Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki – co kupić? Mój ranking!

Zbliża się roczek naszego ukochanego synka. W związku z tym przygotowałam ranking prezentów na pierwsze urodziny, które warto podarować dziecku, gdyż pomogą w jego rozwoju oraz ułatwią mu poznawanie świata. Jaki prezent na roczek od rodziców, chrzestnych, dziadków oraz cioci i wujka będzie tym najlepszym? Zapraszam do lektury.

 

Zabawki edukacyjne – dlaczego warto kupić je na roczek dla chłopca i dziewczynki?

Badania pokazują, że nauka przez zabawę jest ważną częścią rozwoju dziecka. Zabawki edukacyjne powstają po to, by uczyć maluszka różnych umiejętności niezbędnych w życiu. Mogą pomóc w nauce rozwiązywania problemów oraz uczyć działania przyczynowo-skutkowego czy dzielenia się, rozwijać motorykę, kreatywność i wyobraźnię.

W okresie 1-12 miesięcy, gdy niemowlę rośnie i rozwija koordynację ręka-oko, można wprowadzać zabawki sensoryczne, które stymulują jego zmysły oraz zachęcają do interakcji. W ten sposób maluszek zapoznaje się z przyczynami i skutkami różnych działań, a także uczy przezwyciężać trudności. Dodatkowo buduje pewność siebie.

Najlepszymi zabawkami na początek są te sensoryczne, które pomagają stymulować zmysły. Gdy niemowlę staje się bardziej aktywne, warto wprowadzić takie, które uczą rozwiązywać problemy. Świetnym prezentem na roczek są także zabawki, które promują ruch, ułatwiają naukę równowagi i koordynacji, a także uczą kolorów, dźwięków, kształtów i liczb, przez co pomogą nie tylko w poznawaniu świata, ale również w nauce języka. Odpowiednio dobrane zabawki ułatwiają też budowanie umiejętności poznawczych – rozwijają kreatywność i wyobraźnię, ćwiczą pisanie i rysowanie oraz doskonalą umiejętność mowy i czytania.

Prezent na roczek od rodziców

Pierwsze urodziny dziecka są istotnym powodem do świętowania dla całej rodziny. Choć maluszek nie rozumie potęgi pierwszych urodzin, to zdecydowanie jest co świętować. Pierwszy rok jego życia to ogromny rozwój i czas, gdy większość dzieci potrafi siadać, raczkować, podciągać się, chodzić, gaworzyć, powtarzać słowa i gesty. To niesamowite, że rok temu nosiłam tego maluszka pod swoim sercem, a teraz tak ekspresowo się rozwija i wnosi mnóstwo radości w każdy nasz dzień. Poszukując idealnego prezentu na roczek, warto rozważyć wybór zabawek, które pozwalają dziecku ćwiczyć różne umiejętności, wykorzystywać wyobraźnię i bawić się na różne sposoby.

Prezent na roczek od chrzestnych

Ukończenie pierwszego roku życia przez dziecko jest też wyjątkowym wydarzeniem i kamieniem milowym w życiu chrzestnych. Pragnąc go upamiętnić ojciec chrzestny i matka chrzestna poszukują wyjątkowych prezentów na pierwsze urodziny chrześniaka i chrześniaczki. A pomysłów jest mnóstwo, bo może to być pamiątkowy upominek na lata, dekoracja do pokoju dziecięcego czy zabawka edukacyjna.

Prezent na roczek od dziadków

Jaki prezent na roczek wybrać dla wnuczka lub wnuczki? Babcia i dziadek wiedzą, że jednym z najlepszych upominków, jakie można ofiarować dziecku, jest wiedza, dlatego świetnym prezentem na 1 urodziny od dziadków będzie książka. Inne propozycje to stolik edukacyjny, zabawki do ogrodu, ubranka czy konik na biegunach.

Prezent na roczek od cioci i wujka

Wybór prezentu na pierwsze urodziny może być trudny. Zwłaszcza jeśli nie wiesz zbyt dużo o rocznych dzieciach. Dziecko, które kończy roczek, staje się bardziej mobilne, spostrzegawcze i odkrywcze niż kiedykolwiek wcześniej. Jednolatki wstają, siedzą i chodzą, są ciekawe otoczenia i zainteresowane wrażeniami dotykowymi, a także lubią słuchać i patrzeć. Warto wziąć to pod uwagę poszukując prezentu na roczek dla dziecka. Polecam wybór upominków, które wzbudzą zainteresowanie, zachęcą do rozwijania umiejętności oraz poznawania i odkrywania świata z radością.

Lista prezentów na roczek dla chłopca i dziewczynki

Poszukując upominku na pierwsze urodziny, warto wziąć pod uwagę te, które pomogą w rozwoju dziecka i dostosować je do jego aktualnych potrzeb, zainteresowań i umiejętności, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Na przykład nasz 10-miesięczny synek już chodzi i zaczyna mówić. Bardzo lubi obserwować otoczenie i wszystko go interesuje – bawi się kamieniami, kwiatkami, źdźbłem trawki. Spójrz na poniższy ranking prezentów na roczek, z których ucieszy się każdy maluszek.

