Powrót do szkoły, pracy i codzienności po wakacjach — kompendium wiedzy

Wrzesień to czas powrotu do codziennej rutyny. Miasta znów stają się zatłoczone, a wiele osób stresuje się powrotem do codziennej rutyny po sezonie wakacyjnym. Zastanawiają się, w jaki sposób zorganizować harmonogram dnia swojej rodziny, zadbać o finanse oraz pozytywne samopoczucie. Dla rodziców nowy rok szkolny oznacza łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi i zawożeniem dzieci do żłobka, przedszkola lub szkoły oraz na zajęcia pozalekcyjne. Mnóstwo zadań do wykonania, rozpisanych w harmonogramie dnia, sprawia, że priorytetem jest żonglowanie obowiązkami. Jak bez trudu wrócić do pracy, życia i szkoły po wakacjach? Przygotowałam kompendium wiedzy, które mam nadzieję, ułatwi organizację życia w twojej rodzinie oraz choć odrobinę ograniczy stres z tym związany.

 

Spis treści:

 • Nowy harmonogram życia rodziny
 • Delegowanie obowiązków
 • Aktualizacja celów do osiągnięcia
 • Ogranicz korzystanie z social mediów
 • Zadbaj o siebie
 • Uporządkuj finanse rodziny
 • Ponownie określ swoje „dlaczego”
 • Rozpieszczaj się, gdy tylko możesz

Nowy harmonogram życia rodziny

Szczególnie w rodzinach z dziećmi wrzesień wiąże się ze zmianą harmonogramu dnia, który najczęściej jest zależny od planów lekcji oraz zajęć dodatkowych najmłodszych jej członków. To właśnie do nich dopasować należy godziny pracy rodziców, zakupy czy zajęcia fitness. Najlepszym sposobem na efektywne wykorzystanie czasu jest jego zaplanowanie. Najpierw rozpisz harmonogram dojazdów do żłobka, pracy i szkoły. Nie zapomnij uwzględnić w nim czasu dojazdów. Resztę dnia przeznacz na aktywność fizyczną, prace do wykonania w domu i ogrodzie, gotowanie, sprzątanie czy czas dla rodziny i siebie. Po ustaleniu takiego tygodniowego harmonogramu możesz delegować zadania czy ustalić z mężem, kto, kiedy zawozi i odbiera dzieci ze żłobka, przedszkola, szkoły oraz zajęć dodatkowych. Nie zapomnij, choć dwa razy w tygodniu znaleźć czas na to, co sprawia Ci przyjemność i pomoże się odstresować. Umiejętność zarządzania czasem jest niezbędna, by móc go maksymalnie wykorzystać.

W naszym przypadku na razie działa podział: mąż zawozi i odbiera synka ze żłobka, ja zostaję z córeczką w domu, gdzie pracuję zdalnie jako blogerka, copywriterka, redaktor kosmetyczna i Wirtualna Asystentka.

Delegowanie obowiązków

Jako kobieta łącząca macierzyństwo z pracą zawodową musiałam wybrać to, na czym bardziej mi zależy. Choć uwielbiam gotować, to wspólnie z mężem podjęliśmy decyzję, że przez kilka lat odrobinę ułatwimy sobie życie. Otóż zamawiamy obiady z restauracji zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Dzięki temu oszczędzam czas, który musiałbym przeznaczyć na zrobienie zakupów i przygotowanie domowych obiadów, a także zmywanie naczyń. W ten sposób mogę przeznaczyć go na pracę zawodową, zabawę z dziećmi czy sprzątanie domu. Uważam, że delegowanie obowiązków to świetna sprawa, która znacznie poprawia komfort życia. Kobiety w dzisiejszych czasach biorą często na swoje barki zbyt dużo obowiązków, a ich delegowanie np. poprzez zamawianie usług copywritingu, korzystanie z usług Wirtualnej Asystentki czy np. zatrudnienie firmy sprzątającej do sprzątania domu to idealne rozwiązanie.

Aktualizacja celów do osiągnięcia

Pozostało jeszcze kilka miesięcy tego roku, dlatego warto zweryfikować postanowienia noworoczne. Odhaczyć wśród nich te, które już zostały osiągnięte oraz rozważyć, które uda się osiągnąć do końca roku kalendarzowego. Wybierz ze swojej listy dwa największe, rozłóż je na mniejsze i zacznij działać w kierunku ich realizacji. Na liście moich celów do realizacji na najbliższe kilka miesięcy (nie mam ciśnienia, że muszą być zrealizowane do końca roku) znalazły się:

 • Poprawa statystyk kobiecego bloga lifestylowego SposobyNaZycie.pl i zwiększenie jego popularności oraz zdobycie kolejnych stałych czytelników.
 • Zmiana codziennych nawyków — połączenie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, by kompleksowo i holistycznie zadbać o swoje ciało po ciąży.
 • Wdrożenie usług Wirtualnej Asystentki i znalezienie kilku stałych klientów.
 • Absolutnie niebywałe zwiększenie zarobków mojej firmy.

