Śmieci zalewają naszą planetę. Przeciętny człowiek wytwarza każdego dnia około 2 kilogramów odpadów. Właśnie dlatego niezwykle istotny jest nie tylko recykling jak największej ilości z nich, ale również ich ograniczenie. Jak wyrzucać śmieci oraz czy warto ograniczać ich wytwarzanie? Przygotowałam poradnik po sortowaniu odpadów w domu oraz kilka sprawdzonych tricków jak ograniczać generowanie śmieci w gospodarstwie domowym.
Spis treści
Przewodnik po sortowaniu śmieci w domu
Mieszkam w bloku. W związku z tym jakoś dotąd nie obchodziło mnie mnóstwo śmieci, które generujemy w naszej dwuosobowej rodzinie. Ale mając na względzie, że w przyszłym roku prawdopodobnie przeprowadzimy się do nowego – wymarzonego domu, zaczęłam się przyglądać naszym zwyczajom. Niestety moje wnikliwe obserwacje sprawiły, że w mojej głowie pojawiły się obawy: co zrobimy z tak dużą ilością śmieci, przecież one nie zmieszczą się do kubłów, które stoją przy domach jednorodzinnych. Poszukując rozwiązania tej sytuacji, natrafiłam na filozofię zero waste, która jest odpowiedzią na moje obawy. Otóż zakłada ona ograniczanie wytwarzania śmieci, ponowne wykorzystywanie produktów, które posiadamy, recykling oraz kompostowanie.
W temacie śmieci, niestety wszyscy mamy ciągle jeszcze mnóstwo do zrobienia. Brzydzą mnie zaśmiecone polskie góry, zaśmiecone lasy, zaśmiecone parki i pełne śmieci rzeki. Nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą samochodem, jedzą lub piją i przez okno wyrzucają opakowania po jedzeniu i napojach. I niby miała temu zaradzić tzw. ustawa śmieciowa, której zadaniem miało być wprowadzenie opłat za wywóz śmieci, a w efekcie wyeliminowanie tzw. dzikich śmieciowisk. Niestety za bardzo to nic nie dało, bo ludzie mają problem, aby trafić takim śmieciem do kosza. Przykro to obserwować. A jeśli do tego dodać mieszkańców bloku, którzy – nawet jeśli coś im upadnie – to za żadne skarby świata „blokowa burżuazja” nie zniży się do poziomu śmiecia i go nie podniesie. Niestety mam okazję obserwować takie zachowanie na co dzień.
Prawda jest taka, że jeśli chodzi o śmieci mamy jeszcze mnóstwo do zrobienia. Podobno wszystko zaczyna się od nas samych, dlatego również i ja postanowiłam zacząć od siebie i do edukować się w sprawie śmieci oraz właściwej segregacji odpadów w gospodarstwie domowym, tak aby dbać o środowisko naturalne.
Do materiałów, które można recyklingować zaliczamy: szkło, papier i kartony, metal, elektronikę, plastik oraz baterie. Oczywiście każdy rodzaj odpadów powinien być odpowiednio sortowany i utylizowany w określony sposób.
Recykling szklanych słoików i butelek
Warto oddzielać odpady szklane od innych rodzajów śmieci, by chronić środowisko naturalne. Oczywiście przed oddaniem szklanych słoików czy butelek do recykling należy je przepłukać.
