Rytuały ze świata związane z przeprowadzką do nowego domu

Przeprowadzka do nowego domu, która już niebawem nas czeka, jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Istnieją pewne tradycje, których zadaniem jest wprowadzenie dobrej energii do nowego domu, co w efekcie ma być pozytywnym rozpoczęciem nowego początku. Poznaj tradycje z całego świata, których warto przestrzegać, aby uczynić przeprowadzkę do nowego domu przyjemnym i niezwykłym wydarzeniem.

 

Jak przygotować dom na szczęście i dobrobyt po przeprowadzce?

Przeprowadzka jest ekscytującą perspektywą pełną nadziei na nowe możliwości i życiowe doświadczenia. Tym razem zabiorę cię na wycieczkę po najbardziej intrygujących i dziwacznych rytuałach i przesądach świata, które mają przynieść szczęście i powodzenie w nowym domu.

Data przeprowadzki

Według niektórych kultur kluczowy jest wybór odpowiedniej daty przeprowadzki. Na przykład Chińczycy uważają, że należy ją dobrać według kalendarza księżycowego i upewnić się, że nie koliduje on ze znakami zodiaku. Bardzo istotna jest także pora dnia – oczywiście najlepszy na przeprowadzkę jest poranek. Natomiast gdy data przeprowadzki jest elastyczna, warto wcześniej sprawdzić pogodę, ponieważ istnieje przesąd, że przeprowadzka w deszczowy dzień nie najlepszy pomysł. Poza tym twoje meble i pudła z bibelotami zmokną i nanosicie błota do domu.

Energia Feng Shui

Odpowiednie rozmieszczenie rzeczy w nowym domu ułatwia przepływ energii. A mówi o tym starożytna chińska tradycja Feng Shui, która wprowadza harmonię w domach i ogrodach. Pierwsza sprawa, o której należy pamiętać to usunięcie bałaganu, aby umożliwić swobodny przepływ energii „chi”. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie roślin oczyszczających powietrze oraz wpuszczenie do wnętrz jak największej ilości naturalnego światła. Poza tym można wykorzystywać elementy feng shui w dekoracjach takie jak drewno, ziemia, woda, metal czy ogień. Zaś szczególną uwagę warto zwrócić na sypialnię, łazienkę i kuchnię, aby zapewnić domownikom i odwiedzającym gościom doskonałe samopoczucie.

Chleb i sól

Istnieją również rytuały na szczęście związane z jedzeniem. Na przykład rosyjsko-żydowski zwyczaj mówi, że pierwszymi produktami, jakie powinny znaleźć się w nowym domu, są chleb i sól – symbol gościnności. Chleb uśmierza głód, zaś sól oznacza życie wypełnione smakiem. Inną właściwością przypisywaną soli jest odpychanie złych duchów. Zgodnie z chińskimi wierzeniami w domu powinien znaleźć się też nieugotowany ryż, aby zapewnić dobrobyt.

Światła zapalone przez 3 dni

Chińczycy wierzą, że dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie zapalonych świateł w nowym domu jeszcze przed przeprowadzką przez 3 dni i noce bez przerwy. Wszystko dlatego, aby mógł on wypełnić się energią „yang”, gdyż przeprowadzka do domu wypełnionego energią „yin” może oznaczać pecha. Tańszą alternatywą będzie włączenie świateł dzień przed przeprowadzką i pozostawienie ich rozpalonych aż do momentu wprowadzenia się.

Toczenie ananasa po całym domu

Od momentu otwarcia drwi wejściowych, należy toczyć rękoma ananasa po całym domu, wypowiadając przy tym zwroty szczęścia i dobrobytu takie jak „więcej pieniędzy”, „dobrego zdrowia”, „pomyślności”, „dobrobytu”, „bogactwa”.

Symbole pomyślności a przeprowadzka

Aby przyciągnąć bogactwo i pomyślność warto przynieść do nowego domu również świeże owoce, które symbolizują błogosławieństwo. A wymienić tutaj można:

  • pomarańcze = symbol dobrobytu i dostatku,
  • brzoskwinie = symbol zdrowia,
  • granaty = symbol możliwości i szczęścia,
  • jabłka = symbol bezpieczeństwa.

Dobrym rozwiązaniem jest również noszenie monet feng shui czy torebki wypełnionej dużą ilością pieniędzy. Istotą tego rytuału jest to, aby nikt nie wchodził do nowego domu z pustymi rękoma. Natomiast żywiciel rodziny powinien wnieść duży talerz wypełniony świeżymi owocami w obu dłoniach, zaś osoba tocząca ananasa po podłodze powinna być pierwszą lub drugą, która przekroczy próg domu. Po wejściu do domu wszystkie przedmioty i owoce należy położyć na stole w kuchni lub jadalni.

Otwórz wszystkie drzwi i okna

Po wejściu do środka i postawieniu wszystkich owoców i przedmiotów na stole należy otworzyć wszystkie drzwi i okna. To świetny sposób, by wpuścić odrobinę świeżego powietrza do wnętrz oraz oczyścić i odnowić energię.

Wymień akcesoria do sprzątania na nowe!

W nowym domu najlepiej używać nowego sprzętu i akcesoriów do sprzątania i czyszczenia. Najlepiej wyrzucić stare miotły i mopy przed przeprowadzką, aby nie wnosić do nowych wnętrz „starego brudu”, który miałby oznaczać problemy z przeszłości. Kupując nową miotłę i mopa do sprzątania w nowym domu, symbolicznie usuwasz potencjalne toksyczne wibracje i rozpoczynasz nowy początek.

