W jaki sposób możemy przetworzyć i przechowywać owoce i warzywa na zimę? Czy wiesz, że poza zamykaniem ich w słoikach istnieją także inne propozycje? Przygotowałam zestawienie domowych przetworów na zimę.
Dżemy i konfitury — domowe przetwory
Nikt mi nie powie, że dżemy, które można kupić w sklepach, mogą choć odrobinę przypominać te domowe dżemy, powidła i konfitury. Ja robię dżemy i konfitury z płatków róży, z truskawek, wiśni, śliwek, z brzoskwini czy z winogrona. Świetnie smakują także konfitury z malin, jeżyn czy z czarnej porzeczki, ze względu, że są to naturalnie trochę kwaśne owoce. Ale równie dobrze można przygotowywać pyszne dżemy z warzyw. Jakie warzywa można przeznaczyć na dżem? Pyszne są konfitury z dyni, cebuli, cukinii bądź marchwi.
Nalewki — domowe przetwory
To doskonały sposób na przyjemny napój na zimowe wieczory, którym można także zauroczyć gości. Moi są zawsze pod wrażeniem, szczególnie po tym, jak poczęstuję ich nalewką truskawkową. A z czego jeszcze można robić nalewkę, z całą pewnością z wielu owoców i roślin. Ja mam w swojej spiżarni, która znajduje się w piwnicy, nalewkę z mięty, nalewkę z pigwy, nalewkę z jabłek, nalewkę z wiśni, nalewkę z czarnej porzeczki czy też nalewkę z aronii. W tym roku wpadłam na genialny pomysł i robię domową nalewkę z płatków róży.
Mój przepis zawsze jest podobny. Czyli płatki kwiatów, owoce bądź rośliny zasypuję cukrem w dużym słoiku. Odstawiam na kilka godzin, a następnie zalewam wódką. Osobiście wolę wódkę i delikatniejszy smak nalewek. A następnie odstawiam do ciemnej szafy na korytarzu na kilka miesięcy. Pamiętam, by co jakiś czas przemieszać moją miksturę. Po upływie trzech miesięcy zlewam moją pyszną nalewkę, sprawdzam, czy dobrze smakuje. To ostatni moment, by dodać cukru, jeśli jest za mało słodka, dolewam wody — jeśli jest zbyt mocna czy wódki — jeśli jest zbyt słaba. Tak przygotowany napój zlewam do butelki i odstawiam do spiżarni w piwnicy na kilka miesięcy. Pychota!
Soki — domowe przetwory
Innym ciekawym sposobem przechowywania smaków na zimę są soki. Jest to szczególnie istotne teraz, w czasach kiedy na półkach sklepów stoi wiele napojów w kolorowych kartonikach, które często soku raczej nie przypominają, poza tym zawierają mnóstwo cukru i dodatków. Można je powodzeniem pić, rozcieńczone wodą w ciągu dnia. I tutaj znów, robiąc własne domowe soki na zimę, masz kontrolę nad tym, co znajduje się w słoiku. I co najważniejsze — ile tam będzie cukru. Słyszałam ostatnio, że można też przygotowywać soki na zimę bez cukru. Bardzo zaciekawił mnie ten sposób. Muszę go wypróbować.
Suszenie — domowe przetwory
Suszenie, zaraz obok mrożenia, jest jedną ze znanych od dawna metod utrwalania żywności, dzięki któremu możemy ją przechowywać przez długie miesiące. Suszeniu najczęściej poddajemy grzyby. Każdy z nas słyszał z pewnością o suszeniu śliwek, jabłek, winogrona czy żurawiny. Ale można też suszyć gruszki, morele, brzoskwinie oraz warzywa takie jak buraki, marchew, por, seler, pietruszka czy bakłażan.
Nie wiem, czy wiesz, ale z powodzeniem można poddawać procesowi suszenia także zioła. Można na przykład suszyć pokrzywę, miętę, koper, bazylię, majeranek bądź pietruszkę. Suszenie można wykonać na słońcu, najczęściej w lipcu i sierpniu, ale można też użyć suszarki do grzybów, owoców i warzyw.
Kandyzowanie — domowe przetwory
Owoce można także kandyzować, czyli konserwować je poprzez smażenie w słodkim syropie. W ten sposób możemy kandyzować ananasy, wiśnie, truskawki, jabłka lub morele.