Szklane słoiki i butelki – daj im drugie życie
Sama rzadko wyrzucam szklane słoiki czy butelki. Szczególnie te po kawach, majonezie czy warzywach. Zbieram je, by przygotowywać w nich domowe przetwory. To samo tyczy się szklanych butelek z zakrętką, choć jest ich niewiele, staram się zachować każdą z nich – idealnie nadają się do domowych soków. Poza tym szklane butelki można z powodzeniem wykorzystywać do serwowania gościom wody. Patent ten zaobserwowałam pięć lat temu podczas wakacji we Francji. Wówczas trochę zdziwiła mnie woda serwowana w restauracjach w butelkach po winie. Dodam, że była to kranówka. Małe szklane słoiczki po jogurtach i deserach wykorzystuję natomiast jako osłonki do świeczek. Butelki po alkoholach też często magazynuję, a to z tego względu, że sama robię i przechowuje w nich pyszne domowe nalewki. Zakręcane słoiki służą mi jako pojemniki do przechowywania sypkich produktów takich jak mąka, kasze, ryż czy cukier. Małe słoiki po koncentracie doskonale sprawdzają się do przechowywania przypraw, których mam mnóstwo w związku z tym, że uwielbiam eksperymentować w kuchni. Rzadko mówi się o tym głośno, ale jest wiele zwrotnych butelek od piwa, za ich zwrot w dyskontach dostajemy pieniądze.
Szkło i porcelana – tego nie wyrzucaj do kosza na szkło!
Istnieje też szereg wykluczeń, czyli produktów, których nie można wyrzucać do kosza przeznaczonego na szkło, a są to: żarówki, szklane opakowania po lekach, rozpuszczalnikach, kryształy, lustra, monitory, strzykawki, ceramika, szkło żaroodporne i okularowe, szyby, znicze z woskiem czy termometry.
Recykling tworzyw sztucznych i metali
Metalowe i plastikowe opakowania oraz kartony po napojach i żywności powinny być czyste i bez zanieczyszczeń. Można wrzucać je do jednego kosza, bo w wielu krajach są razem poddawane recyklingowi. Do kubła oznaczonego „tworzywo sztuczne i metal” wrzucajmy zgniecione butelki plastikowe bez zakrętek, kartony po napojach, opakowania po żywności, środkach czystości i kosmetykach, reklamówki, puszki po konserwach, folię aluminiową czy metale kolorowe.
Jeśli chodzi o plastik, to postanowiłam ograniczyć go w swoim życiu. Staram się, jeśli to tylko możliwe nie kupować jedzenia w plastiku, ponieważ tego rodzaju opakowanie, szczególnie nieodpowiednio przechowywane, może wydzielać szkodliwe toksyny. To samo tyczy się warzyw w puszcze. Zamiast groszku i kukurydzy w puszcze świadomie poszukuję w sklepie warzyw w słoikach, które mogę ponownie wykorzystać. Poza tym jest to zdecydowanie zdrowszy sposób przechowywania żywności. Staram się maksymalnie wykorzystać foliowe reklamówki. Są też puszki po piwie, póki co cieszą się z nich zbieracze złomu, którzy znajdują je w okolicach kosza przy naszym bloku. Ale w nowym domu sami będziemy zbierać puszki i inne metale, które w większej ilości przeznaczymy na złom.
Tworzywo sztuczne i metal – daj im drugie życie
Jeśli chodzi o plastik i tworzywa sztuczne to staram się ich nie gromadzić, choć wykorzystuję ponownie, na przykład plastikowe kubeczki po jogurcie naturalnym służą mi jako osłonki na doniczki niewielkich kwiatów, które uwielbiam rozmnażać. Oczywiście wcześniej maluje je pięknym kolorem farb, aby prezentowały się gustownie. Jeśli chodzi o metal, to czasami znajdą się takie przedmioty, którym warto dać drugie życie – myślę, że więcej na ten temat będę mogła powiedzieć podczas urządzania ogrodu wokół domu.
Tworzywo sztuczne i metal – tego nie wrzucaj do kosza
Niestety nie wszystkie plastikowe i metalowe opakowania wrzucimy do tego kosza. Otóż nie powinniśmy tego robić w przypadku zabawek, opakowań z zawartością, artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych czy puszkach po farbach i lakierach, a także akumulatorów czy opakowań po lekach. Zużyte baterie wyrzucamy do kartonów w marketach.