Huśtawka jako prezent na roczek

Zauważyłaś, że huśtawki są najpopularniejszym elementem placów zabaw? Huśtanie jest relaksujące i kojące, wspomaga rozwój maluszka, uszczęśliwia, co dodatkowo wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Istnieje również szereg mniej oczywistych zalet huśtania dziecka. Są to ćwiczenie wzroku, równowagi oraz koordynacji, a także większa świadomość ciała. Dlatego świetnym pomysłem na upominek na roczek będzie huśtawka, którą można zawiesić w domu lub ogrodzie. Ustawiona lub powieszona w kuchni pozwala mamie gotować i zajmować się dzieckiem.

Jeździk, chodzik, popychacz jako prezent na 1 urodziny

Przeciętne dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki około dwunastego miesiąca życia, dlatego to świetny moment, by podarować mu chodzik, jeździk czy popychacz. Są to zabawki, które pozwalają doskonalić maluszkom umiejętność chodzenia z niewielkim wsparciem. Mają postać małych wózków sklepowych, odkurzaczy czy kosiarek i wspierają dziecko, które jeszcze nie jest gotowe do samodzielnego stania lub chodzenia. Poruszanie się za popychaczem buduje siłę, równowagę i pewność siebie, czyli trzy niezbędne cechy, by opanować sztukę chodzenia. Podobnie jak zabawki do pchania, również te do ciągnięcia oraz jeździki pozytywnie wpływają na koordynację i ułatwiają dziecku poruszanie się. Poza tym pobudzają wyobraźnię, gdyż przypominają przedmioty z prawdziwego życia, ale także uczą poprzez zabawę – codziennych obowiązków.

Konik na biegunach jako idealny prezent na roczek

Koń na biegunach – pamiętam go z dzieciństwa i chciałabym, aby niedługo moje dziecko również mogło się bawić, bujając na nim. A w ten sposób, poprzez zabawę rozwijać umiejętności motoryczne i ruchowe, ze względu na wykorzystywanie większych grup mięśni oraz utrzymywanie ich w pozycji pionowej. Dodatkowo uczy manipulować lejcami, umieszczać odpowiednie części ciała np. nogi we właściwym miejscu oraz sprzyja koordynacji pomiędzy dłońmi, ramionami, nogami i stopami. Poprawiając swoje umiejętności motoryczne, mniejsze mięśnie Twojego malucha zaczną pomagać jego ciału w dostrojeniu równowagi wymaganej do zabawy na koniku lub zwierzęciu na biegunach. Bujanie podczas zabawy na koniu na biegunach wytwarza poczucie rytmu, a także rozwija percepcję wzrokową. Koń na biegunach to również najlepszy przyjaciel w sypialni i towarzysz dziecka, który świetnie sprawdza się podczas samodzielnej zabawy oraz uspokaja, wycisza i relaksuje.

Prezent na roczek – auto

Pierwsze urodziny to najlepszy moment, by podarować dziecku samochód, wywrotkę czy inne pojazdy. Co ciekawe istnieje mnóstwo dodatkowych korzyści z zabawy nimi. Poprawiają zdolności motoryczne dziecka takie jak sięganie, pchanie, zginanie czy ciągnięcie, a także zręczność obu rąk, równowagę i koordynację. Zabawa samochodami wspomaga rozwój fizyczny, społeczny i emocjonalny.

Zabawki muzyczne lub instrumenty muzyczne jako prezent na 1 urodziny

Kolejną propozycją w moim rankingu prezentów na roczek są zabawki muzyczne lub proste instrumenty muzyczne, które ułatwią doświadczanie radości płynącej z odkrywania muzyki, ale również poprawiają zręczność i koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawki muzyczne stymulują obszary mózgu, które odpowiedzialne są za rozwój języka, rozwój motoryczny oraz umiejętności społeczne.

Korzystanie z instrumentów umożliwia tworzenie muzyki, co daje nieskończone możliwości powtarzania dźwięków, ich naśladowania, a w efekcie zachęcają do nowych doświadczeń muzycznych, takich jak taniec.

Gaworzenie jest jednym z wczesnych etapów rozwoju języka i umiejętności mowy u dziecka, a muzyka może odegrać w tej kwestii zasadnicze znaczenie. Dodatkowo pomaga również w rozwoju fizycznym poprzez ruchy taneczne w rytm muzyki. Ale to nie koniec zalet, bo zajęcia muzyczne uczą słuchać. Zdolność rozpoznawania i rozróżniania dźwięków, a także przerw w muzyce ułatwia dziecku dostroić słuchanie i rozumieć jego korzyści.

