Sposoby na ekologiczne pranie. Czy detergent w listkach Smart Eco Wash wystarczy?

Miękkie, czyste, świeże i długo pachnące – nawet po wyciągnięciu z szafy – pranie. Po kilku latach poszukiwań znalazłam doskonały proszek i płyn do prania, które idealnie odpowiadają na nasze potrzeby. Małymi krokami zmieniam jednak swoje życie na proekologiczne. Poznaj sposoby na ekologiczne pranie. Dowiedz się, czy warto kupić detergent w listkach Smart Eco Wash.

 

Choć czynność tę postrzegamy jako żmudny obowiązek, okazuje się, że robienie prania ma większy wpływ na planetę, niż mogłoby się to wydawać. Pranie i suszenie odzieży ma ogromny potencjał w ograniczaniu zużycia prądu i wody, a tym samym wpływu na środowisko naturalne. W jaki sposób zmienić swoje nawyki związane z praniem?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że przeciętne gospodarstwo domowe wykonuje około 100-200 cykli prania rocznie. Pranie kilka razy w dziennie lub kilka razy w tygodniu wpływa na zużycie wody, energii i proszku oraz płynu do prania. Ekologiczne pranie, poza mnóstwem korzyści dla środowiska, pozwala również zaoszczędzić pieniądze za prąd i wodę.

Proste sposoby na ekologiczne pranie

Kup nową energooszczędną pralkę

Jeśli twoja pralka pamięta dawne czasy, prawdopodobnie zużywa więcej wody i energii niż najnowsze pralki, które pozwalają również na krótkie – kilkunastominutowe cykle prania.

Noś ubrania więcej niż tylko raz!

Prostym krokiem do ekologicznego prania, jest ograniczenie jego ilości, czyli noszenie ubrań więcej niż jeden raz. Czy wiesz, że możesz zużywać znacznie mniej energii do prania, nosząc ubrania co najmniej kilka razy, piorąc je w chłodniejszej wodzie i pomijając używanie suszarki oraz żelazka? Coraz więcej producentów jeansów zaleca pranie jeansów co dwa tygodnie.

Powieś pranie do suszenia!

W samych Stanach Zjednoczonych używa się ponad 90 milionów suszarek do prania, a każda z nich emituje ponad tonę dwutlenku węgla rocznie. Dlatego całkowite zrezygnowanie ze stosowania suszarki do suszenia prania może mieć ogromne znaczenia. Przestań korzystać z suszarki – zaoszczędzisz prąd i pieniądze! Zaraz za lodówką, jest ona jednym z urządzeń, które w gospodarstwie domowym pobiera najwięcej energii elektrycznej. To tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o zmniejszenie śladu węglowego. Ekologiczne pranie ma zatem mnóstwo zalet – dla portfela, garderoby i planety.

Suszenie ubrań w naturalny sposób nie tylko przedłuża ich żywotność, ale również zmniejsza zużycie energii i obniża rachunki za prąd. Tradycyjnie suszone pranie, rozwieszone na domowej suszarce do prania lub na tarasie, albo w ogrodzie pozwala suszyć pranie przez cały rok. Ważne jednak, aby nie narażać ciemnych ubrań na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo przyspieszą płowienie kolorów. A rozkładana suszarka z praniem w okresie zimowym służy jako nawilżacz powietrza.

Pranie – tylko z pełnym bębnem

Zamiast prać 1 parę jeansów, zaczekaj, aż uzbierasz więcej ubrań. Większy ładunek prania pozwoli zmniejszyć ilość cykli prania, a w ten sposób ogranicza zużycie energii, wody i detergentów, dlatego jest ekonomiczne dla Twojego portfela.

Pranie w letniej wodzie zamiast w gorącej

Około 90% energii związanej z praniem wiąże się tylko z podgrzewaniem wody. Wystarczy ustawić cykl prania w mniejszej temperaturze, by zmniejszyć zużycie prądu.

Nie prasuj ubrań, jeśli nie musisz!

