skórze, wchodzą w reakcję z potem, tworząc twój zapach. Zbyt dużo nagromadzonych na skórze lub ubraniu bakterii powoduje powstanie charakterystycznego zapachu potu.

A co z pocącymi się stopami?

Czy wiesz, że na stopie znajduje się 250 tysięcy gruczołów potowych, które produkują średnio pół litra potu każdego dnia? Wyobraź sobie, że zakładasz na stopy skarpetki, a następnie zasznurujesz je w wykonanym ze skóry lub sztucznych materiałów obuwiu, które nie przepuszczają powietrza wraz z naturalnymi bakteriami oraz grzybami? Jak myślisz, co się stanie po upływie 8-12 godzin?

W przypadku stóp podatnych na nadmierne pocenie się szalenie istotne jest stosowanie oddychającego obuwia wykonanego z naturalnych materiałów takich jak np. skóra. Dodatkowo noszenie skarpet, które odprowadzą wilgoć albo używanie antyperspirantu do stóp. Niezbędne dla zapewnienia im komfortu i optymalnej higieny są także zabiegi pielęgnacyjne takie jak kąpiele dla stóp czy po prostu odpowiednio dobrane obuwie domowe.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Pot chłodzi organizm, ale w jaki sposób?

Mimo iż pocenie się zyskało złą reputację i powoduje dyskomfort, to jest niezwykle istotne nie tylko dla regulacji temperatury ciała, ale naszego ogólnego stanu zdrowia. Jak to?

Temperatura ludzkiego ciała wynosi około 36,6 stopni Celsjusza, ale nasz organizm został wyposażony w mechanizm wykrywania i regulacji temperatury.

W momencie gdy temperatura ciała wzrasta odpowiedni obszar mózgu wysyła sygnał do ekrynowych gruczołów potowych, rozmieszczonych na całym ciele, że nadszedł moment, by rozpocząć chłodzenie poprzez produkcję potu, który składa się z wody i soli. Aby cały ten proces zadziałał część z potu, który spływa po naszym ciele, musi odparować ze skóry. Chłodzenie organizmu poprzez pocenie się opiera się na zasadzie fizyki zwanej „ciepłem waporyzacji”. Wymaga energii, którą jest ciepło. A nadmiar ciepła wykorzystywany jest do zmiany kropel potu w parę, co zapewnia termoregulację organizmu.

Gdy się pocimy, tracimy wodę, która jest bardzo istotna dla każdego organu w naszym ciele, dlatego uzupełnianie wody szczególnie w trakcie upałów jest konieczne.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Dlaczego się pocimy gdy nie jest nam gorąco?

Pierwszy dzień w pracy, pierwsza randka, pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – stresujące wydarzenia sprawiają, że doświadczamy spoconych pach i dłoni, a objawy te towarzyszą stresowi, zdenerwowaniu czy strachowi. Pocenie się w wyniku emocji to nie to samo co chłodzący pot, a dodatkowo wiąże się z innym rodzajem gruczołów potowych.

Niezależnie od temperatury ciała w odpowiedzi na sytuację wywołującą lęk, stres, przerażenie lub zdenerwowanie ciało pobudza reakcję zwaną „walcz albo uciekaj”. Aktywizuje ona drugi rodzaj gruczołów potowych znajdujących się w naszym ciele, czyli apokrynowe gruczoły potowe (choć również ekrynowe gruczoły potowe są w pewnym stopniu pobudzone, stąd spocone dłonie).

Gruczoły apokrynowe zwane są zapachowymi gruczołami potowymi i nie biorą udziału w termoregulacji organizmu. Ujawniają się w czasie dojrzewania płciowego. Aktywizują pot pod wpływem emocji lub innych bodźców, powodując produkcję bezwonnej i tłustej wydzieliny. Kontakt z bakteriami znajdującymi się na powierzchni skóry sprawia, że nabiera on nieprzyjemnego zapachu. To właśnie ten charakterystyczny zapach pod pachami czujesz, gdy zapomnisz użyć antyperspirantu.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Intrygujące ciekawostki dotyczące potu

