Serum do włosów, olejek i odżywka – jakie są różnice między produktami i jak je stosować?

Serum do włosów to kosmetyk o skoncentrowanej dawce składników aktywnych. Czym się różni od olejku i odżywki? Jak stosować serum do włosów i jakie są jego rodzaje. Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.

Serum a olejek do włosów

Jaka jest różnica między serum do włosów a olejkiem? Olejek ma zawsze oleistą formułę – składniki aktywne są zawieszone w olejku. Może być produktem jednoskładnikowym tak jak na przykład czysty olejek arganowy do włosów lub produktem złożonym z kilku składników. Natomiast serum może mieć formułę oleistą lub wodną – składniki aktywne są zawieszone w oleju lub wodzie. Takie serum do włosów działa nie tylko jako emolient, czyli produkt, który powleka włosy ochronną otoczką, ale także jako humektant, czyli kosmetyk do włosów silnie nawilżający. Serum może też mieć działanie silnie odżywcze, gdy na przykład zawiera proteiny roślinne lub z jedwabiu.

Serum a odżywka do włosów

Czym w takim razie różni się serum do włosów od odżywki? W serum ma płynniejszą konsystencję, a składniki aktywne są w nim bardziej skoncentrowane niż w odżywce. Odżywkę do spłukiwania rekomenduje się nakładać po każdym myciu, ponieważ dostarcza włosom nie tylko składników kondycjonujących, ale również ochronnych. Serum jest kosmetykiem do stosowania uzupełniającego. Nie wymaga zwykle spłukiwania. Na przykład serum do włosów z kwasem hialuronowym dostarcza włosom ekstra nawilżenia i unosi je u nasady. Serum może też zapobiegać puszeniu się włosów lub dostarczać im maksymalnego blasku. Wystarczy dobrać odpowiedni wariant do potrzeb włosów.

Serum silikonowe na końcówki

Szczególnym rodzajem produktu jest serum silikonowe do włosów, które powleka końcówki ochronnym filmem. Skutecznie chroni włosy przed czynnikami atmosferycznymi i zapewnia im blask, gładkość oraz miękkość. Warto zabezpieczać nim końce włosów po każdej stylizacji, aby włosy nie rozdwajały się. Porcja serum ze zwartością silikonów chroni końce przed uszkodzeniami mechanicznymi i ułatwia ich rozczesywanie, więc wiele specjalistów zaleca stosowanie je codziennie. Serum do włosów zapewnia również lepszy kształt fryzury i zabezpiecza przed puszeniem się.

Serum na skórę głowy

Dostępne są również sera, które stosuje się bezpośrednio na skalp. Mogą mieć działanie nawilżające lub odżywcze. Wiele z nich aktywuje włosy do szybszego wzrostu, zwłaszcza produkty zawierające roślinne i ziołowe ekstrakty. Serum w postaci wcierki stosuje się po umyciu głowy na wysuszone włosy. Skuteczność działania zależy przede wszystkim od systematyczności stosowania. Po kilku miesiącach zauważysz zagęszczenie fryzury i wzrost nowych baby hair. Dostępne są również sera, które zapobiegają nadmiernej utracie włosów, wpływając bezpośrednio na mieszki włosowe.

Jak używać serum do włosów?

W zależności od rodzaju kosmetyku i indywidualnych potrzeb serum można stosować po każdym myciu włosów lub 1-2 razy w tygodniu. Można nanosić je na wilgotne lub już wysuszone włosy – albo na całej długości, albo jedynie na końcówki. Wystarczy niewielka ilość roztarta w dłoniach, aby ujarzmić fryzurę, nadać jej blask lub zabezpieczyć włosy przed czynnikami zewnętrznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.