Prasowanie jest nie tylko uciążliwym obowiązkiem, ale również zużywa energię i niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. Często szybkie rozwieszenie prania zaraz po jego zakończeniu sprawia, że odzież nie jest tak mocno wygnieciona. Natomiast żelazko do prasowania stosuj, tylko kiedy jest to konieczne.

detergent do prania w listkach Smart Eco Wash opinia blog SposobyNaZycie.pl

Unikaj środków czystości z chlorem

Wybielacz z zawartością chloru jest żrącym środkiem chemicznym, który może powodować podrażnienia i zaczerwienienie. Jego oparzenia mogą podrażniać drogi oddechowe czy oczy. Poza tym chlor może wchodzić w reakcje z innymi środkami czystości, tworząc toksyczne gazy, dzieje się tak np. kiedy zmieszamy amoniak z chlorem lub kwasy z chlorem.

Zmień detergenty do prania na ekologiczne

Naturalne proszki i płyny do prania najczęściej nie zawierają chloru, syntetycznych zapachów, barwników i optycznych rozjaśniaczy. Zamiast tego znajdziemy w nich biodegradowalne środki powierzchniowo-czynne, które zostały opracowane tak, aby usuwały zabrudzenia również w chłodniejszej temperaturze.

Zmniejsz ilość zużywanych proszków i płynów do prania

Na nasze wydatki i środowisko naturalne z pewnością wpłynie również zmniejszenie ilości stosowanych środków czystości. Zamiast kupować średniej jakości detergenty do prania w marketach, lepiej znaleźć wysokiej jakości płyny i proszki do prania. Wystarczy ich użyć jedną miarkę na każde pranie. W ten sposób działają na przykład skoncentrowany proszek do prania i perfumowany płyn do płukania, które nie tylko skutecznie piorą i usuwają zabrudzenia, ale również pozostawiają pięknie pachnące ubrania, nawet gdy długo leżą w szafie.

Stwórz domowe detergenty do prania

Jednym ze sposobów na ekologiczne pranie jest stosowanie naturalnych, domowych detergentów, które możemy stworzyć samodzielnie. Wiele takich bezpiecznych dla środowiska składników takich jak soda oczyszczona, proszek do pieczenia, ocet czy sok z cytryny, znajdziemy we własnej spiżarni. Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest używanie do prania orzechów piorących, które można stosować wielokrotnie, a po zużyciu wyrzucić je do kompostu.

detergent do prania w listkach Smart Eco Wash opinia blog SposobyNaZycie.pl

Detergent do prania w listkach Smart Eco Wash – moja opinia

Całkiem niedawno odkryłam detergent do prania w listkach Smart Eco Wash. To lekkie, cieniutkie i maleńkie listki pozbawione silnych środków chemicznych, które mają być następcą kapsułek, proszków i żelu do prania. Hipoalergiczny detergent, ma być bezpieczny dla skóry, znajduje się w małym opakowaniu. Wystarczy jeden listek Smart Eco Wash wrzucić do bębna pralki razem z praniem i gotowe. Produkt oraz jego opakowanie są całkowicie kompostowalne i biodegradowalne co sprawia, że doskonale wpisują się w filozofię zero waste. Poręczny i hipoalergiczny preparat do prania nie rozlewa się, czyli ma mnóstwo zalet, ale ma również wady. Największą z nich jest dla mnie brak intensywnego zapachu ubrań po wypraniu. Uwielbiam wyjąć z szafy ciepły sweter, spodnie lub sukienkę, które otulają mnie przyjemnym zapachem. Niestety po zastosowaniu tego innowacyjnego detergentu ubrania są go pozbawione, a do tego listki do prania nie sprawdzają się przy większych zabrudzeniach – do krótkiego prania przepoconych ubrań w 40 stopniach nadają się idealnie.

Ekologia, ekologią i naprawdę staram się w rozsądny sposób dbać o środowisko naturalne. Ale nie zmienię idealnego proszku i płynu do prania, ponieważ zależy mi na pięknie i długo pachnącej odzieży. Stosuję zatem wszystkie powyższe zasady poza stosowaniem eko środków czystości, ale wkrótce prześwietlę wszystkie składniki mojego proszku do prania i płynu do płukania tkanin.

detergent do prania w listkach Smart Eco Wash opinia blog SposobyNaZycie.pl

A może Ty masz inne sprawdzone sposoby na ekologiczne pranie?

Jedna odpowiedź do “Sposoby na ekologiczne pranie. Czy detergent w listkach Smart Eco Wash wystarczy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.