Zapal świeczkę lub szałwię

Typową tradycją rdzennych Amerykanów jest palenie szałwii, które zostało przyjęte przez wielu jako forma „oczyszczenia: domu z negatywnej energii przed rozpoczęciem w nim nowego życia. Zamiast chodzić po domu z żarzącym się zielem szałwii, możesz sięgnąć po kadzidełko szałwiowe lub szałwiową świeczkę.

Według wielu kultur i religii dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie na pierwszą noc w nowym domu rozpalonej świecy. Tradycja ta przynosi do domu światło i błogosławieństwo, jest symbolem dobra, czystości i siły.

Rozpal ogień w kominku

Dobrym rozwiązaniem jest także rozpalenie ognia w kominku w nowym domu. Ogień jest potężnym symbolem siły, stabilności i czystości. Pochłania złą energię, oczyszcza i chroni.

Dom pełen jedzenia

Hinduska tradycja gotowania mleka i ryżu również ma chronić przed głodem. Wystarczy doprowadzić do zagotowania i wykipienia mleka na piec. Rytuał ten zapewnia obfitość, bogactwo i dobrobyt, którym mają cieszyć się nie tylko mieszkańcy tego domu, ale również jego goście.

Użyj dzwonka przed wejściem

Dzwonek w nowym domu odpędzi negatywne emocje i odświeży klimat oraz jest symbolem nowego początku.

Udekoruj wejście do domu niebieskimi dekoracjami

W niektórych krajach istnieje tradycja malowania wejścia lub werandy do domu na kolor niebieski, co ma odstraszyć złe duchy i psy. Niektórzy twierdzą, że niebieski kolor odstrasza również owady bądź rozjaśnia przestrzeń o zmierzchu. Ale świetną alternatywą dla malowania na kolor niebieski może być zastosowanie dekoracji oraz wianka na drzwi w niebieskim kolorze.

Posyp solą, rozrzuć monety lub ryż po podłodze

Inna tradycja mówi o posypywaniu solą podłogi w przedpokoju oraz każdego progu wokół drzwi wewnętrznych w całym domu, a także każdego parapetu. Według przesądów zabieg ten ma chronić dom przed złymi duchami i czarną magią. Kolejnym rytuałem pochodzącym z Filipin jest rozrzucenie na podłodze monet (w innych regionach świata monety zastępują ziarna ryżu), co ma symbolizować bogactwo i dobrobyt.

Drzewko granatowe lub pomarańczowe

Tradycja sadzenia drzewka granatu po przeprowadzce do nowego domu związana jest z rozmnażaniem i długowiecznością. Ten owoc o wielu nasionach symbolizuje płodność, wiele lat słodkiego życia oraz dom wypełniony szczęściem i radością. Nie zapomnij zatem posadzić drzewka granatu zaraz po przeprowadzce. Przyniesienie do nowego domu drzewka pomarańczowego w prezencie jest popularnym prezentem na szczęście w Chinach.

Okno wychodzące na wschód

Jeśli w twoim domu nie ma okna wychodzącego na wschód, według wierzeń Feng Shui oznacza to pecha. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ promienie słońca wchodzące przez okno do domu już od rana wprowadzają do wnętrza energię, nadzieję i szczęście.

Koper włoski w dziurce od klucza

Ze średniowiecznej Europy pochodzi tradycja, która ma odstraszać wiedźmy. Polega ona na wkładaniu nasion kopru włoskiego do dziurki od klucza bądź zawieszaniu wysuszonych ziół kopru włoskiego nad drzwiami wejściowymi.

Zorganizuj parapetówkę

Wiele popularnych przesądów związanych z przeprowadzką do nowego domu mówi, że najlepszym sposobem na rozpoczęcie nowego życia jest wypełnienie przestrzeni radością i miłością. Jeśli przez pierwsze dni w nowym domu jesteś uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona, to te uczucia na zawsze pozostaną w Twoim domu. Idealnym pomysłem jest organizacja parapetówki zaraz, gdy tylko zadomowisz się w nowym domu.

Twórz własne tradycje!

Chociaż istnieje wiele tradycji, rytuałów i przesądów, z których możesz skorzystać, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie własnych tradycji w nowym domu. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, będzie wypełnienie nowego domu radością i miłością już od samego początku.

Przeprowadzka do nowego domu to ważna okazja, która symbolizuje nowy początek, dając właścicielom domu okazję do zaproszenia do swojego życia szczęścia, bogactwa i powodzenia.

Rytuały ze świata związane z przeprowadzką do nowego domu

Większość ludzi przeprowadzkę do nowego domu świętuje, urządzając parapetówkę lub kolację z najbliższymi, istnieje wiele rytuałów związanych z przeprowadzką do nowego domu, które wymagają specyficznego podejścia. Nie przegap okazji, by wypełnić swój dom dobrobytem.

Jedna odpowiedź do “Rytuały ze świata związane z przeprowadzką do nowego domu”

  1. Przeprowadzka do mojego nowego domu to był koszmar. Ale potem już jest z górki. Najgorszy jak zwykle jest początek. Powyższe rytuały uważam za ciekawe urozmaicenie i na pewno jeśli będę zmieniać swój lokal to wykorzystam je w praktyce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.