Podatek od wyprowadzki za granicę. Jak „ugryźć” Exit Tax?

Co to jest Exit Tax? Czy każdy Polak wyprowadzający się za granicę naszego kraju, musi zapłacić karę za „ucieczkę z Polski”? Jaka jest stawka tego podatku? Kto, kiedy, i dlaczego musi go zapłacić?

Co to jest Exit Tax?

W Polsce przyjęto Exit Tax. Jest to inaczej danina od wyjścia z Polski, która obowiązuje od stycznia 2019 roku. Nowy podatek od niezrealizowanych zysków, wprowadzony do przepisów PIT w naszym kraju. W przypadku spółek kapitałowych został on niejako narzucony przez Dyrektywę Unii Europejskiej. Jednak polski rząd nałoży go także na osoby fizyczne.

Kto, kiedy i w jaki sposób zapłaci podatek Exit Tax?

Podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków jest wynikiem wdrożenia Dyrektywy ATAD, która chroni rynek UE przed unikaniem opodatkowania. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy nie uciekali do innego państwa.

Co podlega opodatkowaniu Exit Tax?

Będzie to podatek dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz tych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zatem nowe przepisy mogą obowiązywać osoby, wyjeżdżające do pracy za granicę. Obowiązek zapłaty tego podatku powstaje, jeśli dana osoba mieszka w Polsce od co najmniej pięciu lat.

 

Stawki podatku Exit Tax?

W 2019 roku Exit Tax w PIT wyniesie:

  • 3% w przypadku braku kosztu uzyskania przychodu od osoby fizycznej posiadającej udziały oraz/lub papiery wartościowe w funduszach inwestycyjnych albo spółkach większe niż 2 mln złotych.
  • 19%, gdy przenoszone są aktywa przedsiębiorstwa.

Które składniki majątkowe będą podlegać podatkowi Exit Tax?

  • udziały w spółce
  • prawa i obowiązki w spółce niebędącej osobą prawną
  • akcje i papiery wartościowe
  • instrumenty finansowe oraz udział w funduszach kapitałowych.

Co ciekawe, opodatkowaniu będą podlegać nie tylko aktywa nabyte podczas zamieszkiwania w Polsce, ale także te, które nabyto przed przyjazdem do naszego kraju.

Warto także wiedzieć, że można wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z prośbą o rozłożenie płatności na raty. A także w przypadku gdy przenieśliśmy swoją rezydencję podatkową za granicę, a po jakimś czasie znów do Polski, wtedy można złożyć pismo z prośbą o zwrot podatku od Exit Tax.

Płacić mają firmy, które mogłyby wypracować dochody w Polsce, ale uciekają za granicę. Więcej informacji znajdziesz w poradniku pt. Podatek od wyprowadzki z Polski — kto i kiedy go zapłaci?

Podatek od wyprowadzki za granicę Exit Tax

Podatek od wyprowadzki za granicę – moja opinia

Z jednej strony wprowadzenie takiego podatku może okazać się krzywdzące. Szczególnie dla tych, którzy wyjeżdżają w celach zarobkowych. Jednak sama jestem przedsiębiorcą. Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i uważam, że to dobry pomysł, aby ukrócić praktyki związane z ucieczką firm do tzw. rajów podatkowych. Podatki w Polsce, szczególnie dla mniejszych firm, bywają naprawdę dużym wyzwaniem. Być może, gdyby firmy nie uciekały, wówczas można byłoby je obniżyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.