Rytuały związane z pieniędzmi z całego świata

Pieniądze są siłą napędową współczesnego świata, dlatego moim zdaniem nauka zarządzania nimi oraz oszczędzania pieniędzy jest niezbędna w życiu. Większość z nas nigdy nie ma ich dość, stanowią popularny temat do rozmów czy kłótni. Jako że na najpopularniejszym polskim blogu finansowym często poruszam tematykę finansów, tym razem postanowiłam przybliżyć postawy, tradycje, rytuały i przesądy związane z pieniędzmi z całego świata.

 

Kultura pieniądza – różne tradycje na całym świecie

Pieniądze są jednym z kluczowych elementów kultury, a postawy kulturowe danego kraju często znajdują odzwierciedlenie w sposobie myślenia o pieniądzach. Większość ludzi zna Wróżkę Zębuszkę, jednak istnieją różnorodne wierzenia i przesądy dotyczące pieniędzy. Poznajmy wybrane z nich.

Nie stawiaj torebki z portfelem na podłodze

Zgodnie z praktyką Feng Shui Chińczycy wierzą, że stawianie torebki ze znajdującą się w niej portmonetką na podłodze oznacza, że pieniądze zostaną szybko wydane. Postawienie torebki na podłodze to brak szacunku dla pieniędzy i kart kredytowych oraz lekceważenie bogactwa.

Wstrząśnij pieniędzmi w Nowy Rok

W Ameryce Łacińskiej panuje zwyczaj, by chwilę przed północą i przywitaniem Nowego Roku, zanim zegar wybije godzinę 12, wyjąć pieniądze z własnego portfela i trzymać je w dłoni. Rytuał ten ma zapewnić dobrobyt i bogactwo w nadchodzącym roku. Szalenie istotne jest, by nie wypadły, bo to oznacza straty w najbliższych miesiącach.

Pająk w kieszeni zapewni dobrobyt

Brytyjczycy uważają, że ośmionogi pająk pieniędzy z rodziny pająków Linyphiidae, schwytany i schowany do kieszeni zwiastuje bogactwo i ta kieszeń już nigdy nie będzie pusta. Co więcej, pająk znaleziony we włosach jest symbolem szczęścia i pieniędzy. A przesąd ten jest również popularny w Portugalii, Australii czy Trynidadzie i Tobago.

Włóż kartę kredytową do zamrażarki

Współczesna praktyka, która osobiście przywołuje mi na myśl przesądy o pieniądzach, znana w Stanach Zjednoczonych, każe włożyć kartę kredytową do pojemnika z wodą i zamrozić. Następnym razem, gdy zechcesz jej użyć, będziesz musiała poczekać, aż lód się stopi albo rozbić go młotkiem, co da Ci czas na zmianę decyzji i rezygnację z zakupu.

Zamknij deskę sedesową, by nie uciekały pieniądze

W Azji Wschodniej oraz wielu szczęśliwych gospodarstwach domowych na całym świecie prostą praktyką dbania o domowy budżet jest zamykanie deski sedesowej. Ten pomysł wywodzi się z praktyki Feng Shui, w której woda ma ogromne znaczenie, gdyż jest jednym z najpotężniejszych elementów na ziemi. Zdaniem praktyków Feng Shui dbanie o opuszczanie deski sedesowej pozwala chronić energię dobrobytu i obfitości, a także utrzymywać energię „chi” w domu. A więcej o zasadach feng shui i pieniądzach przeczytasz w artykule pt.: Czy filozofia Feng Shui pomoże przyciągnąć pieniądze?

Wbij monetę w powalone drzewo

Mówi się, że pieniądze nie rosną na drzewach, ale czy na pewno? W wiosce Portmeirion w północnej Walii sławę zyskały przewrócone drzewa z monetami wbitymi w ich korę. Tamtejsza wielowiekowa tradycja ma przynieść szczęście i poprawić finanse. Również w Wielkiej Brytanii i Europie pojawiły się drzewa z monetami. Tradycja zwana Money trees, czyli pieniądze na drzewach, podobno została zapoczątkowana około 1700 roku w Szkocji.

Powieś numer 8 w domu

W numerologii japońskiej oraz innych kulturach Azji Wschodniej liczba 8 uznawana jest za szczęśliwą. Dlatego częstą praktyką jest umieszczanie ósemek w całym domu, co ma zaprosić powodzenie i dobrobyt do życia.

Pieniądze, które leżą na ulicy – podnosić czy nie?

Kiedy byłam małą dziewczynką, mój śp. tato powtarzał, że pieniądze leżą na ulicy. Choć wiele osób wstydzi się podnosić 1 grosz znaleziony na ulicy – ja zawsze to robię. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Pieniądze znalezione na ulicy – czy warto schylać się po 1 grosz?

