Smart kuchnie: czy w 2021 roku warto zainwestować w inteligentne urządzenia?

Osoby, które spędzają dużo czasu w kuchni, z pewnością korzystają już z wielu zaawansowanych technologicznie rozwiązań i gadżetów, które ułatwiają im przygotowywanie i przechowywanie posiłków. Okazuje się, że dzięki rozwiązaniom typu smart, tradycyjnie rozumiane sprzęty kuchenne mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru.

 

Nowocześnie zaprojektowane urządzenia kuchenne smart nie tylko posiadają połączenie z Internetem, ale dodatkowo wyróżniają się innowacyjnością i są pomocne przy wykonywaniu codziennych czynności. Rodzaj pomocy może zależeć od specyficznych potrzeb domowników. Dla niektórych może być to chęć zapewnienia sobie rozrywki podczas gotowania, dla innych – doskonalenie umiejętności kulinarnych, a dla jeszcze innych może pomóc w zorganizowaniu życia rodziny i sprawniejszym wykonywaniu obowiązków domowych.

W tym artykule przyjrzymy się zarówno wadom i zaletom inteligentnych urządzeń kuchennych, ale także zastanowimy się, czy warto w nie zainwestować w 2021 roku.

Czym są inteligentne urządzenia kuchenne?

Inteligentne gadżety kuchenne łączą technologię z tradycyjnymi urządzeniami kuchennymi takimi jak lodówka, robot kuchenny, piekarnik czy ekspres do kawy. Dzięki zaawansowanym funkcjom potrafią przeprowadzić każdego przez cały proces gotowania. Większość inteligentnych urządzeń kuchennych współpracuje z aplikacjami, które umożliwiają zdalne monitorowanie tego, co dzieje się w kuchni. Przy użyciu smartfona można regulować temperaturę, czas gotowania, a nawet manipulować przełącznikami zasilania.

Urządzenia kuchenne typu smart mogą obejmować zarówno większe sprzęty AGD, jak i niewielkie gadżety. Oto niektóre z nich.

Inteligentne lodówki

Mogą być wyposażone w ekran, na którym można oglądać telewizję lub używać go jak tabletu, co z kolei daje dostęp do różnorodnych aplikacji. Aplikacje pozwalają nie tylko na kontakt z innymi domownikami, ale także wyszukiwanie przepisów lub robienie notatek. Zawartość lodówki może być widoczna z ekranu smartfona dzięki wewnętrznym kamerom. Użytkownicy mogą także śledzić datę ważności produktów, a nawet zobaczyć co znajdowało się w lodówce w przeszłości. Wiele inteligentnych lodówek można sterować przy pomocy głosu.

Inteligentny piekarnik

Piekarnik smart jest połączony z Internetem, dlatego można zacząć go ogrzewać jeszcze w drodze do domu. Znika także problem odwiecznego pytania: „czy na pewno wyłączyłem piekarnik przed wyjściem z domu?”. W tego typu urządzeniach można zrobić to zdalnie. Inteligentny piekarnik może pełnić wiele funkcji, zmieniając się w grill, mikser, a nawet kamień do pizzy.

Inteligentny toster i mikrofalówka

Toster typu smart pozwala przygotowywać swoje ulubione tosty przy pomocy ekranu dotykowego. Ponadto jest wyposażony w inteligentne czujniki, które idealnie opiekają chleb, bajgle czy gofry. Smart mikrofalówka pozwala na szybkie podgrzanie potraw do wybranej temperatury, a włączanie określonych funkcji i opcji może odbywać się dzięki komendom głosowym.

Inteligentny okap kuchenny

Chociaż na pierwszy rzut oka unowocześnianie okapu kuchennego może wydawać się mało przydatne, okazuje się, że nawet i to urządzenie może służyć domownikom w bardziej inteligentny sposób. Niektóre okapy kuchenne typu smart posiadają wbudowane aplikacje do gotowania z ekranem dotykowym. Ponadto są wyposażone w dwie kamery, za pomocą których można rozmawiać z przyjaciółmi oraz transmitować im to, co aktualnie przyrządzane jest na kuchence.

Zalety i wady inteligentnych urządzeń w kuchni

Przed zakupem dowolnego inteligentnego urządzenia kuchennego, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Oto najważniejsze zalety i wady urządzeń typu smart.

Zalety kuchennych urządzeń smart

Jedną z najważniejszych zalet inteligentnych urządzeń w kuchni jest możliwość sterowania urządzeniami za pomocą głosu, a także ich zdalne uruchamianie i wyłączanie nawet podczas przebywania poza domem. Użytkownicy lodówek typu smart, mogą sprawdzić, co znajduje się w ich wnętrzu np. podczas robienia zakupów. Możliwość kontroli dat ważności produktów, pozwala na zminimalizowanie marnowania żywności. Wiele inteligentnych urządzeń wygląda niezwykle atrakcyjnie dzięki podświetlanym ekranom dotykowym i innym elementom projektowym.

Inteligentne urządzenia kuchenne mogą również znacznie obniżyć rachunki za prąd. Niektóre z nich są w stanie obliczyć koszty energii, którą zużyją w przyszłości i skrupulatnie zaplanować czynności, które wymagają dużej ilości energii na okresy, w których obowiązują tańsze taryfy poboru energii elektrycznej.

Wady kuchennych urządzeń smart

Czy urządzenia smart mają jakieś wady? Przede wszystkim są znacznie droższe od zwykłych urządzeń kuchennych, a ich naprawy mogą kosztować znacznie więcej niż standardowych wersji.

Kolejną kwestią jest realne zagrożenie przechwycenia prywatnych danych przez osoby trzecie. Może to umożliwić hakerom dostęp do innych urządzeń w domu oraz dać im okazję na gromadzenie dodatkowych danych o użytkownikach. Przed zakupem dowolnego inteligentnego urządzenia warto sprawdzić, czy ich oprogramowania regularnie aktualizowane i bezpieczne, a w trakcie korzystania z urządzeń smart rozważyć łączenie się z nimi poprzez bezpieczną sieć VPN. Oprogramowanie VPN pomaga chronić przesyłane dane i ukryć je przed potencjalnymi atakami. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://nordvpn.com/pl/download/.

smart kuchnie inteligentne urządzenia kuchenne kobiecy blog lifestylowy sposobynazycie.pl

Ostatnia kwestia może jest dość banalna, jednak niezwykle istotna. Urządzenia typu smart są uzależnione od internetu. Jeżeli kuchenny gadżet nie będzie mógł połączyć się z siecią, straci całą swoją wyjątkowość i przestanie być „inteligentne”.

 

Artykuł promocyjny

3 odpowiedzi do “Smart kuchnie: czy w 2021 roku warto zainwestować w inteligentne urządzenia?”

  1. Bardzo dobrze wszystko zostało opisane, inteligentne urządzenia coraz częściej goszczą w naszych domach. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. @Fabian Potwierdzam. Sam dałem się ostatnio przekonać żonie przy okazji zmiany piekarnika. Teraz mamy nowy i przy trójce nie trzeba w kółko dzielić uwagi pomiędzy nie a przygotowywany obiad. Mniej biegania do kuchni co chwila, to na pewno.

  3. Rzetelne podejście do tematu! Kupujemy wyposażenie do mieszkania i zastanawiałem się jak to jest z tymi inteligentnymi urządzeniami, czy warto itd. Wiele mi się rozjaśniło. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.