Prezent na pierwsze urodziny – stolik edukacyjny

Na roczek warto kupić dziecku stoliczek edukacyjny. To zabawka, która z pewnością szybko się nie znudzi. Zapewnia zabawę, rozrywkę i zajęcie na dłużej, a do tego ułatwia poznawanie świata. Stolik edukacyjny jest uniwersalną zabawką, którą zaprojektowano w taki sposób, aby pomóc rozwijać dziecku umiejętności poznawcze i motoryczne. Nie tylko pobudza zmysły, ale również zapewnia przestrzeń do zdobywania wiedzy. Różnorodne czynności do wyboru pozwalają maluszkowi zrozumieć, jak działają różne przedmioty i uczą wielu umiejętności. Rozbudzają ciekawość i stanowią okazję do odkrywania i poznawania przyczyn i skutku. Ćwiczą zręczność manualną, wzmacniają mięśnie dłoni.

Istotną zaletą jest również nauka liczb, słów, kształtów czy kolorów, często nie tylko w języku polskim, ale również angielskim. Jak już wyżej wspomniałam, aspekt muzyczny zapewnia korzyści rozwojowe dla dzieci, gdyż pobudza mózg oraz wspiera rozwój emocji i języka, a ponadto wpływa na zmysły i samopoczucie.

Kilkunastomiesięczne dzieci są tak zafascynowane światem, że często nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Edukacyjny stolik jest zbudowany w taki sposób, by pozwalać dziecku wyrażać siebie i manipulować znajdującymi się na stoliku przedmiotami, guzikami, koralikami i pokrętłami w taki sposób, jaki uznają za stosowny. Swoboda robienia wszystkiego w taki sposób jak chcą, pomaga równoważyć nastrój i umysł, a co za tym idzie, dziecko otwiera się na inne rodzaje nauki.

Klocki i puzzle jako prezent na roczek

Poprzez układanie klocków i puzzli dzieci uczą się rozwiązywania problemów, wyrażania siebie, kreatywności, matematyki oraz trwałości i ciągłości. Zabawa w układanie angażuje zmysły przestrzenne i rozwija zdolności poznawcze, a dodatkowo buduje poczucie sukcesu, a także rozwija zręczność rąk. Puzzle to fantastyczne narzędzie edukacyjne, które uczy najmłodszych wielu podstawowych czynności życiowych. Pozytywnie wpływają na koncentrację, ułatwiają zdobywanie wiedzy i poznawanie świata. Poprzez chwytanie i układanie niewielkich puzzli maluszek rozwija płynne i delikatne ruchy, praktykuje trzymanie i poruszanie niewielkimi przedmiotami. Dodatkowo zabawa klockami i puzzlami poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, która jest niezbędna do pisania i wielu czynności życiowych.

Idealny prezent na roczek? Ciastolina!

Świetną zabawką dla dzieci w każdym wieku, która świetnie sprawdzi się jako prezent na roczek, jest ciastolina, gdyż zachęca do kreatywności, uwalnia od stresu i uspokaja oraz rozwija zdolności motoryczne, ucząc małe dłonie wykonywania bardzo precyzyjnych ruchów. W dzisiejszych czasach nadmiaru gadżetów elektronicznych ciastolina to doskonały sposób, by odciągnąć dziecko od telefonu, laptopa czy telewizora, która zachęca do zabawy, wykorzystując i rozwijając wiele zmysłów i umiejętności dziecka.

Książki na prezent z okazji 1 urodzin

Książki zawsze są świetną inwestycją dla dzieci, również jako upominek na roczek. Już przeglądana lub czytana przez rodziców książka pozwoli rozpalić ciekawość do świata i zamiłowanie do książek. Jednym z najważniejszych kroków, jakie można poczynić dla rozwoju umiejętności językowych dziecka, jest czytanie mu książek każdego dnia. W przyszłości przełoży się ona na umiejętność czytania i pisania oraz pasję do nauki.

Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki – co kupić? Mój ranking!

Prezenty dla dzieci i niemowląt – sklepy SMYK

Świetnym miejscem, by znaleźć najlepsze prezenty na roczek i nie tylko są sklepy SMYK To skarbnica upominków, w której znajdziesz ubrania, pościel oraz gry i zabawki w odpowiednich kategoriach wiekowych. Wśród nich są klocki, zabawki edukacyjne i wspomagające rozwój, gry, puzzle, pojazdy, pluszaki, zabawki artystyczne i kreatywne oraz rowerki i hulajnogi czy zabawki ogrodowe.

Więcej inspiracji i prezentów na roczek dla chłopca i dziewczynki w sklepach SMYK.

 

Artykuł promocyjny

Jedna odpowiedź do “Prezent na roczek dla chłopca i dziewczynki – co kupić? Mój ranking!”

  1. Uwielbiam dawać prezenty własnoręcznie wykonane i takie też otrzymywać. Aktualnie zakupiłam przędzę t shirt yarn, ponieważ moja siostrzenica poprosiła mnie o wykonanie kocyków do jej domu dla lalek. jest to dla mnie nie lada wyzwanie, dlatego trzymajcie kciuki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.