Wilczomlecz nadobny, inaczej zwany Gwiazdą Betlejemską to dostojna i niezwykła roślina, która pojawia się w naszym kraju w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Zastanawiasz się, dlaczego opadają jej liście i czy jest rośliną trującą? Przygotowałam poradnik dotyczący pielęgnacji i uprawy poinsecji dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie okresu świątecznego bez tej niezwykłej dekoracji. Znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek i sekretną tajemnicę co zrobić, aby poinsecja ponownie zakwitła oraz jak dbać o Gwiazdę Betlejemską po Świętach Bożego Narodzenia.
Spis treści
Jak dbać o poinsecję?
Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie Aztekowie używali jej do celów dekoracyjnych i leczniczych. Dziś jest wyjątkowym elementem dekoracyjnym, który kojarzy się z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Poinsecja doniczkowa pojawia się w sprzedaży w miesiącach zimowych, dlatego jest jedną z popularnych świątecznych dekoracji. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki i pielęgnację, by zachwycała swoim doskonałym wyglądem przez cały rok.
Poinsecja stanowisko
Ponieważ roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej, przyzwyczajona jest do dużej ilości słońca. Dlatego najlepszym stanowiskiem dla niej będzie dobrze naświetlone okno. U mnie przez cały rok stoi przy oknie południowym gdzie tak naprawdę od rana aż do wieczora wygrzewa się w promieniach słońca. Ustaw ją w taki sposób, by jej kwiaty czy liście nie dotykały szyby i chroń przed przeciągiem. Wilczomlecz nadobny to roślina wrażliwa na gwałtowne zmiany temperatury.
Zasady pielęgnacji poinsecji
Chroń Gwiazdę Betlejemską w doniczce przed gwałtownymi zmianami temperatury, bo to powoduje więdnięcie i opadanie liści. Jeśli chcesz, aby ten wyjątkowy kwiat doniczkowy zachwycał bujnym wyglądem i pięknymi kwiatami trzymaj ją w ciepłym i nasłonecznionym pomieszczeniu i regularnie podlewaj, by zapewnić jej warunki optymalne do wzrostu i przypominające klimat, z którego pochodzi.
Pielęgnacja poinsecji podlewanie
Dbaj o to, by podłoże wilczomleczu nadobnego było lekko wilgotne. A kiedy gleba jest sucha lub zaobserwujesz, że liście zaczynają więdnąć, to doskonały moment, by ją ponownie podlać. Nie dopuść, by stała w wodzie i zawsze wylewaj jej nadmiar zbierający się w osłonce. Zimą zazwyczaj powietrze w naszych domach jest suche, dlatego Gwiazda Betlejemska może wymagać nawet codziennego podlewania. Zbyt obfite podlewanie może powodować odbarwianie przykwiatków i zrzucanie liści.
Pielęgnacja poinsecji nawożenie
Dla optymalnego wzrostu potrzebuje zasilania nawozem co dwa tygodnie w czasie wzrostu i kwitnienia. W czasie spoczynku ograniczyć podlewanie i nawożenie.
Co zrobić, aby poinsecja ponownie zakwitła po Bożym Narodzeniu?
Choć często wyrzucana jest po Świętach Bożego Narodzenia, to okazuje się, że poinsecja może zdobić mieszkanie przez cały rok. Ponowne kwitnienie wymaga stworzenia pewnych wyjątkowych warunków, szczególnej opieki i mnóstwa cierpliwość, jednak jest to możliwe również w warunkach domowych. Jak dbać o wilczomlecz nadobny przez cały rok, aby ponownie zakwitł?
- Jak dbać o poinsecję od stycznia do marca? Podlewaj, gdy gleba jest sucha.
- Jak dbać o poinsecję w kwietniu? Ograniczaj ilość wody, natomiast po upływie 1-2 tygodni przenieś doniczkę z poinsecją w ciemne i chłodne miejsce.
