Kiedy poczuję ruchy dziecka w ciąży? Jak często powinnam je odczuwać i czy należy je monitorować? Już od pierwszych miesięcy ciąży w głowie przyszłej matki pojawiają się pytania i obawy związane z ruchami dziecka w ciąży. Właśnie dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Jednym z najbardziej ekscytujących momentów w ciąży jest odczuwanie ruchów dziecka, które początkowo nie są jakieś silne i oczywiste. Te drobne ruchy uspokajają kobietę w ciąży, podpowiadając jej, że dziecko dobrze się rozwija.
Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka przyszła mama odczuwać powinna pomiędzy 16 a 25 tygodniem ciąży. W przypadku pierwszej ciąży pierwsze ruchy mogą być odczuwalne dopiero po upływie 25 tygodnia. Najczęściej dziecko porusza się, kiedy ty leżysz spokojnie.
Jak rozpoznać ruchy dziecka w ciąży?
Kobiety w ciąży opisują ruchy dziecka jako przypominające trzepotanie skrzydeł motyla, nerwowe kopniaki czy delikatne ruchy rąk i nóg dziecka, niektóre mówią, że słyszą także towarzyszące temu „bulgotanie” lub „przelewanie”. Kobiety w kolejnej ciąży zdecydowanie łatwiej potrafią rozróżnić ruchy maleństwa.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży ruchy dziecka powinny stać się wyraźniejsze i łatwo wyczuwane przez przyszłą mamę.
Jak często powinnam czuć, że dziecko się porusza?
W miarę jak dziecko rośnie, gdzieś od końca drugiego trymestru ciąży, ruchy dziecka powinny przybrać na sile – być częstsze i mocniejsze. Wiele badań pokazuje, że dziecko w trzecim trymestrze porusza się około 30 razy na godzinę, ale często jest to indywidualna kwestia każdego dziecka.
W trzecim trymestrze ciąży dziecko ma już określony własny rytm dnia – na przemian śpi i bawi się. Zazwyczaj jest najbardziej aktywne pomiędzy godziną 21 a 1 w nocy, gdy przyszła mama próbuje zasnąć. Wzrost aktywności maluszka wynika ze zmieniającego się poziomu cukru we krwi. Choć może ono reagować na dźwięk i dotyk.
Czy powinnam monitorować ruchy dziecka w ciąży?
Wielu lekarzy zaleca monitorowanie ruchów dziecka zwykle około 28 tygodnia ciąży, aby upewnić się, że maluszek optymalnie się rozwija. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów potwierdzających, że ta metoda jest dobrym wskaźnikiem samopoczucia dziecka.
Liczenie ruchów dziecka najlepiej rozpocząć w czasie największej aktywności maluszka, co najczęściej dzieje się po jedzeniu. Wystarczy usiąść lub położyć się w wygodnej pozycji. Istnieje wiele różnych sposobów monitorowania ruchów dziecka. Na przykład Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów zaleca mierzenie ilości czasu potrzebnego na wykonanie 10 ruchów przez dziecko, co powinno się zdarzyć w ciągu 2 godzin.
Ruchy dziecka w kolejnych tygodniach ciąży
- 12 tydzień ciąży – twoje dziecko powinno zacząć się ruszać, ale prawdopodobnie jeszcze tego nie odczuwasz, gdyż jest ono zbyt maleńkie.
- 16 tydzień ciąży – niektóre kobiety zaczynają odczuwać drobne ruchy maluszka, przypominające trzepotanie skrzydeł motyla, choć może to być poruszanie się dziecka lub odgłosy trawienia.
- 20 tydzień ciąży – to moment, gdy przyszła mama rzeczywiście może odczuwać ruchy dziecka.
- 24 tydzień ciąży – ruchy maluszka stają się już bardziej rozpoznawalne, możesz odczuwać lekkie drżenie brzucha, gdy dziecko ma czkawkę.
- 28 tydzień ciąży – cud, który rośnie w Tobie, częściej się porusza, a niektóre kopnięcia mogą być ekscytujące, inne bolesne.
- 36 tydzień ciąży – intensywny rozwój dziecka sprawia, że w macicy pozostaje mało miejsca, dlatego ruchy maluszka mogą być trochę słabsze. Jednak jeśli zauważysz znaczące zmiany w codziennej aktywności dziecka, skontaktuj się z lekarzem. Powinnaś nadal odczuwać ruch dziecka w ciągu dnia.
A jeśli nie czuję, kiedy moje dziecko się porusza?
Jeśli jeszcze jesteś przed 25 tygodniem ciąży i nie odczuwasz ruchów dziecka lub nie jesteś pewna, że to, co czujesz, to twój maluszek, nie panikuj. W miarę rozwoju dziecka niebawem będziesz w stanie odróżnić jego ruchy. Zaobserwujesz, o której porze dnia maluszek jest najbardziej aktywny. Niektóre dzieci z natury mniej się poruszają niż inne. Brak ruchów może też oznaczać, że twój skarb śpi. Po 32 tygodniu ciąży, kiedy staje się on większy i ma mniej miejsca na poruszanie się, również możesz odczuwać mniej ruchu. Jednak zawsze w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.