Sposoby na czyste mieszkanie

Dostaję od Was wiele zapytań, jak łączę swoją pracę zawodową, moje pasje, czyli ogrodnictwo i pisanie bloga, z codziennymi obowiązkami. Jestem zwykłą kobietą – lubię przygotować dobry obiad i lubię funkcjonować w czystym i wysprzątanym mieszkaniu. Wszystko to zajmuje dużo czasu, a tego – w związku z planami budowy domu – mam coraz mniej.

 

Dlatego coraz częściej rozważam wynajęcie pomocy do sprzątania domu. Te zamiary są już tak zaawansowane, że przeszukałam Internet i trafiłam na stronę www.pomocedomowe.pl – jest to portal, gdzie zarejestrowanych jest kilka tysięcy kobiet, które oferują swoją pomoc przy prowadzeniu domu. Jego przewagą nad innymi podobnymi stronami jest możliwość włączenia filtru i wyszukania pani, która pomoże nam w konkretnej czynności. Np. jeżeli nie lubicie myć okien, znajdziecie tam kobietę, która umyje je za Was, jeżeli nie macie czasu prasować – wystarczy, że w filtrze zaznaczycie „prasowanie” i wyskoczy lista pań, które mogą do Was przychodzić i prasować ubrania. Oczywiście, na portalu są też panie oferujące kompleksowe prowadzenie domu wraz z gotowaniem, ale dziś wpis o czymś innym. Jeżeli zdecyduję się na wynajęcie pomocy domowej, na pewno skorzystam z powyższej strony, a teraz zdradzę kilka trików jak utrzymać porządek w domu, mając niewiele czasu na sprzątanie.

Jak ułatwić sprzątanie domu?

 

1. Systematyczność – niby każdy wie, że konsekwencja i systematyczność popłaca w każdej dziedzinie życia, ale jeżeli chodzi o sprzątanie, to niewiele osób stosuję tę zasadę. A wystarczy, że np. ustalimy sobie, że każda ostatnia sobota miesiąca to dzień opróżniania szafek i gruntownego wycierania kurzy, a po kilku takich sobotach zauważymy, że te czynności przychodzą nam coraz łatwiej, a samo sprzątanie zajmuje mniej czasu.

2. Odświeżenie dywanu – prostym sposobem na usunięcie drobnych, świeżych plam i wizualne odmłodzenie dywanu jest posypanie go sodą oczyszczoną. Należy odczekać około godziny (w tym czasie można np. oglądać telewizję) i odkurzyć. Metoda obecna w moim domu od wielu lat, dzięki niej kilkuletni dywan prezentuje się, jakby był zakupiony najwyżej kilka miesięcy temu.

3. Proste czyszczenie prysznica i kranu – wystarczy owinąć te elementy armatury łazienkowej szmatką nasączoną octem a po 2-3 godzinach wypolerować suchą ściereczką. Ocet świetnie rozpuszcza kamień i osad z mydła i szamponu.

4. Mycie okna płynem do naczyń – tego nauczyła mnie moja sąsiadka, która pracowała w firmie oferującej sprzątanie w Gdańsku. Zamiast kupować specjalny płyn do mycia okien, można użyć detergentu do naczyń. Świetnie czyści z kurzu i tłustych odcisków palców, które często znajdują się na szybach, a przy tym kosztuje znacznie mniej niż środek przeznaczony do mycia okien.

5. Czyszczenie żaluzji – każda z nas wie, że żaluzje nie są łatwe do wyczyszczenia ze względu na wąską przestrzeń pomiędzy żeberkami. Mój sposób to nakładanie na dłoń starej (ale wypranej) skarpety i przeciąganie nią między żeberkami. Brzmi śmiesznie, ale działa – palce ubrane w skarpetę są szerokości równej wolnemu obszarowi, który znajduje się pomiędzy elementami żaluzji. Jeden ruch dłonią i cały kurz magicznie znika.

 

 

Prowadząc dom i pracując zawodowo, najważniejsze jest wyrobienie sobie pewnych nawyków i konsekwencja. Należy przekonać samą siebie, że sprzątanie mieszkania oraz praca zarobkowa, to nie wyłącznie przykry obowiązek, ale obowiązek, który może być jednocześnie przyjemnością.

7 odpowiedzi do “Sposoby na czyste mieszkanie”

  1. Bardzo ciekawy wpis. Pomoc domowa na pewno by mi się przydała, ale póki co, sama sobie muszę nią być 😀 Dywanów i żaluzji nie mam, ale za to kurzące się rolety 😉 Dziękuję za porady 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.