Rośliny, którymi ustroisz dom na Boże Narodzenie

Czy wiesz, że sezon zimowy wale nie musi być pozbawiony kolorowych i pięknych kwiatów doniczkowych, które wprowadzają do wnętrza mieszkania niezwykły klimat i nadają mu charakteru? Dziś podpowiadam, które rośliny, będą idealne do dekoracji mieszkania w czasie zimy oraz Świąt Bożego Narodzenia.

Rośliny doniczkowe na Boże Narodzenie

Zima to taki szaro-bury okres roku. Opadły liście, a szare niebo i ciemność za oknem rozjaśnia padający czasem biały śnieg. Zima to także Święta Bożego Narodzenia – czas radości i szczęścia spędzony w gronie najbliższych. Jak dobrać rośliny doniczkowe, które doskonale wkomponują się w klimat świąt?

Duża część z bożonarodzeniowych roślin doniczkowych, które opiszę w tym artykule to rośliny tropikalne. Oznacza to, że należy je chronić przed mrozem i zimnem, bo nawet najmniejsze zetknięcie z nimi może objawić się opadaniem liści czy nawet pogorszeniem kondycji całej rośliny.

Ważne, aby po zakupie takiej rośliny doniczkowej przynieść ją do domu i w miarę możliwości nie narażać na mróz i wiatr podczas transportu. Następnie ustawiamy roślinę w miejscu, w które utrzymuje stałą temperaturę. Najlepiej bez przeciągu. Umieszczenie rośliny w pobliżu kominka bądź innego źródła ciepła może nadmiernie wysuszać glebę. Pamiętaj także, by nie podlewać nadmiernie roślin doniczkowych, a dopiero, jeśli wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Jeśli będziesz się trzymać moich porad, wówczas te rośliny doniczkowe mogą zdobić wnętrza Twojego mieszkania przez wiele kolejnych miesięcy.

Gwiazda betlejemska – poinsecja

Poinsecja nadobna, znana także pod nazwą wilczomlecz piękny, to krzew pochodzący z Gwatemali i Meksyku. Gwiazda betlejemska ma piękne kwiaty o czerwonych, łososiowych, pomarańczowych lub białych kwiatach przypominających kształtem gwiazdę. Jest to roślina ozdobna popularna w naszym kraju szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W wielu miejscach na świecie poinsecja jest uznawana za roślinę kosmetyczną, leczniczą i barwierską. A jak dbać o kwiat doniczkowy gwiazda betlejemska, by cieszyć się nim jak najdłużej? Roślina ta potrzebuje dobrego oświetlenia, jednak zimą nie należy jej ustawiać w bezpośrednim zasięgu słońca. Za to dobrze będzie się czuła ustawiona w okolicach lampki. Warto podkreślić, że jest to roślina trująca, jej mleczny sok może zaszkodzić nie tylko dzieciom i zwierzętom, ale także osobom dorosłym. Lubi lekko wilgotne podłoże, jeśli je nadmiernie przesuszysz, wówczas gubi liście.

Amarylis

Amarylis to piękny kwiat doniczkowy, który różni się od innych kwiatów. Bo najpierw z cebulki wyrasta pęd kwiatowy, następnie po jego przekwitnięciu wyrastają liście. Wyróżnia go niezwykły, piękny kielich kwiatowy o białym lub czerwonym zabarwieniu. Ta pochodząca z tropików roślina nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Warto ustawić doniczkę z kwiatem amarylisa czy też zwartnicy na okiennym parapecie, jednak nie w bezpośrednim słońcu.

Grudnik – kaktus Bożego Narodzenia

Grudnik, zwany też kaktusem Bożego Narodzenia bądź zygokaktusem, to roślina doniczkowa o pięknych kwiatach w kolorze białym, czerwonym, różowym bądź pomarańczowym. Tropikalna roślina z Brazylii, która w naszym kraju kwitnie w listopadzie i grudniu, w efekcie staje się piękną ozdobą mieszkania w zimie. Grudnik doskonale znosi stanowisko jasne i półcieniste, kiedy pojawiają się pąki kwiatowe, jest wrażliwy na przestawianie, wówczas może gubić pąki kwiatowe. Roślina ta lubi lekko wilgotne podłoże.

Widliczka

Widliczka, zwana także różą jerychońską bądź selaginellą, to wieloletnia roślina zielona o płożącym lub wzniesionym pokroju pochodząca z dolnych leśnych warstw amerykańskich dżungli. Ma wysokie wymagania pielęgnacyjne, do optymalnego wzrostu potrzebuje dużej wilgotności powietrza. W uprawie doniczkowej będzie dobrze rosła w kwaśnej glebie. Doniczkę stawiamy w subtelnym słońcu lub w cieniu, najlepiej czuje się na północnym parapecie. Podlewać ją należy miękką wodą tak, aby miała lekko wilgotne podłoże.

Golteria

Golteria rozesłana to kolejna wyjątkowa roślina doniczkowa, która ze względu na owoce i wiecznie zielone liście, jest niezwykle dekoracyjna i stanowi piękną dekorację bożonarodzeniową. Charakteryzują ją błyszczące, wiecznie zielone liście oraz okrągłe czerwone owoce. Ta niewielkich rozmiarów krzewinka lubi kwaśne podłoże oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Stawiamy ją w stanowisku półcienistym i raz na dwa tygodnie podlewamy wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny.

Cyprysik

Cyprysik to wiecznie zielone drzewko w pięknym jasnym kolorze zieleni. Doskonale czuje się w temperaturze około +10 stopni Celsjusza w zimie. Natomiast latem można go wystawić na taras, jednak nie na bezpośrednie słońce. Cyprysik w uprawie doniczkowej lubi wilgotne podłoże i zraszanie gałązek miękką wodą.

Nie wyobrażam sobie mieszkania bez pięknych roślin doniczkowych. Uwielbiam je nimi dekorować, mimo iż aktualnie na naszych 49 metrach kwadratowych ciągle brakuje miejsca, to jeśli znajdę uroczy kwiatek doniczkowy w promocyjnej cenie, zawsze chętnie go kupuję. Nie wyobrażam sobie także Świąt Bożego Narodzenia bez wprowadzających niezwykły klimat kwiatów.

A Ty, lubisz otaczać się kwiatami, także w okolicach Świąt Bożego Narodzenia?

 

O Świętach Bożego Narodzenia piszę również w artykułach pt.:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.