Uważam, że mam niezwykłą przyjemność, gdyż mogę w życiu robić to, co kocham, a dodatkowo zarabiać dzięki temu pieniądze. Bez wątpienia praca odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Dla mnie jest niezwykłą możliwością rozwijania i doskonalenia siebie, która pozwala zadbać o siebie i najbliższych. Często miarą życiowego sukcesu jest nasze życie zawodowe. A kiedy praca staje się nałogiem?
Prowadzenie własnej firmy w zaciszu własnego domu sprawia, że coraz trudniej jest zachować równowagę pomiędzy pracą i życiem rodzinnym. Jest to tym bardziej trudne, kiedy prowadzisz firmę online, gdyż laptop i smartfon sprawia, że możesz się poświęcać pracy o każdej porze dnia i nocy. A wcale nie musisz być dostępna w pracy przez całą dobę, ponieważ każdy z nas ma prawo do odpoczynku.
Dla wielu osób określenie pracoholik jest zamiennikiem najważniejszej nagrody. Jednak są to ludzie, którzy żyją, aby pracować, a nie pracują, aby żyć. W jaki sposób pracoholik może zachować balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym? Poznaj wady i zalety bycia pracoholikiem.
Ale czym właściwie jest pracoholizm?
Pracoholizm jest to uzależnienie od pracy. Wiele osób myli ciężko pracujących ludzi z pracoholikami. A istnieje pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Kiedy praca jest pozbawiona radości i nie ma poza nią miejsca na inne zajęcia, rozwijanie zainteresowań czy po prostu spędzanie czasu z najbliższymi, wówczas staje się negatywnym uzależnieniem. Pracoholicy najczęściej pracują, bo nie mają nic innego do zrobienia.
Nie należy mylić ich z ludźmi, którzy ciężko pracują, gdyż kochają to, co robią. Pracoholik to ktoś, kto nieustannie myśli o pracy, a bez niej staje się przygnębiony lub niespokojny. Pracoholik zdecydowanie częściej cierpi z powodu wypalenia zawodowego.
Zalety pracoholizmu
Czy pracoholizm wiąże się z jakimikolwiek zaletami? Z pewnością! Otóż pracoholicy są bardziej wydajni, a to oznacza, że mają lepsze wyniki w pracy. Więcej pracy wiąże się z większym wynagrodzeniem, co może zapewnić stabilność finansową w życiu oraz ułatwić spełnianie marzeń.
Poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy z pewnością dodaje pewności siebie. Poza tym sprawia, że chętniej uczymy się nowych umiejętności oraz zdobywamy wiedzę, a to ułatwia rozwijanie problemów potencjalnych klientów.
Wady pracoholizmu
Patrząc jednak z drugiej strony, pracoholizm nie zawsze musi być równy produktywności. Permanentny stres wynikający z konieczności nieustannej pracy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Stan ten może nawet skracać życie, co zauważyli już Japończycy, którzy stworzyli nawet termin „karoshi”, oznaczający śmierć z przepracowania. Pracoholizm negatywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi. Brak czasu na odpoczynek z najbliższymi może prowadzić do konfliktów.
Pracoholizm w naszym życiu
Jak już wielokrotnie pisałam – od dziecka marzyłam o tym, aby być osobą zamożną, kiedy dorosnę. Chciałam, aby było mnie stać na wszystko, czego zapragnę. Pragnęłam mieć możliwość zakupu wysokiej jakości – często droższych produktów itp. Moje życie potoczyło się w taki sposób, że żadnej pracy się nie boję i mimo mojego młodego wieku zajmowałam się w celach zarobkowych różnymi profesjami. Od zawsze marzyłam też, aby prowadzić własny biznes w zaciszu własnego domu. I udało się! Mam to szczęście, że spotkałam w swoim życiu niezwykłego mężczyznę. Ten jedyny, którego pokochałam od pierwszego wejrzenia – ma podobne podejście do pracy.
Jeszcze przed ślubem planowaliśmy, aby na początku naszego małżeństwa, skupić się na zarabianiu pieniędzy. Kiedy jeszcze nie było potomstwa, mogliśmy pracować po 12 godzin dziennie i więcej – wszystko po to, aby zadbać o przyszłość finansową naszej rodziny. Plan jest taki, żeby już niebawem, kiedy na świat przyjdzie nasz ukochany maluszek – zwolnić i więcej czasu poświęcić najbliższym.
W jaki sposób znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym?
Jako kobieta prowadząca własny biznes w domowym zaciszu wielokrotnie doświadczyłam, że ogromną trudność może sprawić osiągnięcie balansu pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Szczególnie jeśli rozwijasz swoją firmę, która jest dla ciebie istotnym życiowym projektem, gdyż pozwala szlifować własne umiejętności, co daje niesamowitą satysfakcję, szczególnie kiedy robisz to, co kochasz. Sama doświadczyłam tego, że kluczem do znalezienia równowagi pomiędzy prowadzeniem własnego biznesu a życiem prywatnym – szczególnie jeśli jesteś freelancerką i pracujesz w domu – jest ustalenie godzin pracy. A co jeszcze możesz zrobić:
- nie odpowiadaj na służbowe maile w weekendy;
- pracuj maksymalnie 40-50 godzin tygodniowo;
- staraj się ustalać realistyczne ramy czasowe wykonania zleceń;
- każdego dnia znajduj czas na odpoczynek i relaks.
Choć udane życie zawodowe ma wiele zalet, to zdecydowanie nie warto zapracowywać się kosztem rodziny. Nie warto poświęcać swojego zdrowia fizycznego i psychicznego, co może w konsekwencji prowadzić do depresji, stresu czy chronicznych lęków.