Recepta na spełnione życie w książce „Zbuduj swoje szczęście” – recenzja

Każdy człowiek ma własną definicję szczęścia i spełnionego życia. Czy warto dążyć do spełnienia i samorealizacji? Czy można w dzisiejszych czasach – kiedy tyle nienawiści wokół nas – być osobą szczęśliwą? Poznaj przepis na szczęście ukryty w książce pt. „Zbuduj swoje szczęście. Vademecum życia spełnionego” autorstwa Grażyny Tallar.

Poszukujesz cudownej recepty na piękne i szczęśliwe życie? Najlepiej takiej, która nie wymaga podejmowania wysiłku i przynosi natychmiastowe rezultaty? Czy wiesz, że istnieją sprawdzone sposoby na to, by lepiej radzić sobie z największymi życiowymi wyzwaniami?

 

Poszukujemy szczęścia od zarania dziejów!

Ludzie pragnęli zaznać szczęścia już czasach starożytnej Grecji, gdzie wyznawano platonizm czy epikureizm. W średniowieczu tematykę tą zgłębiał św. Tomasz z Akwinu czy św. Augustyn. I tak od wieków każdy człowiek poszukuje w życiu szczęścia. Choć każdy może pojmować je na swój indywidualny sposób lub też co innego nazywa „szczęściem”. Coraz nowsze badania naukowe i publikacje dostarczają wiedzy dotyczącej sposobów na osiągnięcie szczęścia. I tak w zależności czy żyjemy zgodnie z zasadami konsumpcjonizmu, który mówi, że szczęściem jest posiadać większy dom, markowe gadżety i ubrania, eleganckie meble, najnowszy samochód czy biżuterię i koniecznie kilka razy w roku bywać na zagranicznych wakacjach, najlepiej w ciepłych krajach.

Natomiast jeśli wyznajemy modny w ostatnich miesiącach w Polsce styl życia zgodny z zasadami Zero Waste, będziemy dalecy od nabywania nowych dóbr. Wówczas poszukamy szczęścia w budowaniu relacji z drugim człowiekiem, przyjemnym spędzaniu czasu z najbliższymi oraz trosce o naturę i zwierzęta.

Prawie dwustustronicowa publikacja została podzielona na 3 części. W pierwszej Czytelnik znajduje wzór na szczęście, ale także dowiaduje się, kim jest oraz zgłębia wiedzę dotyczącą czterech wektorów osobowości, inteligencji emocjonalnej, koła emocji, zmysłów czy toksycznych emocji. Druga część traktuje o akceptacji, dowartościowaniu, samorealizacji, empatii, tolerancji, kreatywności i duchowości. Bardzo zaintrygowało mnie także 5 sekretów osiągania celów, które tutaj znalazłam.

Natomiast część trzecia odkrywa przed Czytelnikiem mechanizmy strachu czy procesu podejmowania decyzji. Dowiadujemy się z niej, dlaczego tak ważna jest aktywność, a także wsparcie otoczenia oraz poznajemy pięć prawd o szczęściu.

Dlaczego ludzie nie odnajdują w życiu szczęścia?

Autorka książki pisze, iż „problem polega na tym, że ludzie często poszukują szczęścia tam, gdzie go nie ma. Prowadzi to niejednokrotnie do poczucia pustki, braku sensu życia oraz wielu frustracji”.

 

Twoja definicja szczęścia

Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest, aby każdy człowiek znalazł bądź stworzył własną koncepcję szczęścia. Zatrzymaj się i pomyśl, co daje Ci radość? Czy masz jakieś hobby, zainteresowania i pasje? Czy znasz swoją wartość? Czy potrafisz wykorzystywać w życiu swoje talenty? Odpowiedz sobie na pytania, wykonaj zwarte w publikacji ćwiczenia, by odkryć swoje motywy działania oraz własne silne strony.

Następnie stwórz własną definicję szczęścia, określ cele i plan dążenia do ich realizacji. I działaj, działaj tak długo, aż osiągniesz sukces! Pamiętaj także, by nie obawiać się popełniania błędów czy porażek, ponieważ są one częścią składową sukcesu.

 

Wzór na szczęście!

Czy wiesz, że wzór na szczęście, proponowany przez Grażynę Tallar w poradniku pt. „Zbuduj swoje szczęście. Vademecum życia spełnionego” jest niezwykle prosty? Wystarczy poznać siebie, nauczyć się zarządzać własnymi emocjami, odkryć swój sens życia, a następnie określić cele i kreatywnie oraz przy wsparciu najbliższych dążyć do celu. Ważne jest także, by nie poddawać się, nauczyć się zwalczać strach i pesymizm oraz ograniczyć wygórowane oczekiwania.

Czy wiesz, że im większy jest Twój „poziom inteligencji emocjonalnej i szczęścia, tym silniejszy jest Twój system immunologiczny” oraz Twój organizm wykazuje większą odporność na stresy?

 

 

Publikacja to zbiór myśli, porad i ćwiczeń, które pomagają odkryć główne schematy myślenia, emocji i ich konsekwencji na poziomie podświadomym i świadomym. Uczy modelować własne potrzeby motywacje i emocje, w taki sposób, by zaznać szczęśliwego i spełnionego życia, budować udane związki i emanować poczuciem szczęścia i radością. Książka pomaga dotrzeć do zapomnianych zakamarków własnej osobowości, a w efekcie uczy odkrywania siebie i budowania własnego szczęścia.

Pamiętaj, że szczęście to Twój wybór!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.