Pracująca matka: jak skupić się na pracy zawodowej i rozwijaniu własnej firmy?

Skoncentrowanie się na obranym celu to ciężka praca. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozpraszaczy, warto jednak umieć ustalać priorytety, by oczyścić umysł i zająć się tym, co rzeczywiście prowadzi do realizacji celu. Od 10 lat rozwijam swoją firmę online, w której świadczę usługi copywriterskie, usługi public relations oraz usługi Wirtualnej Asystentki. Aktualnie będąc w ciąży, łączę pracę zawodową z wychowywaniem 17-miesięcznego dziecka. Choć wiele osób błędnie myśli, że siedzę sobie w domu z dzieckiem i się nudzę, to maksymalnie wykorzystuję czas na pracę i życie rodzinne. Przygotowałam artykuł o tym, w jaki sposób skupić się na pracy zawodowej i rozwijaniu własnej firmy będąc mamą.

 

Choć sukces jest sumą wielu składowych to determinacja, koncentracja i siła woli zdecydowanie są priorytetem. Ważna jest umiejętność uproszczania życia i efektywne wykorzystanie tego, co posiadasz, by dążyć do realizacji celów. Jak z powodzeniem łączyć wychowanie dziecka z pracą zawodową? Poznaj 5 sprawdzonych patentów pracującej mamy i dowiedz się jak pogodzić rozwój zawodowy z wychowywaniem dzieci.

5 zasad organizacyjnych pracującej mamy

1. Przygotowuję plan działania na następny dzień

Jako pracująca mama łączę karierę zawodową z macierzyństwem i dbaniem o dom. A to oznacza, że nieustannie mam mnóstwo zadań do wykonania. Wypracowałam sobie własny harmonogram dnia i pracy z dzieckiem przy biurku, dzięki temu każdego dnia znajduję czas na pracę zawodową, zabawę z dzieckiem i odpoczynek. Kluczem do sukcesu jest umiejętność planowania i wybierania priorytetów. W mojej pracy zawodowej mam mnóstwo zadań do wykonania, a wśród nich: pisanie kilku artykułów, przygotowywanie unikalnych opisów SEO i opisów kategorii, odbieranie połączeń, odpowiadanie na maile, publikacja tekstów na blogach klientów czy współpraca z mediami. Aby na bieżąco ogarniać wszystkie obowiązki zawodowe, zawsze przygotowuję tygodniowy plan pracy, a wieczorem przed pójściem spać spisuję listę zadań do wykonania w pracy na kolejny dzień. Również, jeśli chodzi o harmonogram dnia naszej rodziny, wszystkie istotne wydarzenia zapisuję w kalendarzu.

2. Dzień w pracy rozpoczynam od najtrudniejszych zadań

Dziecko coraz mniej śpi w ciągu dnia, a to oznacza, że łącząca pracę zawodową z opieką nad nim mama ma mniej czasu na rozwijanie własnej firmy. W efekcie uczy się pracować efektywniej i nie marnować ani minuty w ciągu dnia. Uważam, że tylko dzięki temu biznes się kręci, a dodatkowo potrafię jeszcze wspierać biznesy moich klientów i ułatwiać im życie oraz pracę, świadcząc usługi Wirtualnej Asystentki, usługi public relations oraz usługi copywritingu. Dlatego, aby maksymalnie wykorzystać dzień, pracę rozpoczynam od wykonania najtrudniejszych lub najpilniejszych obowiązków.

Okazuje się, że im dłużej się nimi zamartwiamy lub im dłużej je odkładamy, tym bardziej wydają nam się trudne. W ten sposób marnujemy energię, którą moglibyśmy produktywnie wykorzystać w pracy. Dodatkowo, przeprowadzone badania wykazały, że najefektywniej pracujemy o poranku, zaraz po przyjściu do pracy. Wykonanie najtrudniejszych zadań pozwoli się zrelaksować i zająć rutynowymi czynnościami, które nie wymagają tak dużego wysiłku umysłowego czy energii.

Surfowaniem po internecie zajmuję się jedynie w przerwie na drugie śniadanie. A w chwilach, gdy synek nie śpi lub bawi się przy biurku, wykonuję proste zadania, takie jak odpowiadanie na maile czy wyszukiwanie informacji.

3. Staram się eliminować czynniki rozpraszające i marnujące czas

Nie da się ukryć, że „czynnikiem rozpraszającym” podczas łączenia pracy i wychowania dziecka jest właśnie absorbujący i wymagający uwagi maluszek. Dlatego od marca 2022 mój synek będzie chodził do żłobka, dzięki temu zyskam około 4-5 godzin w ciągu dnia na efektywną pracę.

Aby mieć czas na rozwijanie kariery zawodowej i godzenie jej z wychowaniem dziecka, musiałam maksymalnie uprościć swoje życie i zrezygnować z gotowania obiadów. Dzięki temu, że zamawiamy obiady z pobliskiej restauracji, zyskałam czas, który musiałabym przeznaczyć na robienie częstszych i większych zakupów, przygotowywanie obiadów i zmywanie. Wspólnie z mężem zdecydowaliśmy również, że zakupy raz w tygodniu i mrożenie wędlin czy pieczywa to doskonały sposób na oszczędność czasu.

