Popularne tradycje sylwestrowo-noworoczne z całego świata

Nowy Rok zachęca do patrzenia w przyszłość, jednak z ostatnią grudniową nocą i pożegnaniem mijającego roku kalendarzowego związanych jest wiele intrygujących tradycji. Od dekoracji noworocznych, poprzez elegancką kolację sylwestrową czy noworoczne przesądy. Poznaj noworoczne zwyczaje z całego świata.

 

Sylwester 2020/2021 będzie zdecydowanie inny niż imprezy sylwestrowe w poprzednich latach. Bez względu na to jak zdecydujesz się go świętować – oglądając filmy, przygotowując postanowienia noworoczne, wystawną noworoczną kolacją – wybierz jedną z popularnych tradycji noworocznych z całego świata, aby zadbać o swoje szczęście.

W każdej kulturze inaczej obchodzi się pożegnanie starego roku oraz powitanie nowego. W niektórych krajach ludzie wierzą, że ubiór, który masz na sobie, kiedy wybija północ w sylwestrową noc, wpływa na zdrowie, miłość, szczęście czy bogactwo w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W innych krajach liczy się to, co robisz w sylwestrową noc – popularne jest rozbijanie naczyń. Istnieją także noworoczne tradycje kulinarne. Bez względu czy lubisz ryby, granaty czy winogrona – koniecznie musisz poznać listę potraw przynoszących szczęście, które warto jadać w ostatni dzień roku.

Ubrania w kolorze białym i skok przez 7 fal

W Brazylii niezbędnym elementem stylizacji sylwestrowej jest kolor biały – symbolizujący szczęście i spokój. Również w tym kraju ludzie wierzą, że szczęście w nowym roku można zwiększyć, wybierając się na plażę w sylwestrową noc. Należy wówczas przeskoczyć siedem fal, wypowiadając 7 noworocznych życzeń.

Rozbijanie naczyń

Duńczycy świętują nadejście Nowego Roku tłuczeniem naczyń. Rozbijają naczynia na progach domów rodziny i przyjaciół. Im więcej potłuczonych naczyń znajdują przed swoimi drzwiami w pierwszy dzień kolejnego roku kalendarzowego, tym więcej czeka ich szczęścia.

12 winogron

Popularną tradycją sylwestrową w Hiszpanii jest zjadanie 12 winogron o północy, po jednym przy wybiciu kolejnej godziny. Każde winogrono jest symbolem jednego miesiąca Nowego Roku. Zwyczaj ten gwarantuje szczęście tylko, kiedy zdążysz je zjeść, zanim zegar wybije godzinę dwunastą.

Zeskocz z krzesła

Duńczycy zeskakują o północy z krzesełek. Ten popularny zwyczaj ma przynieść szczęście i odpędzić zły los.

Noś walizkę

W Kolumbii ludzie biegają w sylwestra z pustymi walizkami po okolicy. Zwyczaj ten ma gwarantować rok pełen podróży.

Otwórz okna i drzwi

Powszechnym przesądem, pewnie zapożyczonym z feng shui, jest otwieranie okien i drzwi. Zabieg ten pozwala wypuścić stary rok i wpuścić nowy.

Bielizna w kolorze czerwonym, żółtym lub zielonym

W niektórych krajach, szczególnie w Ameryce Łacińskiej, ludzie uważają, że kolor twojej bielizny noszonej w sylwestrową noc może przynieść mnóstwo dobrych rzeczy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Żółty zapewnia szczęście, czerwony – miłość, a biały – spokój.

Wylej wodę przez okno

W Puerto Rico wierzą, że wylewanie wiadra wody przez okno wypędza złe duchy. Innym popularnym zwyczajem w tym mieście jest posypywanie wejść do domów cukrem, co ma zwiastować szczęście.

Talizmany

W Niemczech i Austrii istnieje kilka różnych symboli, które możesz podarować znajomym i rodzinie, aby przynieść im szczęście. Należą do nich świnie, grzyby, koniczyny i kominiarze.

Popularne tradycje sylwestrowo-noworoczne z całego świata

Można spalić noworoczne postanowienia lub je zapisać, włożyć do słoika, aby przetrwały kolejny rok. A w następną sylwestrową noc sprawdzić, czy udało się je wszystkie spełnić. A może Ty znasz ciekawe sylwestrowo-noworoczne zwyczaje ze świata, które warto poznać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.