Poza wyznaczeniem kwartalnych i miesięcznych celów jednym ze skutecznych sposobów zadbania o produktywność przez cały rok jest świętowanie sukcesów z najbliższymi.

Ogranicz korzystanie z social mediów

Choć social media służą mi do promocji moich usług, poszukiwania klientów i rozwoju marek osobistych to niestety scrollowanie postów na Facebooku lub Instagramie jest ogromnym pożeraczem czasu. Z pewnością ty również to zauważyłaś. Zamierzam wyznaczyć sobie jedynie odpowiednią ilość czasu na korzystanie z dobrodziejstwa social mediów, by zająć się tym, co naprawdę ważne.

Zadbaj o siebie

Jesienna atmosfera i znacznie dłuższe dni sprawiają, że trudniej wstać z łóżka i szybciej chce się spać w długie jesienne wieczory. Dobrym rozwiązaniem jest wypracowane własnej porannej i wieczornej rutyny.

Łączenie pracy z macierzyństwem — choć daje mnóstwo radości i satysfakcji to z drugiej strony wpływa na moje zmęczenie i niewyspanie. Mój harmonogram pracy wypełniony po brzegi, zaległości nadrabiania wieczorami i nocami oraz w weekendy, gdy dzieci śpią. Mam jednak czas na rozpieszczanie siebie w taki sposób, jak na to zasługuję. Aktywność fizyczna z dziećmi w domu lub na zewnątrz albo dłuższa, odprężająca kąpiel raz w tygodniu to świetne rozwiązanie. Jesienią zamierzam też nadrobić czytanie książek. Czasem łączenie pracy zawodowej i macierzyństwem sprawia, że brakuje czasu na zadbanie o zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Uporządkuj finanse rodziny

Wydatki na wakacjach i te związane z powrotem do szkoły oraz codzienności po wakacjach mogą sprawić, że budżet rodziny będzie nadwyrężony. Zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze we wrześniu i dlaczego to jest najlepszy moment, by rozpocząć oszczędzanie pieniędzy do Świąt Bożego Narodzenia? Szalenie istotne jest przygotowanie domowego budżetu na jesienne wydatki oraz te związane z nadchodzącymi świętami czy nowym rokiem.

Ponownie określ swoje „dlaczego”

Twoje „dlaczego” to nic innego jak motywacja, która sprawia, że każdego dnia rano wstajesz. Wyjaśnia misję, odpowiada na kluczowe pytanie: „Co chcę dzisiaj osiągnąć?” i inspiruje do działania. Pozwala ustalić priorytety i ułatwia koncentrowanie się na realizacji planu działania.

Rozpieszczaj się, gdy tylko możesz

Nasze ciała i umysły uwielbiają codzienne nawyki takie jak pracę z domowego biura, picie kawy w ulubionym kubku czy gorąca czekolada w deszczowy wieczór. Dlatego stwórz dla siebie takie rytuały, które sprawią, że staniesz się jeszcze bardziej szczęśliwą osobą. Dbaj o swoją dietę, zaplanuj aktywność fizyczną, nie zapominaj o umyśle – korzystaj z dobroczynnych właściwości medytacji i czytaj mądre książki. Dbaj o siebie holistycznie na każdej życiowej płaszczyźnie.

Powrót do szkoły, pracy i codzienności po wakacjach — kompendium wiedzy koniecy blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl

Wrześniowy powrót do pracy, szkoły i codzienności po okresie wakacyjnym w naszej rodzinie oznacza pełne wyzwań i chaosu poranki oraz popołudnia. Rano trzeba dobudzić i wyszykować 2-letniego synka do żłobka oraz zjeść ekspresowe rodzinne śniadanie. Następnie tak naprawdę uczymy się nowej codzienności, pracując z gabinetu w domowym zaciszu z 3-miesięczną Amelką.

Choć praca jest moją ogromną pasją, to lubię spędzać weekendy i czas wolny w tej naszej powiększonej rodzinie 2+2. Ważne jest to, aby każdego dnia żyć na 100%, doświadczając wyjątkowej pomyślności i dobrodziejstwa w życiu i pracy, doceniać czas spędzany z najbliższymi.

16 odpowiedzi do “Powrót do szkoły, pracy i codzienności po wakacjach — kompendium wiedzy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.