  • Pot jest sposobem na ochłodzenie organizmu oraz ochronę przed przegrzaniem poprzez utratę ciepła przez parowanie.
  • Składa się w 99% z wody, a reszta to śladowe ilości mocznika, kwasu moczowego, witaminy C, amoniaku, kwasu mlekowego oraz innych substancji.
  • Czysty pot jest właściwie bezwonny. Gruczoły apokrynowe wytwarzają bardziej tłusty pot – formę wydzieliny, która po kontakcie z bakteriami żyjącymi na skórze pachnie nieprzyjemnie.
  • Różne czynniki wywołują reakcję obu gruczołów. Poza termoregulacją organizmu istnieje wiele czynników, które aktywizują produkcję potu.
  • Układ nerwowy odpowiada za pot związany z wysiłkiem fizycznym i temperaturą ciała z gruczołów ekrynowych.
  • Pot emocjonalny pochodzący z gruczołów apokrynowych służy do zwalczania zbliżającego się zagrożenia.
  • Pikantne potrawy, zawierające kapsaicynę, mogą stymulować nasze gruczoły potowe, gdyż wysyłają do mózgu sygnał, że temperatura ciała wzrasta. To z kolei powoduje wytwarzanie potu.
  • Niektóre warzywa mogą pogarszać zapach potu. Poza stymulacją potu żywność może również wpływać na jego zapach. Dzieje się tak w przypadku spożywania czosnku, cebuli czy warzyw kapustnych takich jak brokuły, kapusta czy brukselka, gdyż np. zawierają siarkę, co może wchodzić w reakcje z bakteriami na skórze i powodować nieprzyjemny zapach.
  • Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy dezodorantem i antyperspirantem. Dezodoranty jedynie maskują zapach ciała, a antyperspiranty blokują pocenie, zazwyczaj wykorzystują do tego aluminium.
  • Żółte plamy na białych koszulach są wynikiem reakcji chemicznej. Pot jest bezwonny i bezbarwny, mimo to czasami na białych ubraniach pojawiają się żółte plamy, które są efektem reakcji chemicznej, jaka zachodzi pomiędzy potem i antyperspirantem.
  • Pot może wywoływać inne reakcje: osoby z atopowym zapaleniem skóry mogą doświadczyć natychmiastowej i poważnej reakcji alergicznej na białko grzybowe, które znajduje się w pocie.

Pot a alergie i nietolerancje pokarmowe

Alergie i nietolerancje pokarmowe są często przyczyną pocenia się podczas spożywania posiłku. Niektórzy ludzie pocą się gdy jedzą za dużo mięsa, gdyż ich organizm zużywa tak dużo energii do jego przetworzenia, że temperatura ciała wzrasta.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Alkohol a potliwość

Inną rzeczą, która może zwiększyć potliwość, jest spożywanie dużych ilości alkoholu. Napój ten może przyspieszać tętno i rozszerzać naczynia krwionośne, podobnie jak podczas aktywności fizycznej. Ta reakcja powoduje, że organizm zaczyna się chłodzić.

5 sposobów na zapobieganie poceniu

Jeśli przeszkadza Ci to, że się pocisz, prawdopodobnie próbowałaś już wielu dezodorantów, antyperspirantów i blokerów potu różnych marek, które nie przyniosły Ci oczekiwanych rezultatów. Istnieje jednak wiele metod zapobiegania poceniu, które możesz wypróbować. Poniżej przedstawiam naturalne i dostępne bez recepty sposoby na zmniejszenie nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp.

Unikaj pokarmów powodujących pocenie

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza dieta ma wpływ na potliwość. Pokarmy o niskiej zawartości błonnika zmuszają układ trawienny do nadmiernej pracy. Dieta wysokosodowa zmusza organizm do usuwania soli w postaci nadmiaru moczu i potu. Natomiast jadanie bogatych w tłuszcze pokarmów powoduje rozgrzanie organizmu, gdy rozkładany jest tłuszcz. Również przetworzona żywność, kofeina, alkohol oraz pikantne i gorące jedzenie mogą powodować pocenie.

Wybieraj pokarmy, które zmniejszają pocenie

Z drugiej strony istnieje pewna grupa pokarmów, które zmniejszają ilość potu wytwarzanego przez organizm oraz uspokajają nadczynność gruczołów potowych. Jest to żywność o wysokiej zawartości wapnia np. produkty mleczne i sery oraz warzywa i owoce o dużej zawartości wody takie jak arbuz, truskawki, czerwona kapusta, cukinia, brokuły, papryka, winogrona czy szpinak. Dobrym rozwiązaniem jest również kefir, migdały, banany, zielona herbata, oliwa z oliwek czy bataty.

Optymalne nawodnienie

Picie dużej ilości wody pozwoli utrzymać dobrze nawilżony organizm, a przez to przeciwdziała nadmiernemu poceniu.

Luźna odzież z oddychających materiałów

Noszenie obcisłych ubrań może sprawić, że będziesz się pocić bardziej intensywnie. Lepszym rozwiązaniem jest luźniejsza odzież z oddychających tkanin, która umożliwi chłodzenie organizmu.

Stosuj antyperspirant

Masz już dość nieestetycznych plam potu na ubraniach? Zmień standardowy dezodorant na skuteczny antyperspirant. Dezodorant eliminuje jedynie nieprzyjemny zapach pod pachami, ale nie powstrzyma pocenia. Natomiast antyperspirant zabija bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach, co pozwoli złagodzić dyskomfort. Ponadto aktywnie blokuje gruczoły i zapobiega produkcji potu pod pachami. W moim przypadku świetnie sprawdził się antyperspirant Etiaxil, który wkrótce zmieni się w Perspirex, ale o nim nieco później.

Jak używać antyperspirantu prawidłowo?

