Pyszne domowe zapiekanki z pieczarkami, wędliną i serem. Ekspresowy przepis!

Zostało mi kilka kromek chleba. A że nie lubię wyrzucać jedzenia, to pomyślałam, że do przygotowania pysznych domowych zapiekanek z pieczarkami, szynką i serem, wcale nie muszę kupować bagietek. Proste, pyszne i ekspresowe w przygotowaniu zapiekanki z chleba to świetny pomysł na danie dla niespodziewanych gości. Poznaj prosty przepis i zachwyć najbliższych smakiem!

 

Domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, szynką i serem – składniki:

  • 1 bochenek chleba
  • 0,5 kg pieczarek
  • 1 cebula
  • 1 łyżka oleju
  • 200 g wędliny
  • 1 opakowanie tartego sera mozzarella
  • majonez
  • ketchup
  • sól i pieprz

Domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, szynką i serem – jak przygotować krok po kroku?

Kilka miesięcy temu odwiedzili nas goście i przywieźli bochenek chleba. Nie wiedziałam wówczas jak go wykorzystać, a zgodnie z filozofią zero waste staram się nie wyrzucać jedzenia. Na co dzień łączę pracę zawodową i wychowanie dziecka, dlatego obiady w tygodniu zamawiamy z położonej nieopodal restauracji. Jednak w weekendy, kiedy tylko mogę, lubię poszaleć w mojej piękne kuchni i przygotowywać posiłki dla mojej rodziny. Kolejny raz okazało się, że potrzeba matką wynalazków, kiedy zaczęłam opróżniać zamrażarkę z zapasów przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Pyszne domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, wędliną i serem - blog kulinarny sposobynazycie.pl

Zastanawiałam się, jak wykorzystać znajdujący się w niej zamrożony bochenek chleba. I wpadłam na genialny pomysł – pyszne domowe zapiekanki. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę i ekspresowe w przygotowaniu danie, idealne dla zapracowanej mamy, które zasmakuje również dzieciom.

Pyszne domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, wędliną i serem - blog kulinarny sposobynazycie.pl

Wcześniej rozmroziłam chleb. A następnie zaczęłam od przygotowania pieczarkowego farszu. Cebulę obrałam i drobno poszatkowałam, pieczarki obrałam ze skórki i pokroiłam w kostkę. Na łyżce oleju zarumieniłam cebulę, a następnie dodałam do niej pieczarki. Smażyłam kilka minut aż zmiękły, a na koniec doprawiłam solą i pieprzem.

Pyszne domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, wędliną i serem - blog kulinarny sposobynazycie.pl
Chleb pokroiłam na około 1-centymetrowe kromki. Każdą posmarowałam majonezem i ketchupem. Położyłam pokrojoną w kostkę szynkę, pieczarki i posypałam startym serem. Przygotowane w ten sposób proste domowe zapiekanki z chleba z serem, szynką i pieczarkami ułożyłam na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i wstawiłam do rozgrzanego do 220 stopni Celsjusza piekarnika na około 5 minut.

Pyszne domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, wędliną i serem - blog kulinarny sposobynazycie.pl

Domowe zapiekanki z chleba z pieczarkami, szynką i serem – pyszne danie zero waste

W swojej kuchni często wykorzystuję tajniki zero waste, by stworzyć pyszne dania i ograniczyć marnotrawstwo żywności. Uważam, że zrobienie zapiekanek z chleba to prosty patent, by wykorzystać czerstwe pieczywo.

Chrupiące pieczywo, ciągnący się ser i ketchup. Czego chcieć więcej?

A inne pomysły na to, jak wykorzystać czerstwy chleb znajdziesz w artykule pt.: Czerstwy chleb – jak go nie marnować i nie wyrzucać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.