W młodości wielu chłopaków zmaga się z trądzikiem. Jest to jeden ze znaków dojrzewania, który zazwyczaj znika po okresie osiągnięcia dojrzałości. Niestety zdarza się też tak, że osoby dorosłe mierzą się z tym problemem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego u dorosłych?
Trądzik jest przewlekłą chorobą, która objawia się różnymi niedoskonałościami. Pojawia się w momencie, gdy zaburzona zostaje praca gruczołów włosowo-łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum. Wtedy dochodzi do zatkania porów oraz rogowacenia mieszków, a to prowadzi do stanów zapalnych, a następnie powstawania wyprysków. Trądzik ma podłoże hormonalne, więc często pojawia się wśród nastolatków. Trądzik u młodzieży da się w pełni wyleczyć, a przynajmniej zmniejszyć większość objawów.
Niestety u dorosłych problem jest bardziej złożony. W wieku nastoletnim choroba dotyczy głównie skóry, twarzy oraz pleców. Z wiekiem po 20,30 czy 40 roku życia może zająć również policzki, brodę oraz żuchwę. Może również pojawić się na innych częściach ciała. U dorosłych takie leczenie trwa o wiele dłużej niż u nastolatków i wymaga zastosowania specjalnych leków doustnych.
Objawy trądziku u mężczyzn
Trzeba pamiętać, że jest wiele odmian trądziku. Trądzik u mężczyzn najczęściej ujawnia się jako ropowiczy, który pojawia się na twarzy, plecach oraz na klatce piersiowej. Oprócz zwykłych zmian skórnych pojawiają się tutaj bolesne torbiele ropne. Ich leczenie trwa bardzo długo i dodatkowo pozostawia po sobie nierówne blizny. Dzieje się tak za sprawą łoju, bo skóra ma wtedy tendencję do bliznowacenia. Jego leczenie trwa bardzo długo i wymaga pomocy lekarza. Trądzik odwrócony jest odmianą wspomnianego powyżej. Ma podobne objawy do ropowiczego, gdyż można dostrzec duże cysty, które wypełnione są ropą. Źle leczony trądzik może przejść w rodzaj skupionego. Ta odmiana dotyczy jedynie mężczyzn, w tym przypadku zmiany skórne dotyczą główne pach, pośladków oraz pachwin. Niedoskonałości mają charakter zlewających się zacieków oraz torbieli. Nawet po wygojeniu można zauważyć w tym wypadku rozległe blizny.
Jakie mogą być przyczyny trądziku u mężczyzn?
Czasami może być ciężko określić, jakie podłoże ma trądzik u mężczyzn. Na pewno ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu u lekarza oraz wykonanie kompleksowych badań. Jednak jest kilka czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie trądziku. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne. Kolejnym powodem mogą być zaburzenia hormonalne. Trądzik mechaniczny może powstać na skutek uszkodzeń skóry, na przykład podczas golenia.