  • Stosuj antyperspirant po kąpieli i przed snem, by ułatwić składnikowi aktywnemu optymalne działanie.
  • Nakładaj go na suchą i czystą skórę bez podrażnień i uszkodzeń.
  • Pamiętaj, że znajdujące się pod pachami włosy mogą blokować działanie antyperspirantu, ale nie wykonuj depilacji bezpośrednio przed zastosowaniem antyperspirantu, by dodatkowo nie podrażnić skóry.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) – recenzja

W moim przypadku skutecznym antyperspirantem jest Etiaxil (który wkrótce zmieni się w Perspirex), ponieważ zapewnia mi komfort w każdej sytuacji oraz długotrwałą ochronę przed potem i przykrym zapachem. Antyperspiranty Etiaxil w formie wygodnego roll-on powstały, by dać uczucie świeżości oraz chronić skórę przed podrażnieniem. Pozwalają zapomnieć o nieestetycznych i mokrych ubraniach pod pachami, a w efekcie sprawiają, że czuję się komfortowo.

Dostępne są w trzech wariantach: Etiaxil Comfort, Etiaxil Original oraz Etiaxil Strong. Poznajmy je bliżej!

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) Comfort to preparat dla skóry delikatnej i wrażliwej, który zapewnia pielęgnację oraz łagodną ochronę przed potem i przykrym zapachem przez 3 do 5 dni. Dodatkowo minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień. Został wzbogacony o system ochrony i pielęgnacji skóry Comfort (Cpx).

W recepturze INCI antyperspirantu Etiaxil (Perspirex) Comfort znalazłam: Alcohol Denat., Aluminium Chloride, Calcium Lactate, Hydroxypropylcellulose, Hydrogenated Castor Oil.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) Original powstał z myślą o skórze delikatnej i normalnej. Zawiera aktywny system ochrony i pielęgnacji skóry Active (Apx), który zmniejsza podrażnienia, utrzymuje suchą i świeżą skórę.

W recepturze INCI antyperspirantu Etiaxil (Perspirex) Original znalazłam: Alcohol Denat., Aluminum Lactate, Aluminum Chloride, Cyclopentasiloxane, Glyceryl Stearate, Cetyl Palmitate, Hydrogenated Microcrystalline Wax, Hydrogenated Castor Oil.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) Strong to produkt dedykowany dla tych, którzy wymagają silniejszej ochrony. Idealnie sprawdzi się przy nadpotliwości, zapewniając skuteczną ochronę przed potem i przykrym zapachem.

W recepturze INCI antyperspirantu Etiaxil (Perspirex) Strong znalazłam: Alcohol Denat., Aluminium Chloride, PEG-12 Dimethicone.

Jak działa Etiaxil?

Znajdujący się w antyperspirancie chlorek glinu wchodzi w reakcję z wodą i białkami w kanalikach gruczołów potowych. Efektem tej reakcji jest warstwa żelu, która powstała, by blokować ujście kanalika potowego. Nie tylko chroni przed przedostawaniem się potu na powierzchnię, ale również czyni skórę pod pachami suchą i świeżą. Po upływie kilku dni nastąpi naturalny proces złuszczania naskórka, który rozpuści warstwę żelu. To odpowiedni moment, by powtórzyć aplikację antyperspirantu.

Jak stosować antyperspirant Etiaxil?

Etiaxil to antyperspirant, który zawiera system ochronny, by zmniejszyć poziom pH skóry po aplikacji preparatu. Dzięki temu minimalizuje podrażnienia i zachowuje komfort. Antyperspirant Etiaxil należy stosować przed pójściem spać na suchą i nieuszkodzoną skórę. Nakładam odrobinę preparatu (naprawdę niewielką ilość!) i czekam do jego wyschnięcia. Natomiast rano biorę prysznic i gotowe! Bez konieczności ponownej aplikacji preparatu działa on przez kilka dni.

Antyperspirant Etiaxil (Perspirex) - recenzja

Moja opinia o antyperspirantach Etiaxil (Perspirex)

Choć znajdują się w maleńkich opakowaniach to bardzo wydajne kosmetyki. Dla mnie idealny okazał się antyperspirant Etiaxil Comfort, mojemu mężowi zaś przypadł do gustu Etiaxil Orignal. Prosty w użyciu preparat wystarcza na naprawdę długo, należy jedynie stosować się do instrukcji załączonej na opakowaniu. Trzeba przygotować się na to, że Etiaxil nie dekoruje skóry zapachem, ale od tego są perfumy, (które notabene aplikujemy na inne partie ciała) prawda? Niemniej jednak dobrze sprawdził się podczas ostatnich upałów – zapewnia komfort i świeżość nawet przez 5 dni. Nie trzeba stosować go każdego dnia, a raz na 4 lub 5 dni, co uważam za zaletę. Jego stosowanie pozwoliło nam zapomnieć o przykrym zapachu i mokrych plamach pod pachami. Bezzapachowy bloker potu w formie bezbarwnego płynu nie pozostawia śladów na ubraniu. Używam Etiaxil również na skórę dłoni i stóp.

 

Artykuł promocyjny

3 odpowiedzi do “Pocenie się – zaskakujące fakty, zapobieganie i skuteczny antyperspirant”

  1. Używanie odpowiednich i dobrych jakościowo antyperspirantów to niezwykle ważny element w pielęgnacji swojego ciała. Używam od zawsze i nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich.

    1. Akurat alkohol denat. był w składzie każdej z 3 wersji produktu, które stosowałam 🙂 Być może skład się zmienił od momentu moich testów 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.