Sekrety szczęśliwego małżeństwa

Często ubolewam nad tym, jak wiele małżeństw w dzisiejszych czasach się rozpada. Przysięgają sobie wzajemną miłość aż po grób, a później…? Chciałabyś poznać sekret udanego i szczęśliwego małżeństwa? Co zrobić, aby Twój związek był zgodny, szczęśliwy i trwały? Szczęśliwa mężatka zdradza sprawdzone sposoby!

 

9 lat temu powiedzieliśmy sobie „tak”. Od tamtej pory, a w sumie znacznie dłużej, bo od chwili naszego pierwszego spotkania po pracy, które z pewnością mogę nazwać pierwszą randką – najbardziej niezwykłą w moim życiu, nieustannie zastanawiam się, jak dbać o nasze relacje. Stało się to szczególnie ważne rok temu, gdy nasza rodzina powiększyła się o nasz Mały Wielki Cud o imieniu Robert.

Niezależnie od tego, czy niebawem zamierzasz wziąć ślub, jesteś świeżo upieczoną Panną Młodą czy żoną z długim stażem, musisz wiedzieć, że każde małżeństwo ma swoje wzloty i upadki. Choć może to brzmieć górnolotnie czy banalnie, to w 9 rocznicę mojego ślubu potwierdzam, że w małżeństwie jest jak w życiu. Ważne jest, by kochać się i wzajemnie szanować, mieć do siebie zaufanie…. i nie zapominać o tym, co nas połączyło. Z pewnością za część trudności w związku odpowiadają stres czy słaba komunikacja w związku, z czasem wkrada się nuda, dlatego niezbędne jest nieustanne zabieganie o tę drugą osobę podobnie jak na początku wspólnej drogi.

Niezależność w małżeństwie

Chcąc tworzyć szczęśliwy związek, najpierw sami, jako jednostki, musimy być szczęśliwi. Dlatego przestrzeń na realizację własnego hobby czy pasji i umiejętność spędzania odrobiny czasu osobno to klucz do udanego związku. Poza tym mając czas dla siebie, możesz zatęsknić i bardziej doceniasz chwile spędzane wspólnie z małżonkiem.

Umiejętność słuchania w małżeństwie

W dzisiejszych czasach wszyscy chcieliby tylko mówić, wiele osób ma problemy z wzajemną komunikacją, dlatego uważam, że kolejnym elementem składowym szczęśliwego małżeństwa jest umiejętność słuchania tego, co druga osoba pragnie nam powiedzieć. Samo słuchanie nie oznacza słyszenia. Gdy rozmawiasz z mężem, patrz mu w oczy, streszczaj, co powiedział, uspokajaj, dopytuj. I usłysz to, co ma Ci do powiedzenia, nawet to, czego nie mówi wprost, a pomiędzy wierszami.

Szacunek w małżeństwie

Dobre małżeństwo nie oznacza, że musimy się we wszystkim zgadzać. W wielu ważnych sprawach mam zupełnie odmienne zdanie niż mój mąż. Wyobraź sobie zatem jaką batalię przechodziliśmy podczas budowy i urządzania domu. Mimo wszystko trzeba szukać kompromisu i potrafić obrócić pewne sytuacje w żart.

Komunikacja w małżeństwie

Niezaprzeczalnie mamy swój własny język, w którym się porozumiewamy. Czasem wystarczy gest, spojrzenie lub użycie słowa hasła, któremu wspólnie nadaliśmy znaczenie i które jedynie dla nas cokolwiek oznacza. Choć oczywiście chciałabym otrzymywać kwiaty bez okazji czy prezenty od męża, tak jak obserwuję w romantycznych filmach, to po 9 latach małżeństwa doskonale rozumiem, że każda osoba ma swój własny język miłości. Dla nas okazywanie miłości to wspólny posiłek, zrobienie zakupów czy umycie samochodu. Czasem „kocham Cię” jest drobną przyjemnością czy możliwością pospania w ciągu dnia, gdy nasz ukochany brzdąc nie dał się wyspać w nocy. Poza tym ważna jest wzajemna rozmowa o naszych oczekiwaniach, pragnieniach, potrzebach i uczuciach. Szalenie istotne jest docenianie pozytywnych cech i zachowań małżonka. Zamiast skupiać się na negatywach, komplementuj i doceniaj to, co pozytywne.

