Prowadzenie firmy w ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka

Czy da się prowadzić firmę w ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka i nie oszaleć? Wyobrażam dobie, że pogodzenie obowiązków świeżo upieczonej młodej mamy z prowadzeniem domu i własnego biznesu nie należy do najprostszych zadań. Zastanawiam się tylko, czy da się to wszystko pogodzić, by zadbać o potrzeby maluszka, odnaleźć się w nowej życiowej roli, bez armagedonu czy nieustannego bałaganu w domu oraz nadal regularnie pracować, by rozwijać swój biznes. Czy młodej mamie i bizneswoman wystarczy czasu dla siebie, dziecka oraz na pranie, sprzątanie i gotowanie? Czy można to połączyć z prowadzeniem firmy? I kiedy podczas wielu nowych obowiązków znaleźć czas na pracę?

 

Czy mówić klientom o ciąży?

Moja kolejna obawa dotyczy dzielenia się informacją o ciąży. Czy ta informacja nie wpłynie negatywnie na nasze relacje biznesowe? Czy klient nie zrezygnuje z moich usług, w obawie, że młoda mama będzie „zawalała” wcześniej ustalone terminy? Co nowa istota w moim życiu będzie oznaczać dla mojej firmy przed porodem i czy pozwoli umiejętnie zarządzać biznesem po porodzie?

Rozsądnie jest poinformować swoich klientów o tym, że w ciągu kilku najbliższych tygodni czy miesięcy możesz być mniej dostępna. To świetny sposób, by wyeliminować zbędny chaos, czy nieporozumienia – częste telefony – które mogą generować stres.

Domyślam się, że po urodzeniu dziecka życie każdej kobiety zmienia się diametralnie. Choć wiem, że można łączyć wychowywanie dziecka i prowadzenie firmy, bo znam kobiety, które tak robią. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, ale czy można się do tego przygotować? Myślę, że ważna jest umiejętność planowania, determinacja i dyscyplina.

Planuj z dużym wyprzedzeniem

Ciąża składa się z trzech trymestrów, ale warto również wziąć pod uwagę czwarty trymestr, czyli kilka miesięcy po porodzie – jest to czas na nauczenie się nowej sytuacji.

Jestem blogerką i copywriterką, dlatego uważam, że rozsądnym rozwiązaniem jest zaplanowanie kalendarza redakcyjnego, aby żaden z moich blogów, nie przestał być aktualizowany w momencie, gdy będę musiała bardziej skupić się na swoim maluszku. Warto także zaplanować czas na pisanie artykułów na zlecenie dla stałych klientów.

O ile w przypadku prowadzenia blogów jest to prostsze zadanie, bo można stworzyć listę tematów i pisać w wolnych chwilach, by przygotować artykuły na później. A następnie zaplanować ich publikację z dużym wyprzedzeniem. Natomiast w przypadku copywritingu może to być troszkę trudniejsze, bo często otrzymujesz zlecenia z krótkim czasem realizacji.

Mądrym rozwiązaniem jest czasowe ograniczenie niektórych (tych bardziej czasochłonnych) usług. Niewątpliwie warto również zaplanować swoje firmowe finanse, by skorzystać z oszczędności, gdy w czasie po narodzinach dziecka dochody spadną.

Trzeba również zdać sobie sprawę z faktu, że w ostatnich miesiącach ciąży czy zaraz po urodzeniu dziecka nie będziesz w stanie zadbać o wszystko w swojej firmie, czy w domu. Doskonałym pomysłem jest załatwienie tego, co można z wyprzedzeniem albo korzystanie z outsourcingu, aby ograniczyć ilość stresu.

Lepszym pomysłem jest, aby odpoczywać, kiedy czujesz się zmęczona w ciąży i pozwolić dziecku przejąć kontrolę po porodzie. A to oznacza brak ścisłych godzin pracy. Czyli wykonywanie zadań, kiedy dziecko śpi. Kluczem jest mądra i efektywna praca, nie zaś trzymanie się sztywnego harmonogramu.

Czy korzystać z pomocy innych osób?

Choć wiele kobiet chciałoby wszystkim zajmować się samodzielnie, to uważam, że warto korzystać w życiu z mądrych rozwiązań. Kilka lat temu miałam taką sytuację, kiedy wspólnie z mężem postanowiliśmy skorzystać z usług cateringu. A było to w momencie, kiedy pracowałam na etacie i rozwijałam własną firmę. Po przyjściu z pracy etatowej nie było czasu na zrobienie zakupów, gotowanie obiadów i zmywanie. Dlatego ograniczyłam te czynności do minimum i zamawialiśmy obiady z cateringu. Sytuacja ta trwała prawie dwa lata i pozwoliła mi rozwinąć własny biznes tak, abym po odejściu z etatu, czuła się pewnie i miała płynność finansową.

