Porządek w garderobie – dlaczego jest tak ważny?

Twoja szafa lub garderoba jest wypchana ubraniami aż do granic możliwości, a Ty czujesz się przytłoczona i nie uważasz, że masz się, w co ubrać? Znam ten problem i mimo iż wiem, że trzeba sprzedać, oddać innym lub po prostu wyrzucić nienoszone ubrania, to jakoś tak trudno jest się za to zabrać. Sama myśl o organizacji garderoby jest przytłaczająca, a jednak okazuje się, że warto to zrobić. Poznaj zalety posiadania uporządkowanej szafy i pozbycia się nienoszonych ubrań.

Jak wygląda Twoja szafa lub garderoba?

Czasami nie doceniamy znaczenia porządku w naszym życiu. Tłumaczymy sobie, że jesteśmy tak bardzo zapracowani i zabiegani, że po prostu nie mamy czasu na uporządkowanie zagraconych szaf. Jednak stosy znajdujących się w nich ubrań i bibelotów mogą powodować niepokój i stres. Porządek i czystość w szafie upraszcza życie oraz oszczędza czas np. ten związany z wyszukaniem i dopasowaniem różnych elementów stylizacji. Podobno czysta przestrzeń i zorganizowany dom oznaczają czysty umysł. Natomiast przetrzymywanie ubrań, które już na nas nie pasują lub już nie są modne, może przygnębiać. Dlaczego warto wyrzucić niepotrzebną odzież z garderoby? Zebrałam garść podpowiedzi.

Zalety posiadania uporządkowanych szaf

Odpowiednio zorganizowana i wolna od nienoszonych ubrań szafa ułatwia znalezienie ubrań. A ponadto w zasadniczym stopniu wpływa na nasze ciało, zdrowie i umysł. Marta Manterys, prowadząca stronę internetową „Pokochaj Pieniądze” uważa, że bałagan w życiu sprzyja bałaganowi w finansach, zaś uporządkowany dom ułatwia przyciąganie bogactwa i pieniędzy. Szalenie mnie to zaintrygowało, jako autorce popularnego bloga finansowego, dlatego od kilku tygodni zajmuję się pozbywaniem mojej życiowej przestrzeni. Choć to bardzo trudne, ufam, że przyniesie oczekiwane rezultaty. Uporządkowane otoczenie, w którym łatwo znajdziesz to, czego potrzebujesz, wpływa pozytywnie na kreatywność, odpręża umysł oraz zmniejsza stres i uczucie niepokoju.

Wśród korzyści uporządkowanej szafy i przestrzeni życiowej wyliczyć można także:

 • Dobrze zorganizowana szafa lub garderoba ułatwia dobór stylizacji każdego dnia, a dzięki temu nie tracisz czasu na znalezienie ubioru.
 • Ułatwia przyciąganie bogactwa, dobrobytu i pieniędzy.
 • Wielu terapeutów uważa, że sprzątanie szafy ma moc terapeutyczną.
 • Daje możliwość zarabiania na sprzedaży niepotrzebnych ubrań z szafy.
 • Zapewnia prostsze życie i zdrowszy umysł.
 • Elementy garderoby, w których wyglądasz i czujesz się dobrze.
 • Więcej czasu i szybszy wybór stylizacji.
 • Eliminuje uczucie przytłoczenia i niepokoju.
 • Pomaga skupić się na innych obszarach życia.
 • Dodaje zastrzyk energii do działania.
 • Sprawia, że dobór garderoby każdego dnia stanie się przyjemnym doświadczeniem.
 • Oszczędza czas, ułatwia życie i znalezienie potrzebnych rzeczy.

Jak krok po kroku uporządkować szafę z ubraniami?

Garderoba i szafy z ubraniami to idealne miejsca, by rozpocząć proces usuwania przedmiotów i ubrań zagracających nasze życie. Poznaj moje wskazówki.