Akceptacja w małżeństwie

Poślubiłam mojego małżonka 9 lat temu. Pokochałam w nim szczere spojrzenie i to jakim był wówczas z jego wszystkimi zaletami i wadami. Widzę, jak mój mąż się zmienia. I staram się doceniać go oraz motywować do zmiany na lepsze. Choć czasem dostrzegam wady, to nieustannie staram się zmieniać perspektywę i skupiać na pozytywach.

Odpowiedzialność w małżeństwie

Zawsze w życiu jesteśmy odpowiedzialni za swoje wybory. Kolejną tajemnicą udanego małżeństwa jest odpowiedzialność za jego sukcesy i porażki. Bierz odpowiedzialność za słowa, zachowania lub czyny, które ranią najbliższą osobę, staraj się do nich nie dopuszczać i naucz się przepraszać.

Wspólne randki w małżeństwie

Wspólnie spędzone chwile i randki jak przed ślubem to jedna z często pomijanych rytuałów, które wzmacniają więzi w małżeństwie. Może to być trudne, gdy pojawią się dzieci i obowiązków przybywa, ale przecież można zorganizować randkę z dzieckiem lub gdy maluszek zaśnie. Regularne i romantyczne randki zaliczane są do głównych składników udanego małżeństwa. Wyłącz w tym czasie telefon, aby Was nie rozpraszał i skup się na ukochanej osobie.

I bądź romantyczna w codzienności – liścik miłosny zapakowany razem ze śniadaniem, romantyczny SMS, kwiatek, wspólny zachód słońca. Pomysłów na romantyczne chwile i wspólne randki jest mnóstwo. Czasem wystarczy odrobina pomysłowości, aby pozytywnie zaskoczyć tę ukochaną osobę.

Przytul, powiedz dobranoc, pocałuj na dzień dobry, nawiązuj kontakt wzrokowy, odpowiadaj na pytania. To proste codzienne czynności, które wykonujemy, by pokazać ludziom, jak wiele dla nas znaczą oraz że ich obecność czyni świat piękniejszym.

Seks i życie intymne w małżeństwie

Ta intymna relacja z ukochaną osobą jest wprost niezbędna w małżeństwie. Seks wpływa na zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne, a także na jakość życia. Zwiększa poczucie własnej wartości. Obniża stres, poprawia jakość snu i pracę mózgu czy wzmacnia odporność. To doskonały sposób na rozwijanie i pielęgnowanie miłości w małżeństwie.

Wybaczanie i zapominanie w małżeństwie

Nie rozpamiętuj błędów czy potknięć ukochanej osoby i nie staraj się „odwdzięczać pięknym za nadobne”. Nikt nie jest idealny, a życie jest zbyt krótkie. Umiejętność przebaczania i odpuszczania jest kluczową umiejętnością w małżeństwie, która wpływa na zdrowie emocjonalne i fizyczne. Rozpamiętywanie gniewu, kłótni, rozczarowań jest marnotrawstwem czasu i energii. Długotrwałe pielęgnowanie bólu może przekształcić się w gorycz lub nienawiść. Przebaczaj i zapominaj, a także nie torturuj ukochanej osoby nieustannym przypominaniem przewinień.

Sekrety szczęśliwego małżeństwa blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Chociaż małżeństwo może być piękne, nie jest łatwe i nigdy nie będzie doskonałe. Pamiętaj, że szczęśliwe małżeństwo nie oznacza znalezienie idealnego partnera, ale bycie idealnym współmałżonkiem.

 

Jaki sekret udanego małżeństwa zechcesz dodać do mojej listy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.