Punkt zbiórki elektrośmieci
Niemal każdy wyprodukowany produkt elektroniczny może i powinien zostać poddany recyklingowi. Natomiast elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt RTV i AGD taki jak zabawki elektryczne, lodówka, telewizor, mikrofalówka, pralka, zmywarka, telefon czy laptop należy oddać do punktu zbiórki elektroodpadów. Elektrośmieci można również oddać w sklepie podczas zakupu tego samego nowego urządzenia.
Recykling papieru i tektury
Papier i tektura są jednymi z najłatwiejszych materiałów, które warto segregować do recyklingu. Do kosza z symbolem „papier” można wrzucać ulotki, gazety, papier biurowy, kartony oraz opakowania z tektury czy papieru. To doskonałe miejsce również na papier do pakowania, torby papierowe czy zeszyty.
Papier i tektura – tego nie wrzucaj do kosza
Nie można zaś wrzucać do kosza na papier: podpasek i pieluch, naczyń jednorazowych, papieru lakierowanego, chusteczek i ręczników papierowych, worków po materiałach budowlanych, kartonów po napojach czy zatłuszczonego papieru.
Jeśli chodzi o książki, to nie polecam wyrzucać ich do kosza. Sama uwielbiam czytać książki, a od kiedy postanowiłam odgracić swoje mieszkanie i pozbyć się zbędnych przedmiotów te niepotrzebne książki sprzedaję lub rozdaję.
Ponowne użycie i skup makulatury
Istnieją punkty skupu makulatury, do których możemy sprzedać za niewielką opłatą kartony i makulaturę.
Mam taką pracę, a nie inną, w której otrzymuję mnóstwo przesyłek. W związku z tym generuję, albo raczej gromadzę mnóstwo kartonów oraz wypełnień przesyłek. Tyle ile mogę, staram się wykorzystywać ponownie, czyli kiedy uda mi się sprzedać niepotrzebny bibelot pakuję go w karton, który posiadam, wypełnienie też stosuję używane. To pozwala mi sporo zaoszczędzić. Choć czasem tych kartonów, magazynów i gazetek reklamowych jest mnóstwo. Póki co je zbieram, bo myślę, że idealnie przydadzą się do pakowania naszego dobytku na czas przeprowadzki, jednak po zamieszkaniu w nowym domu zamierzam korzystać z opcji sprzedaży makulatury w skupie.
Odpady organiczne – kompostowanie!
Dziwi mnie, że istnieją kosze na odpady organiczne skoro to doskonały sposób na własny kompostownik, który można używać również w małej kuchni czy na balkonie. A żyzna ziemia z takiego kompostownika to doskonała odżywka dla roślin ogrodowych. Nawet jeśli ktoś nie posiada własnego ogrodu, z pewnością ma znajomych, którzy chętnie przyjmą taki wysokiej jakości nawóz. Sama uwielbiam gotować i już teraz zauważam, że różnych obierek i innych odpadów żywnościowych, które warto wrzucić na przydomowy kompost, jest mnóstwo.
Do kompostownika warto wrzucać obierki z warzyw i owoców, liście, kwiaty, trawę, trociny, niewielkie gałęzie i drzewa, popiół z węgla z grilla czy skorupki od jaj. Jeśli chodzi o kompost, to więcej informacji na jego temat znajdziesz w artykule pt. Kompostownik — niezbędny w ogrodzie!
Odpady wielkogabarytowe
Odpady wielkogabarytowe to takie, które ze względu na rozmiar lub wagę nie zmieszczą się do worków, pojemników czy kontenerów na śmieci. Należą do nich zużyte opony, deski do prasowania, meble, dywany, tapczany, wózki dziecięce, okna i drzwi. Zbiórka i wywóz odpadów wielkogabarytowych odbywa się tylko raz do roku i wówczas, w wyznaczonym terminie możemy je po prostu wystawić przed dom. Jednak jeśli chcemy wyrzucić je w innym czasie, to należy skontaktować się z lokalnym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w skrócie zwanym PSZOK.