Problemy z ostrym widzeniem są najczęstszym powodem wizyt u okulisty. Zdiagnozowanie wady refrakcji to jedno, a prawidłowa korekcja – drugie. Do wyboru mamy dwie opcje: okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, ponieważ laserowa operacja to ostateczność i nie każdy się do niej kwalifikuje. Co wybrać? Dla każdego głównym kryterium będzie zawsze coś innego, jednak polecamy przetestować obie opcje. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać i z soczewek kontaktowych, i z okularów – w zależności od sytuacji.
Zalety noszenia soczewek kontaktowych w porównaniu do okularów
Soczewki kontaktowe czy okulary? Zacznijmy od zalet noszenia okularów. Po pierwsze, zakładanie okularów nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. W idealnej sytuacji po prostu wyciąga się je z futerału ochronnego, sprawdza, czy nie są zabrudzone i można działać! To świetna opcja do pracy przed komputerem, ponieważ zaopatrując się w dodatkową powłokę blue (filtrującą niebieskie światło), odciążamy wzrok i minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób oczu. Po drugie, okulary dodają charakteru, a stylowa oprawka może być prawdziwą ozdobą. Jeśli dana para się nudzi, zawsze można dokupić drugą i eksperymentować ze swoim wyglądem.
A co z soczewkami? Noszenie soczewek kontaktowych znacznie ułatwia życie, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem sportu. W soczewkach można pływać, chociaż do tej aktywności najlepiej kupić soczewki jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe), aby ograniczyć kontakt z potencjalnie podrażniającymi substancjami, jak np. chlor w basenie. Soczewki to też idealna opcja na podróżowanie, specjalne okazje (jak np. wesele, uroczystości rodzinne) czy jazdę samochodem – odpowiednio dobrane, zapewniają maksymalnie ostre widzenie i nie trzeba ich poprawiać na twarzy tak jak spadających z nosa okularów. Są także bardzo komfortowe, a użytkownicy często zapominają o tym, że ich używają.
Soczewki kontaktowe nowej generacji są produkowane z silikonu hydrożelowego, który zapewnia odpowiednie dotlenienie oka, elastyczność, nawilżenie i komfort noszenia. Dzięki soczewkom możemy wykonywać wiele czynności bez żadnych ograniczeń. Obecnie można też kupić soczewki kontaktowe, które posiadają filtr UV, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Wady noszenia soczewek kontaktowych w porównaniu do okularów
Jakie są wady noszenia okularów? Przede wszystkim okulary dość łatwo zniszczyć, jeśli nie jest się ostrożnym. Kładzenie ich na podłodze czy na poduszce, gdy udajemy się spać to świetna okazja, by sprawdzić wytrzymałość oprawek. Okulary łatwo też „zgubić”, zostawiając je w przypadkowych miejscach w domu, a osoby z większymi wadami wzroku doskonale wiedzą, jak irytujące potrafią być takie poszukiwania. Odpowiednia pielęgnacja okularów jest kluczowa, by zachować je w dobrym stanie na wiele lat, przy czym warto pamiętać, że wady wzroku w miarę upływu czasu mogą się zmieniać, dlatego ważne są regularne kontrole u okulistów i ewentualne wymienianie szkieł kontaktowych lub całych oprawek (nie zawsze wymiana samych szkieł jest możliwa).
Jakie są wady noszenia soczewek? Nauka zdejmowania i zakładania soczewek może potrwać chwilę, trzeba też wyrobić w sobie kilka nawyków, by bezpiecznie z używać soczewek. Mycie rąk i wycieranie ich czystym ręcznikiem przed zakładaniem lub zdjęciem soczewki, delikatne czyszczenie jej opuszkiem palca i regularne zmienianie płynu w pojemniczku to konieczność. Należy też pamiętać o tym, by stosować się do tego, co mówi producent w kwestii czasu używania soczewki – soczewki miesięczne nosi się w trybie dziennym do 30 dni, jednodniowe – od rana do wieczora, a dwutygodniowe – do 14 dni w ciągu dnia. W sprzedaży są dostępne także soczewki miesięczne całodobowe, które można nosić nieprzerwanie przez 30 dni i nocy, choć nie jest to opcja dla każdego.
Kryterium ekonomiczne
Wytrzymałe i stylowe okulary z dodatkiem powłok, np. blokującej niebieskie światło, hydrofobowej, UV i antyrefleksu mogą kosztować grubo ponad tysiąc złotych. Nie każdy zdecyduje się na taki jednorazowy wydatek – zwłaszcza że o okulary także trzeba dbać, pilnować ich i na bieżąco sprawdzać ryski. Miesięczny koszt soczewek, w zależności od ich rodzaju, jest stosunkowo niski. Za jedną soczewkę można zapłacić już mniej niż 10 złotych. Najbardziej ekonomiczną opcją jest zamawianie ich przed sklep internetowy, np. BezOkularow.pl.
I podstawowa różnica: są osoby, które z pewnych względów zdrowotnych po prostu nie mogą nosić soczewek kontaktowych. Nie zaleca się ich przy oczopląsie, niektórzy nawet w ciąży oraz przy często powracających infekcjach oczu (czyli bywa, że i u alergików, u których alergia objawia się głównie lub m.in. przez zapalenie spojówek). Natomiast z okularami nie ma tego problemu. Dzisiaj nawet dla dużej wady wzroku robione są okulary stosunkowo lekkie, bo nie z takiego tradycyjnego szkła.