Robienie corocznych podsumowań roku stało się moją tradycją. Uważam, że to świetny sposób, który pozwala docenić to, co wydarzyło się w naszym życiu. Jest również niezbędne do samodoskonalenia czy wyznaczania celów do osiągnięcia na kolejne miesiące. Przygotowałam kompendium wiedzy, w którym odkrywam zalety podsumowywania roku kalendarzowego. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadam!
Spis treści
Zalety przygotowywania podsumowań roku
Lubię te ostatnie dni roku. To dla mnie moment, gdy spoglądam wstecz, by przewertować minione miesiące. Przyjrzeć się temu, co się wydarzyło i wypisać moje małe i wielkie zwycięstwa.
Odkrywam sukcesy — zarówno te małe, jak i duże — które wypełniają mnie dumą. Przypominam sobie, jak bardzo jestem niesamowita. W efekcie podsumowanie tego, co poszło dobrze, daje obraz zmian, w jakim kierunku podąża nasze życie.
Natomiast brak takiego podsumowania ostatnich 365 dni sprawia, że z roku na rok nie doceniamy i nie świętujemy własnych sukcesów. Nie uczymy się na błędach, nie widzimy, w jakim kierunku podąża nasze życie. Nie posiadamy też jasnego obrazu, jak chcielibyśmy, aby wyglądało.
Przyjrzyj się wszystkim aspektom swojego życia — pracy, relacjom, zdrowiu, finansom, produktywności i nie tylko. Poświęć czas na refleksję, by przygotować się na to, co wydarzy się w nadchodzącym roku. Zaprojektuj kolejne miesiące zgodnie ze swoimi pragnieniami.
Dlaczego warto zrobić podsumowanie roku?
Tworzenie podsumowania roku wymaga poświęcenia chwili czasu na refleksję. Niezbędna jest także cierpliwość oraz dyskomfort, który pojawi się, gdy zadamy sobie trudne pytania. To doskonała sposobność, by odkryć to, co mogło nam umknąć. I świetny sposób, by dość do wniosków, refleksji i spostrzeżeń, które możemy wykorzystać w kolejnym roku.
Daje obraz życiowej sytuacji
Podsumowanie roku obrazuje nasze aktualne miejsce w życiu, które może być satysfakcjonujące lub nie. To idealny moment, by zaplanować zmiany w życiu prywatnym lub zawodowym w nadchodzących miesiącach.
Pokazuje sukcesy i osiągnięcia
Często pamiętamy trudne i negatywne sytuacje oraz doświadczenia. Skupiamy się na tym, co mogłoby się wydarzyć. Ekspresowo zapominamy o naszych osiągnięciach, dążąc do realizacji kolejnych celów. Dlatego podsumowanie roku kalendarzowego we wszystkich aspektach życia jest świetnym momentem do wypisania sukcesów i osiągnięć. Powodów do dumy, wdzięczności i radości, które warto celebrować.
Odkrywa to, co wymaga ulepszenia
Niektóre osoby unikają refleksji i nie przyglądają się własnemu życiu w obawie o to, co zobaczą. Boją się odkrycia negatywnych uczuć, tego, że zawiedli, zmarnowali, nie zrealizowali wyznaczonych celów. Zamiast obaw warto obiektywnie spojrzeć na mijający rok kalendarzowy. Jeśli rzeczywiście coś nie wyszło, znaleźć przyczynę, poszukać innych możliwości. Spojrzenie na pewne wydarzenia z perspektywy czasu sprawia, że coś, co wcześniej było niezrozumiałe, staje się zupełnie jasne.
Ułatwia wyznaczanie lepszych celów
Jesteśmy w stanie robić wszystko, co sobie zaplanujemy: pracować mądrze, a nie ciężko, ciekawiej pisać, szlifować swoje umiejętności. Wcześniej jednak musimy wyznaczać sobie odważne cele, które sprawią, że poczujemy się niekomfortowo. Dopiero wówczas zachęcą do dokonywania zmian.
Jak zrobić podsumowanie roku w życiu?
Nie ma jednego sposobu przeprowadzania podsumowania roku. Opowiem Ci o moim własnym. Przygotuj notes i długopis. A następnie przyjrzyj się mijającemu właśnie rokowi, miesiąc po miesiącu. Możesz podsumować różne aspekty swojego życia: praca lub biznes, rodzina, przyjaźń, związek z mężem, zdrowie, finanse, równowaga pomiędzy pracą i życiem osobistym, rozwój osobisty, rozwój duchowy.
Pytania, które pomogą w przygotowaniu podsumowania roku
Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jakie były najważniejsze i najtrudniejsze momenty mijającego roku?
- Co było twoją największą pasją?
- Czego żałujesz i o czym chcesz zapomnieć?
- Jaki był ten rok w życiu, pracy lub biznesie i pod względem rodzinnym?
- Czy jest coś, co zrobił/abyś inaczej?
- Przyjrzyj się swoim osiągnięciom. Udało się zrealizować cele noworoczne?
- Czego się nauczyłaś/eś w tym roku?
- Jakie są twoje najważniejsze spostrzeżenia ostatnich miesięcy (w każdej ważnej dla Ciebie kwestii)?
- Wypisz najlepsze projekty biznesowe?
- Czy udało mi się zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym?
- W jakich momentach praca sprawiała mi największą radość?
- A Twój stan zdrowia i samopoczucie? W jaki sposób dbałaś o siebie pod tym względem?
- Czy jesteś zadowolona/y ze swoich finansów (oszczędności i wydatków) w tym roku?
- Co innego lub inaczej mogę zrobić w kolejnym roku, by odnieść sukces finansowy?
- Które relacje dodają mi energii w życiu?
- Czy dajesz z siebie 110%, aby mieć życie, o jakim marzysz?
Bądź dociekliwa/y, ale nie krytyczna/y
Choć stawianie czoła temu, co nie do końca poszło po naszej myśli, nie jest najłatwiejsze, to warto wykorzystać minione wydarzenia. Spojrzeć na nie z zaciekawieniem, pragnieniem znalezienia przyczyny. Bez zbędnego krytykowania.
Dla mnie coroczne podsumowanie jest momentem zwieńczenia kończącego się roku oraz trampoliną, która pozwala z impetem wskoczyć w ten nadchodzący. Zdecydowanie zawsze motywuje mnie do działania i ustalenia celów, a także przygotowania postanowień na kolejne miesiące. Już niebawem powrócę z moim podsumowaniem 2022 roku, a tymczasem mam nadzieję, że tym artykułem zachęciłam Cię do tego niesamowitego doświadczenia, jakim jest podsumowanie roku w każdej dziedzinie życia.
Szukasz przykładów podsumowania roku? Zachęcam do lektury artykułów:
- Moje podsumowanie 2018 roku, czyli czego nauczyłam się dzięki blogowaniu
- Moje podsumowanie 2019 roku w pracy, życiu i blogowaniu
- Moje podsumowanie 2020 roku w pracy, życiu i blogowaniu
- Moje podsumowanie 2021 roku w pracy, życiu i blogowaniu
- 6 miesięcy w Europejskim Klubie Kobiet Biznesu. Moja opinia i podsumowanie