Warto zaakceptować fakt, że mimo iż kobiety mają mnóstwo supermocy, to nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego same. Dlatego po narodzinach dziecka warto poprosić o pomoc męża, znajomych i najbliższą rodzinę. Sama rozważam również możliwość zatrudnienia pomocy domowej, która dwa razy w tygodniu np. w czwartki i poniedziałki wysprząta nasz dom. Warto też pozwolić sobie pomóc w gotowaniu czy poprosić znajomych o zrobienie zakupów.

Ciesz się nową życiową sytuacją!

Ciąża i posiadanie dziecka nie wydarzają się codziennie w Twoim życiu. To wyjątkowy moment, którym warto się cieszyć. Choć do tej pory zbudowana przez Ciebie od podstaw firma, była dla Ciebie najważniejsza, teraz to spędzanie czasu z maluszkiem i poświęcenie mu uwagi powinno stać się priorytetem. Będzie to krótki i piękny moment. Bo noworodek stanie się małym dzieckiem, przedszkolakiem, nastolatkiem… Nie ograniczaj czasu spędzonego z noworodkiem na rzecz pracy.

Pracuj wydajnie, w krótszym wymiarze czasu, aby dać swojemu dziecku to, co najcenniejsze

Spędzanie czasu z dzieckiem zamiast pracy zarobkowej we własnej firmie może generować stres. Powinnaś przygotować się na karmienie, zmienianie pieluch, kołysanie dziecka, spacery z maluszkiem czy pranie.

Dziecko, szczególnie noworodek, zajmie dużo czasu w ciągu dnia i nocy. Warto pozytywnie się nastroić oraz mimo zmęczenia czy braku snu, zadbać również o siebie. Trzeba wówczas znaleźć czas, aby wziąć prysznic, odpocząć, spać, jeść, pozostać aktywnym i optymalnie nawodnionym. Zdrowe ciało i umysł są istotne dla odpowiedniego samopoczucia.

Kobieta prowadząca własny biznes, która zajdzie w ciążę, nie ma przywilejów jak podczas pracy na etacie. Nie przysługuje jej płatny urlop macierzyński ani grupowa polisa ubezpieczenia zdrowotnego.

Odpoczynek w 9 miesiącu ciąży

Zaplanuj i podsumuj wszystkie projekty i terminy na początku 9 miesiąca ciąży. Jeśli masz Wirtualną Asystentkę lub pracownika, możesz oddelegować mu większą część swoich obowiązków.

Własny biznes i dziecko – pytania w mojej głowie

Kiedy myślę sobie o możliwości prowadzenia własnej firmy w ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka, w mojej głowie rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Wszystko dlatego, że chciałabym swojemu dziecku dać wszystko, co najlepsze, ale ciągle móc zarabiać i mieć czas na dbanie o dom i zdrowe posiłki. Czy można pogodzić wszystkie te obowiązki?

Oto lista pytań, które rodzą się w mojej głowie w kontekście prowadzenia własnego biznesu podczas ciąży i wychowywania dziecka:

  1. Jak to jest prowadzić firmę w ciąży i po urodzeniu dziecka i nie zwariować?
  2. Czy da się wtedy zaplanować pracę, ewentualnie deadline?
  3. Dlaczego i czy warto mówić klientom o ciąży, czy niedawnym urodzeniu dziecka? Czy się nie wystraszą, że młoda mama będzie „zawalać terminy”?
  4. Czy młoda mama prowadząca biznes miewa dylematy i obawy? Jeśli tak to jakie?
  5. Czy prowadząc biznes zaraz po urodzeniu dziecka, nie zaniedbujemy maleństwa, siebie lub klientów, dla których pracujemy?
  6. Czy prowadząc firmę jako młoda mama, warto ułatwiać sobie życie czy codzienne obowiązki np. zatrudniając firmę sprzątającą, która ogarnie dom albo catering, a dzięki temu same możemy przeznaczyć więcej czasu na pracę?
  7. Gdzie leży złoty środek – jak ogarnąć maluszka i firmę i nie zwariować? Może istnieją jakieś zasady, porady, których warto się trzymać?

Prowadzenie firmy w ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie

Przeczytaj również pozostałe części tego artykułu:

Postanowiłam poszukać kobiet, które zmierzyły się z tą życiową sytuacją. Zapytałam matki, które w trakcie ciąży i niebawem po urodzeniu dziecka prowadziły własny biznes o to, czy było warto. Zadałam im pytania, które mnie dręczą. Niebawem w jednym z kolejnych artykułów zaprezentuję ich odpowiedzi i porady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.