Mrożenie warzyw i owoców — domowe przetwory
Mrożenie to znany od wieków sposób na przechowywanie warzyw i owoców, które nie tracą składników odżywczych. Jak odpowiednio przygotować owoce i warzywa do mrożenia? Po ich umyciu, wybieram odpowiednie z nich, a następnie poddaję blanszowaniu. Blanszowanie to krótkotrwałe ogrzanie, które chroni warzywa i owoce przed zmianą zabarwienia. Często też sprawia, że warzywa po rozmrożeniu przygotowujemy w krótszym czasie i są one delikatnie twardsze.
Przed mrożeniem warto poddać blanszowaniu kalafior, szparagi, fasolkę szparagową, kukurydzę, brokuły czy warzywa liściaste np. szpinak. Nie ma potrzeby blanszowania owoców, papryki, czosnku, pietruszki, marchwi czy cebuli.
Sosy — domowe przetwory
Można też ułatwiać sobie życie i wykorzystywać nadmiar ulubionych warzyw, by przygotować sosy do słoików na zimę. Ja w ten sposób najczęściej ukrywam pomidory — tworzę sosy pomidorowe, które mogą być podstawą do spaghetti. Później tylko do podsmażonego mięsa dodaję taki sos pomidorowy. I już w kilka chwil mam gotowy obiad. A do tego znów wiem, co jem!
Marynowanie (konserwowanie) owoców, grzybów i warzyw — domowe sposoby na przetwory
To kolejny sposób na przechowywanie jedzenia. Marynować można grzyby, ogórki, paprykę, fasolkę żółtą i zieloną czy brokuł oraz owoce takie jak śliwki, brzoskwinie czy wiśnie.
Kiszonki — domowe przetwory
Kiszone na zimę owoce i warzywa są niczym bomba witaminowa. Wszyscy z pewnością słyszeli o kiszeniu ogórków czy kapusty. Ale można też kisić cytryny, buraki, sałatę. Kiszone owoce i warzywa są lekkostrawne i mniej kaloryczne, poprawiają perystaltykę jelit i wzmacniają organizm.
Nie jesteśmy w stanie przejeść na bieżąco owoców i warzyw, które w sezonie zbieramy z naszego ogrodu. A ja lubię mieć swoje owoce i warzywa. Dlatego doskonale byłoby zamknąć smaki lata w domowych przetworach. Po pierwsze, szkoda wyrzucać własne zbiory, a po drugie fajnie jest mieć wypełnioną słoikami spiżarnię, a w zimowe i krótkie dni móc rozpieszczać się własnymi domowymi kompotami czy przetworami. Czasem też jest tak, że rodzina bądź znajomi obdarują nas pysznymi jabłkami, winogronem, malinami, jeżynami czy pomidorami, których sami nie są w stanie przetworzyć.
Jeśli chodzi o przetwory to do ich przygotowywania, poza słoikami, niezbędne są składniki konserwujące, czyli sól, cukier i ocet. Sama robię domowe przetwory, ponieważ mam kontrolę nad tym, co jem oraz w jaki sposób przyprawiam to, co zamykam na zimę w słoikach. Chętnie robię kompoty, nalewki, dżemy, marynaty czy sosy. Czasem zamrażam odrobinę warzyw lub owoców, ale robię to rzadko, by mieć miejsce w zamrażalce na mrożenie dań, które zostaną z obiadu. Bo w celach zaoszczędzenia czasu i pieniędzy często przygotowuję jednorazowo kilka porcji oszukanych gołąbków, kotletów inaczej czy kotletów mielonych. A ich nadmiar mrożę. W ten sposób jednorazowo rzeczywiście spędzam więcej czasu w kuchni, ale później mam gotowe porcje mięsa. Co sprawdza się idealnie na zabiegany dzień, w którym nie ma czasu, by zrobić obiad. Wtedy po prostu rozmrażam porcję mięsa odpowiednią na obiad, gotuję ziemniaki, kaszę bądź ryż i otwieram słoik z domowymi buraczkami. I jest obiad w kilka chwil.
A może zainteresują cię artykuły pt.: Sezonowe owoce w sierpniu – jak je wykorzystać?, Sierpień w kuchni — wykorzystaj warzywa sezonowe, Proste i szybkie śniadania z owocami sezonowymi, Owocowy obiad na lato – zupa owocowa czy owocowy chłodnik?, Wrzesień w kuchni — wykorzystaj warzywa i owoce sezonowe, Kalendarz robienia przetworów — moje podpowiedzi, Jak oszczędzać pieniądze jesienią? albo Czy warto robić domowe przetwory?
Ciekawi mnie czy Ty lubisz przygotowywać domowe przetwory na zimę? A może masz własne przepisy na pyszne dania do słoików?