W sobotę 23 lutego 2019, jako pasjonatka ogrodnictwa, uczestniczyłam w Targach Ogrodniczych Gardenia. Wypełniony atrakcjami program wydarzeń był tak atrakcyjny, że każdy ogrodnik znalazł coś dla siebie. Był to dzień nasycony wyjątkowymi niespodziankami.
Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia 2019 to fantastyczna możliwość poznania najnowszych branżowych trendów. Sposobność do rozmowy ze szkółkarzami, a także zakupu roślin, nasion, narzędzi czy sprzętu ogrodowego. Jak wiadomo przede mną urządzanie dość sporej działki wokół nowego domu. Co prawda zakończenie jego budowy jest planowane na grudzień 2020, ale ja już teraz postanowiłam bliżej poznać środowisko ogrodnicze. Wszystko po to, by dobrze zaplanować zarówno architekturę, jak i nasadzenia oraz wyposażenie i miejsca do wypoczynku w moim ogrodzie.
Podczas targów Gardenia 2019 miałam okazję zamienić kilka słów z twórcami programu „Rok w ogrodzie” – Markiem Jezierskim i Witoldem Czuksanovem. W każdą sobotę o poranku z przyjemnością zasiadam przed telewizorem, aby obejrzeć ten program dla ogrodników.
Ten dzień rozpoczął się bardzo intensywnie. Zaintrygowana bogatym programem Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu chętnie wzięłam udział w cyklu warsztatów. Pierwszym z nich było tworzenie własnej kokedamy. A kokedama jest to japońska sztuka uprawy roślin ozdobnych, gdzie korzenie roślin otulone są ziemią i mchem – uformowanymi w kształt kuli. Piękną wiszącą roślinkę razem ze sznurkiem do jej powieszenia zrobiłam w niecałe 15 minut. Jestem z siebie dumna. Teraz ten wiszący ogród stanowi wyjątkową dekorację mojego salonu. Już wkrótce z pewnością przygotuję poradnik o tym, jak uprawiać rośliny według sztuki kokedama.
Kolejną propozycją był warsztat pt. „Kolorowe warzywa w hortiterapii” podczas których zdobyłam mnóstwo cennej wiedzy o tej formie terapii wspomagającej leczenie oraz rehabilitację. Temat bardzo mnie zaintrygował. Z pewnością przyjrzę mu się bliżej wkrótce. Następnie uczestnicy warsztatów na tym stoisku mieli możliwość tworzenia hoteli dla owadów czy kwietnych pudełek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty pt.: „Skarby drzew – hortiterapeutyczne pomysły na dary natury”.
Wszyscy odwiedzający tegoroczne targi Gardenia mieli możliwość poznać rośliny, które zdobią, żywią i leczą. Chętnie korzystali z inspiracji dotyczących projektowania ogrodów, doboru odmian roślin sadowniczych i ogrodowych, porad sadowniczych, nowości w ogrodnictwie czy roślin drzewiastych w hortiterapii.
Później wzięłam udział w warsztatach „Las w żarówkach„, które poprowadził Wojtek Wardecki, gdzie nauczyłam się (i stworzyłam dla siebie) wyjątkowy i niezwykły las w żarówce. Dotąd miałam doświadczenie w tworzeniu lasu w słoiku. Więcej o tym, jak zrobić taką wyjątkową dekorację znajdziesz w poście pt. Mój własny… las w słoiku DIY.
Oczywiście nie obyło się też bez zakupów! Kiermasz roślin i nasion ogrodniczych cieszył się największym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających targi. Kupiłam cebulkę amarylisa, kilka cebulek kwiatów czosnku, mnóstwo nasion czy małą choinkę. Zwróciłam uwagę na świetne rodzaje podłoża na ścieżki ogrodowe, a także na ogrodowe jacuzzi (marzę, aby mieć takie we własnym ogrodzie). Zaciekawiły mnie piękne, kwitnące na żółto krzewy oczaru wirginijskiego, kamelii z kwiatami w odcieniach czerwonego czy też niezwykłe drzewka magnolii z kwiatami w kolorach różu, fioletu, bordo i białego.
Z całą pewnością pielęgnacja ogrodu nie jest rzeczą łatwą, jednak daje mnóstwo satysfakcji. I mnie osobiście relaksuje i odpręża. Nie tylko wiedza, ale także odpowiednio dobrane rośliny oraz zabiegi pielęgnacyjne decydują o tym, czy ogród będzie piękny. Był to niezwykły dzień, mimo iż męczący, ze względu na niezwykłe atrakcje, to jednak zasobny w niezbędną wiedzę i nowe doświadczenia. Nie mogę się już doczekać kolejnej edycji targów Gardenia 2020.