Odpowiedni harmonogram dnia w pracy i zabawy z dzieckiem sprawia, że codziennie mam czas na pracę, zabawę z synkiem oraz codzienny spacer, dzięki temu będąc mamą, mogę się rozwijać zawodowo, jestem szczęśliwa i zarabiam własne pieniądze, którymi zasilam domowy budżet.

4. Dbam o odpoczynek i regenerację

Nie jest prawdą, że pracująca mama jest wiecznie zmęczona. Choć rzeczywiście łącząc pracę zawodową z wychowywaniem 17-miesięcznego synka i będąc w 6 miesiącu ciąży, jestem częściej zmęczona i potrzebuję większej ilości snu oraz odpoczynku, to nawet teraz da się prowadzić firmę i zarabiać. Mam nadzieję, że łączenie pracy zawodowej z dwójką dzieci również będzie możliwe. Oczywiście potrzeba mnóstwo samozaparcia i w domu nie zawsze wszystko lśni, ale tutaj znów istotne jest ustalanie i umiejętne żonglowanie priorytetami.

Kiedy tracisz energię w trakcie pracy, warto zrobić sobie krótką przerwę. My mamy z synkiem zaplanowane spacery o godzinie 12. Jednak w przypadku brzydkiej pogody po prostu bawimy się w salonie. Dla mnie, mamy pracującej umysłowo jako copywriterka, Wirtualna Asystentka, redaktor kosmetyczna i blogerka zdecydowanie najlepszą formą relaksu i odpoczynku jest spacer, bo dotlenia organizm oraz pozwala odpocząć i zregenerować siły. A dodatkowo dodaje mi energii i ułatwia skupienie na kolejnych zadaniach do wykonania. Kiedy tylko pogoda na to pozwoli, od marca zamierzam wozić synka wózkiem do żłobka, gdyż jest on oddalony od naszego domu jedynie o 20 minut drogi na pieszo. Dzięki temu dwa razy w ciągu dnia będę mogła pospacerować.

Poza drugim śniadaniem w pracy staram się swoją dietę wypełniać świeżymi owocami, warzywami i orzechami, które dodają mi energii. Nie zapominam też o spożywaniu optymalnej ilości wody, która zawsze stoi na moim biurku w domowym gabinecie w pięknej szklanej butelce.

5. Nie zapominam o moich celach biznesowych

Już w podstawówce marzyłam, aby pracować w redakcji. Później, gdy miałam możliwość porównania pracy na etacie i pracy w mlm, pragnęłam otworzyć swoją firmę, aby móc się rozwijać oraz podejmować kluczowe decyzje związane z rozwojem osobistym i moimi zarobkami. Choć tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy z tego, że każdego dnia układam cegiełki, które pozwolą mi zbudować własną firmę, to nie miałam pojęcia, że moje marzenia spełnią się w takim stopniu. Jako pracująca mama mam możliwość łączyć rozwój zawodowy z opieką nad dzieckiem, a dodatkowo zarabiam pieniądze. Zajmuję się tym, co jest moją pasją – pisaniem. Prowadzę redakcję kosmetyczną, jestem popularną blogerką, znaną i polecaną copywriterką i wirtualną asystentką. Praca zdalna z pięknie urządzonego gabinetu we własnym domu pozwala mi się spełniać jako mama i business woman. W rozwoju własnej firmy dla mnie istotna jest pomoc i ułatwianie życia firmom i instytucjom, dla których pracuję oraz fakt, że mogę pracować z domu, rozwijać się zawodowo oraz robić to, co kocham i nieustannie uczę się nowych umiejętności. A dlaczego to robię? Ponieważ prowadzenie własnego biznesu daje mi mnóstwo satysfakcji i odskocznię od tematów dzieciowych i pozwala zarabiać pieniądze. Mimo iż wieczorami padam na twarz ze zmęczenia, to jestem szczęśliwa, wdzięczna i spełniona. O poranku budzę się z uśmiechem i radością, że przede mną kolejny piękny dzień, który mogę maksymalnie wykorzystać jako pracująca mama – godząc obowiązki mamy, kobiety prowadzącej własną firmę i gospodyni domowej.

Pracująca matka: jak skupić się na pracy zawodowej i rozwijaniu własnej firmy? Blog pracującej mamy SposobyNaZycie.pl

Kiedy lista spraw do wykonania nas przytłacza, czujemy się przemęczeni i zapracowani. Dlatego, jeśli chodzi o łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dziecka, niezbędne jest posiadanie harmonogramu dnia pracującej mamy, wyjątkowa umiejętność żonglowania zadaniami do wykonania, zajmowanie się jedynie priorytetami, umiejętność koncentracji i skupiania się na tym, co istotne, pomoc męża, a także odpoczynek i relaks po pracy i dobra zabawa w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.