Istnieje wiele różnych przesądów dotyczących pieniędzy znalezionych na ulicy. Na przykład moneta leżąca orłem ku górze przyciągnie pieniądze i warto ją podnieść. A tę leżącą orłem ku ziemi lepiej pozostawić na miejscu. Babcie każą też wnukom chuchać w pieniądze znalezione na ulicy, co pozwoli zwiększyć szczęście i bogactwo.

Swędzące dłonie oznaczają przypływ pieniędzy

Z pewnością niejednokrotnie słyszałaś, że swędząca dłoń oznacza, że wkrótce otrzymasz pieniądze. Wiele osób uważa, że nie należy rozmasowywać tego swędzenia, bo to może powstrzymać pieniądze przed dotarciem do twojego życia. Podobno przesąd ten pochodzi od plemion germańskich, które osiedliły się w średniowieczu w Wielkiej Brytanii. Wierzono, że swędząca prawa dłoń zwiastuje przypływ pieniędzy, natomiast lewa, że wkrótce czekają nas wydatki. Aby chronić swoje oszczędności i fundusze, powinniśmy pocierać lewą dłonią o kawałek drewna.

Ptasie odchody zwiastują bogactwo

Zdarzyło Ci się, że na spacerze lecący ptak oznaczył cię swoimi odchodami? Choć mało przyjemne jest ich usuwanie, to oznacza dla Ciebie szczęście i nadchodzące bogactwo.

Gwizdanie w domu powoduje ucieczkę pieniędzy

Natomiast w Rosji uważa się, że gwizdanie zwiastuje nadchodzące wydatki. Prawdopodobnie ten przesąd związany z pieniędzmi nawiązuje do innego rosyjskiego poglądu, według którego trzeba być pesymistycznie nastawionym do sukcesu finansowego. W przeciwnym razie spotka Cię pech.

Wypowiedz słowo „pieniądze”, gdy zobaczysz spadającą gwiazdę

Lubisz wpatrywać się w gwiazdy na niebie? Nie zapomnij wypowiedzieć słowa „pieniądze”, gdy zauważysz spadającą gwiazdę. Podobno już sama ta czynność sprawi, że w twoim życiu pojawi się więcej bogactwa. Inna wersja mówi, że należy powtarzać słowo „pieniądze” tak długo, aż spadająca gwiazdka zniknie z pola widzenia, gdyż to zapewni jeszcze więcej pomyślności i dobrobytu w życiu.

Nie opróżniaj kieszeni i konta bankowego z pieniędzy

Grecy uważają, że pieniądze przyciągają jeszcze więcej pieniędzy dlatego całkowite opróżnienie kieszeni, portfela czy konta bankowego przynosi pecha. Uważają również, że ofiarując portfel czy torebkę w prezencie, należy umieścić wewnątrz monetę, aby zapewnić bogactwo osobie obdarowanej.

Rośliny domowe a pieniądze i bogactwo

Starożytna chińska praktyka Feng Shui ma kilka rozwiązań jak osiągnąć finansowy dobrobyt. Jednym z prostych sposobów jest trzymanie w domu roślin o okrągłych liściach, takich jak Pilea peperomioides pieniążek czy grubosz drzewko szczęścia, szczególnie z czerwonymi lub fioletowymi kwiatami, co ma zwiększać bogactwo.

Moje rytuały związane z pieniędzmi

Przeczytałam mnóstwo książek o energii pieniędzy i oszczędzaniu, w których mowa o tym, że pieniądze są jedynie symbolem energii. Dlatego chcąc być bogatym, trzeba zmienić postrzeganie pieniędzy. Podobno prostym sposobem, by stać się bogatym, jest noszenie pieniędzy w torebce, kurtce czy płaszczu. Innym rozwiązaniem jest zostawianie pieniędzy w różnych pomieszczeniach w domu, by potęgować energię pieniędzy, a w efekcie zwiększyć bogactwo. Chodzi o to, że pieniądze przyciągają pieniądze. I choć brzmi to, jak przesąd, to znajduje odzwierciedlenie w wielu krajach na całym świecie. Sama kupiłam także chińską żabę pieniężną na monetach przyciągającą pieniądze oraz Transforming Losu książkę przyciągającą pieniądze. Moim zdaniem to patent, który naprawdę działa.

Rytuały związane z pieniędzmi z całego świata

Choć istnieje mnóstwo przesądów – czasem dziwacznych czy śmiesznych na temat pieniędzy warto pomyśleć, czy na co dzień traktujemy je z szacunkiem?

Znasz inne tradycje, mity i przesądy związane z pieniędzmi? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.