- Jak dbać o poinsecję w maju? W połowie maja przesadź roślinę do nowej gleby i przytnij pędy poinsecji. Następnie umieść ją na dobrze naświetlonym stanowisku i stosuj nawóz co dwa tygodnie.
- Jak dbać o poinsecję w czerwcu? Ustaw poinsecję w doniczce w ogrodzie, na tarasie lub balkonie w częściowo zacienionym miejscu i kontynuuj nawożenie i podlewanie.
- Jak dbać o poinsecję w lipcu? Delikatnie przytnij roślinę, co pobudzi ją do wypuszczania nowych łodyg i zapobiega jej wysokiemu wzrostowi.
- Jak dbać o poinsecję w sierpniu? Do połowy sierpnia nadal kontynuuj wyszczypywanie nowych pędów, co pobudza roślinę do zakrzewiania i kulistego pokroju. W połowie sierpnia przenieś donicę z poinsecją do domu i ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu. Nadal podlewaj, gdy ziemia przeschnie i nie zapominaj o nawożeniu co 2 tygodnie.
- Jak dbać o poinsecję we wrześniu? Kontynuuj regularne podlewanie i nawożenie.
- Jak dbać o poinsecję w październiku? Przed Tobą najtrudniejszy moment. Od 1 października trzeba zapewnić jej około 15 godzin ciemności na dobę. Choć dobrym rozwiązaniem jest wstawienie kwiatów poinsecji do szafy, gdyż każda ekspozycja na światło może opóźnić proces kwitnienia, to j zdecydowałam zakrywać moje roślinki kartonami.
- Jak dbać o poinsecję w listopadzie? Kontynuując powyżej opisany proces, pod koniec listopada zauważysz pąki kwiatowe i wówczas donicę z Gwiazdą Betlejemską można ustawić w dobrze nasłonecznionym stanowisku bez konieczności zaciemniania.
- Jak dbać o poinsecję w grudniu? W połowie grudnia przestań nawozić wilczomlecz nadobny. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, Twoja poinsecja w doniczce powinna znów zakwitnąć, a ty możesz cieszyć się jej pięknym kolorem i pokrojem liści.
Poinsecja doniczkowa – różne kolory kwiatów
Choć wszyscy z pewnością znamy poinsecję w kolorze czerwonym, to aktualnie gwiazda betlejemska jest dostępna w sprzedaży w różnorodnych odcieniach różu, pomarańczy, bieli, a także kremowym, morelowym, koralowym czy łososiowym. Pojawiają się również odmiany dwubarwne czy nakrapiane. Duże kolorowe przylistki poinsecji są często mylone z płatkami kwiatów, ale w rzeczywistości są to liście. Kwiaty przypominają maleńkie jagody i mają kolor różny.
Złote zasady pielęgnacji poinsecji
Kupowanie Gwiazdy Betlejemskiej w doniczce
W supermarketach poinsecje w doniczce często ustawione są w okolicach Świąt Bożego Narodzenia przy drzwiach wejściowych, aby zachęcić klientów do ich zakupu. Jednak nie warto kupować takiej rośliny narażonej na działanie wiatru czy mrozu, czyli czynników, których nigdy nie doświadczyła w swoim naturalnym środowisku. Temperatura poniżej 12 stopni Celsjusza może powodować uszkodzenie rośliny i opadanie liści po przeniesieniu do domu.
Przed zakupem poinsecji sprawdź glebę w jej doniczce. Powinna być lekko wilgotna.
Zapakuj doniczkę z poinsecją w papier, by chronić ją przed przeciągiem i niskimi temperaturami. W ten sposób zabezpieczysz ja przed uszkodzeniami, które początkowo mogą być niewidoczne, a w efekcie mogą prowadzić do opadania liści.