1. Pozbądź się ubrań, których nie nosiłaś przez ostatnich 12 miesięcy. Większość ludzi ma ubrania na specjalną okazję albo takie, które są za małe, ale szkoda ich wyrzucić. Zajmują miejsce w szafach i trudno się z nimi rozstać. Jednak pozbywając się nienoszonej odzieży, robisz miejsce w szafie oraz uwalniasz umysł od bałaganu.

2. Zapytaj siebie, czy dobrze się czujesz w tym ubraniu. Przyznaję, mam problem z wyrzucaniem niepotrzebnych ubrań. Zaglądając do garderoby, czuję się przytłoczona dużą ilością znajdującej się w niej odzieży, co utrudnia wybór stylizacji. Tym razem podczas porządkowania szaf, w momentach, gdy znalazłam ubrania, których dawno nie widziałam, kierowałam się tym, jak się czuję w danym elemencie garderoby. Choć oczywiście warto wybierać ubrania ponadczasowe, które będą pasować na różne okazje, to jednak powinniśmy czuć się w nich dobrze.

3. Wyrzuć dziurawe, znoszone i brzydkie elementy garderoby. Pozbądź się ubrań, które nie pasują. Na pewno masz zbyt małe dżinsy, które chciałabyś ubrać, gdy zrzucisz zbędne kilogramy. Wyrzuć wszystkie dziurawe, brzydkie i powyciągane ciuchy. Wypełnij garderobę dobrej jakości odzieżą, w której czujesz się i wyglądasz dobrze.

Jak wyglądał proces porządkowania garderoby w moim przypadku?

Porządkowanie garderoby i wyrzucanie z niej odzieży, która na mnie nie pasuje; rzeczy, które już mi się nie podobają oraz ubrań, których już nie nosze było bardzo trudne. Zajęło mi to kilka tygodni. Zrozumiałam, że nie potrzebuję 12 kompletów piżam, a kilka z nich jest na mnie zbyt małych i bez sensu zagracają szafę.

Wszystko zaczęło się od grupy na Facebooku „Pokochaj Pieniądze”. Marta Manterys zachęca w niej do uporządkowania swojej przestrzeni życiowej, ponieważ jej zdaniem pieniądze lubią czystość i porządek. Przyznaję szczerze, że nie paliłam się do wykonania tego zadania, a raczej ociągałam z zabraniem się za nie. Całość zajęła mi kilka tygodni. Porządki robiłam sukcesywnie, krok po kroku. Z półek i wieszaków zapchanych ubraniami wyjmowałam wszystko. Odkurzyłam i umyłam półki. Pozbyłam się ubrań za małych, tych, w których nie czuję się dobrze. Posortowałam je na 3 grupy:

 • zniszczone – nadawały się na szmatki lub na wyrzucenie do kosza:
 • do sprzedania lub oddania – ładne, nowe i często nienoszone ubrania, które posłużą innym;
 • te, które mi odpowiadały i czułam się w nich wyjątkowo, układałam w garderobie.

blog o organizacji garderoby

Porządek w szafie – blog o organizacji domu

Bardzo inspirujące jest myślenie o idealnie uporządkowanych ubraniach, butach, torebkach i akcesoriach modowych podczas oglądania programów związanych z projektowaniem wnętrz. W prawdziwym życiu trzeba to zaplanować, przygotować, uporządkować, co jakiś czas reorganizować szafę, aby była bardziej funkcjonalna i zawierała ubrania, które pasują do nas na danym etapie życia. Jako pracująca mama, blogerka i kobieta prowadząca własny biznes na moim blogu o sprzątaniu i organizacji domu postanawiam pisać częściej na te tematy.

Jestem z siebie dumna, bo mnie się udało, a w utrzymaniu porządku w szafie pomagają organizery. Dziś już wiem, że uporządkowana garderoba oszczędza czas i pozwala koncentrować się na tym, co ważne. Korzyści wynikające z życia w uporządkowanej przestrzeni obejmują także lepsze relacje, zminimalizowany stres, lepszy sen, większą kreatywność i produktywność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.