Postanowienia noworoczne dla mamy

Postanowienia noworoczne są okazją do wprowadzenia mniejszych i większych zmian w życiu oraz szansą na realizację celów i marzeń, która otwiera nowy rozdział w życiu. Chyba nie jestem gotowa na nadejście nowego roku, gdyż lekkie oszołomienie po wydarzeniach minionego roku kalendarzowego nadal buzuje w mojej głowie. Przygotowałam listę postanowień noworocznych dla mamy!

 

Rola mamy jest szalenie trudna. Nie zmienia tego nawet fakt, iż akurat przeze mnie długo wyczekiwana. Jestem mamą z niewielkim, bo zaledwie 15-miesięcznym stażem, a dodatkowo rośnie we mnie kolejne maleństwo. Z autopsji wiem, że codzienność mamy jest szalenie trudna, jednak mimo wszystko, warto przygotować listę postanowień noworocznych, które pomogą wprowadzić zmiany i znaleźć odrobinę czasu dla siebie.

Dbać o siebie regularnie

Od kiedy zostałam mamą, przybyło mi mnóstwo obowiązków. Opieka i zabawa z dzieckiem, nieustanna góra ubrań do wyprania czy poskładania i pochowania w szafie. Łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dziecka sprawia, że często nie mam czasu, by zadbać o siebie i własne potrzeby. Ciągle przygotowuję listę ubrań i niezbędnych gadżetów do kupienia dla dziecka, wymieniam ubrania w jego garderobie, a sama noszę stare dresy. Zapomniałam już, kiedy byłam na masażu lub w Spa. Na czytanie książek raczej nie mam czasu, bo wyczerpana wieczorami padam na twarz, a przecież jeszcze trzeba ogarnąć dom, wypakować i zapakować naczynia do zmywarki czy włączyć robota odkurzającego. Wystarczy mi, choć 40 minut dla siebie nawet kilka razy w tygodniu – na medytację, rozmyślania czy domowe zabiegi spa w domowym zaciszu, choć domyślam się, że kiedy pojawi się drugie dziecko w naszej rodzinie, to może to być trudne do zrealizowania. Mimo wszystko w nowym roku postaram się bardziej dbać o siebie i swoje potrzeby.

Częściej żyć offline i odkładać telefon

Życie jest zbyt krótkie, by nieustannie gapić się w ekran telefonu i marnować czas przeglądając social media. Zrozumiałam to po urodzeniu dziecka, gdy nieustanne noszenie telefonu przy sobie przestało być koniecznością. Dlatego ciągle zastanawiam się, dlaczego matki na placu zabaw, zamiast zająć się swoimi dziećmi, nieustannie zajęte są przeglądaniem tego, co w świecie online. Sama dostrzegam, że uśmiech i radość dziecka oraz wspólnie spędzony czas zapewnia mi komfort i równowagę. I choć czasem ktoś ze znajomych obrazi się na mnie, że nie odbieram telefonu 24-godziny na dobę, to tak, mam czasem ważniejsze sprawy na głowie takie jak spacer czy zabawa z dzieckiem, którym poświęcam się na 100% czy po prostu drzemka i odpoczynek, których ja również potrzebuję.

Spędzać więcej czasu z rodziną

Spędzanie czasu z rodziną – zabawy w domu, aktywność na świeżym powietrzu, wycieczki i wyjazdy pozytywnie wpływają na odżywianie, rozwój, zachowanie i naukę u dzieci. Uważam, że te wspólne chwile warto celebrować i się nimi cieszyć mimo ogromnej listy spraw do wykonania, warto być z najbliższymi tu i teraz.

Zapomnieć o idealnie wysprzątanym domu

Dziecko nie zapamięta idealnie wysprzątanego domu, zapamięta czas spędzony z rodzicami. Dlatego postanawiam mniej przejmować się bałaganem, który jest zjawiskiem normalnym w domach, w których są dzieci. Macierzyństwo to nie tylko bałagan w domu, góra ubrań do wyprania czy prasowania, ale również poczucie niepokoju, zagubienia, zakłopotania czy złości w znacznie większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej w życiu.

Zapomnieć o nieistniejącym wzorcu idealnej mamy

Choć wiele kobiet – zarówno tych, które są matkami, jak i tych bezdzietnych, od momentu, gdy zostałam mamą – próbuje mi wmówić, że istnieje jakiś niedościgniony ideał idealnej mamy, to ja nie zamierzam nią być. Już na samym początku mojego macierzyństwa postanowiłam słuchać własnej intuicji, a nie durnych porad ludzi, którzy tak naprawdę nic nie wiedzą o moim dziecku albo wiedzą niewiele. Oczywiście, bardzo często mam poczucie, że zawiodłam, zrobiłam coś nie tak, jak się ode mnie oczekuje. Choć zauważyłam, że mój synek raczej tak nie myśli, bo nieważne jak się zachowam i co zrobię, on patrzy na mnie tymi swoimi pełnymi wiary i uśmiechniętymi oczami, w których widzę, że jestem dla niego wszystkim. Czyli najlepszą mamą na świecie. Wcale nie muszę być doskonała, mogę być sobą!

Postanowienia noworoczne dla mamy najpopularniejszy blog parentingowy o macierzyństwie sposobynazycie.pl

W życiu każdej mamy istnieją takie aspekty macierzyństwa, które chciałaby poprawić. Być bardziej zorganizowaną, cierpliwą, obecną i skupioną na dzieciach albo łagodniejszą dla nich. Zamiast tworzyć postanowienia noworoczne, które trudno będzie dotrzymać, wybierz 2-3 z mojej listy, nad którymi chciałabyś popracować, by osiągnąć sukces w życiu rodzinnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.