Podlewanie poinsecji
Wilczomlecz nadobny nie toleruje przelania i przesuszenia, warto dbać, aby zawsze miał lekko wilgotne podłoże. Nadmierne przelanie może powodować gnicie korzeni. Do jej podlewania najlepiej używać wody w temperaturze pokojowej, a po 10 minutach od podlania usunąć nadmiar wody z osłonki. Zdecydowanie lepiej jest podlewać je mało i często.
Żółknięcie i opadanie liści poinsecji
Jeśli liście poinsecji żółkną lub opadają, to roślina podlewana jest nieprawidłowo. Podlewam moje Gwiazdy Betlejemskie, gdy gleba w doniczce jest sucha. W okresie zimowym ze względu na ogrzewanie podłogowe czasami podlewam każdego dnia. W jaki sposób sprawdzić, czy poinsecja w doniczce wymaga podlewania? Wystarczy delikatnie unieść ją do góry, jeśli wydaje się zbyt lekka to odpowiedni moment na podlewanie.
Najlepsze stanowisko i ochrona przed przeciągiem
Poinsecja potrzebuje światła i ciepła do wzrostu. Może stać w pobliżu grzejnika, ale należy ją chronić przed przeciągiem, dlatego przewiewny korytarz czy otwarte okno to nie najlepsze miejsce dla tej rośliny. Narażona na przeciągi gubi liście.
Interesujące fakty na temat poinsecji
- W dniu 12 grudnia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Poinsecji (National Poinsettia Day), a tradycja ta zyskuje popularność również w Europie.
- Historia poinsecji sięga XV wieku.
- Roślina ta pochodzi z Meksyku, gdzie nazywana jest „La Flor de la Nochebuena” lub „Kwiatem Wigilii”.
- Wbrew powszechnemu przekonaniu poinsecja nie jest rośliną trującą ani toksyczną. Chociaż niektórzy ludzie i zwierzęta domowe są wrażliwi na mlecznobiały sok rośliny, który zawiera lateks, nie jest on toksyczny. Może jednak powodować podrażnienie skóry, oczu, błon śluzowych lub układu pokarmowego (w przypadku spożycia). Dlatego warto trzymać ją poza zasięgiem dzieci czy zwierząt domowych.
- Poinsecje to najlepiej sprzedające się rośliny bożonarodzeniowe.
- Starożytni Aztekowie używali tej rośliny do robienia czerwonego barwnika, a sok był lekiem przeciwgorączkowym.
- Poinsecje nie zawsze są czerwone. Roślina uprawiana jest w ponad 100 odmianach, w tym w odcieniach bieli, kremu, różu, fioletu, pomarańczy i żółci. Istnieją również odmiany marmurowe i dwukolorowe.
- Efektowna, kolorowa część poinsecji to nie kwiat, lecz zmodyfikowane liście zwane przylistkami, które są często mylone z kwiatem. W rzeczywistości małe żółte kwiaty, zwane cyjacjum, można znaleźć skupione w środku przylistków.
- Do zakwitnięcia potrzebują słońca i ciemnych nocy. Krótsze dni i dłuższe noce późną jesienią i wczesną zimą powodują, że poinsecje kwitną o tej porze roku. Jeśli ustawione są w pobliżu sztucznego światła, takiego jak latarnia uliczna, może to zakłócić to ich cykl kwitnienia.
- W naturalnym środowisku może dorastać do 5 metrów wysokości i jest wieloletnim drzewem lub krzewem.
W zeszłym roku kupiłam piękne odmiany poinsecji Gwiazdy Betlejemskiej w doniczce w kolorach biały, Beauty Pink, Beauty Marble czy Beauty Cinnamon. Mam nadzieję, że w tym roku hodowcy i hurtownicy zaskoczą nowymi odmianami i kolorami tej pięknej dekoracji bożonarodzeniowej, jaką jest kwiat doniczkowy poinsecja. A już niebawem na moim blogu o roślinach doniczkowych i domowych znajdziesz więcej porad o uprawie roślin w domu.