Sposoby na oszczędne życie. Najpopularniejszy blog o oszczędzaniu

Jak pokonać inflację i radzić sobie, kiedy z miesiąca na miesiąc życie kosztuje coraz więcej? Wzrosły ceny żywności, materiałów budowlanych, towarów i usług. Więcej zapłacimy za gaz, paliwo, energię elektryczną, ogrzewanie. Wiele osób ogranicza wydatki, wybierając tańsze produkty lub usługi albo zupełnie z nich rezygnuje. W jaki sposób i na czym można oszczędzić? Zaglądaj na SposobyNaZycie.pl – najpopularniejszy blog o oszczędzaniu, na którym zdradzam sprawdzone sposoby na oszczędzanie i podpowiadam jak zarządzać domowym budżetem.

Co to znaczy oszczędzać pieniądze?

Uważam, że w oszczędzaniu nie chodzi o to, by się umartwiać i żyć skromnie. Dla mnie oszczędzanie to nie skąpstwo, tylko zdroworozsądkowe podejście do życia, dzięki któremu zarobione pieniądze nie przeciekają nam przez palce. A w ten sposób możemy je przeznaczyć na inny cel – jaki? Zakupy, wakacje, rozwijanie własnych pasji, spełnianie marzeń czy inwestycje!

Jak prowadzić oszczędne życie, wiązać koniec z końcem oraz by pieniądze nie przeciekały nam przez palce?

Najprostszym sposobem, by zmniejszyć rachunki za prąd, gaz i wodę oraz jedzenie i zakupy (bo one stanowią znaczną część naszych comiesięcznych wydatków), jest uproszczenie naszego życia i prowadzenie domowego budżetu. Kontrola domowego budżetu pozwala realnie ocenić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Dopiero mając tę wiedzę, możemy szukać oszczędności. ​Choć wiele osób obawia się, że kontrola comiesięcznych wpływów i wydatków jest żmudna i czasochłonna. W rzeczywistości poświęcam na to jedynie 30 minut miesięcznie, czyli niewiele, prawda?

Jak prowadzić oszczędne życie? Korzystaj z zasad zero waste moich babć!

Tego nauczyły mnie moje babcie, które żyjąc w czasach wojny i komuny, doświadczyły niedostatku. One po prostu prowadziły styl życia, w którym doceniały i wielokrotnie wykorzystywały to, co posiadały. Naprawiały to, co się zepsuło, niepotrzebnymi przedmiotami wymieniały się z innymi i szanowały jedzenie. Takie podejście do życia dziś jest to modnym i coraz bardziej popularnym trend zero waste.

Choć żyjemy w pięknych czasach, to wszechobecny nadmiar (żywności, ubrań, dodatków, mebli) sprawia, że nie szanujemy tego, co posiadamy. Wiele osób nie ma zielonego pojęcia o tym, jak żyć oszczędnie. Kupują pod wpływem emocji, wypełniają swoje szafy odzieżą, której nie noszą, zagracają swoje mieszkania mnóstwem mebli i bibelotów. Wiele wydatków nie tylko jest nieprzemyślanych, ale to tak naprawdę brak szacunku do tego, co posiadamy. Bo można planować przygotowanie posiłków, tak, aby zaoszczędzić na gotowaniu. Nie wyrzucać czerstwego chleba, tylko stworzyć z niego bułkę tartą, zupę czy kotleciki. Mrozić i wekować jedzenie, a także przyrządzać pyszne dania z niczego. Babcie nauczyły mnie nie tylko szacunku i umiejętności maksymalnego wykorzystywania tego, co posiadam. Dlatego mam własny ogródek z warzywami i owocami. Zbieram deszczówkę, by podlewać nią kwiaty w domu i ogrodzie.

Robię własne przetwory. Wybieram produkty wysokiej jakości. Dbam o odzież i obuwie, które posiadam, bo tak jest ekologicznie i dzięki temu ubrania posłużą dłużej.

Choć początkowo może to się wydawać skomplikowane, to jednak zdrowe podejście do przemyślanego wykorzystywania i przechowywania żywności, umiejętność tworzenia nowych dań z resztek makaronu czy ziemniaków po obiedzie oraz szacunek do przedmiotów, którymi się otaczam (i patenty moich babć, z których tak chętnie korzystam i którymi dzielę się na blogu SposobyNaZycie.pl), sprawia, że to oszczędzanie staje się w pewien sposób naturalne.

Jak oszczędzać na zakupach?

Moimi sprawdzonymi sposobami na oszczędne zakupy dzielę się w artykule pt. 16 sposobów na oszczędne zakupy. Po ich zastosowaniu z pewnością zauważysz realne oszczędności na jedzeniu.

Jak oszczędzać na rachunkach za gaz, prąd i wodę?

Jak oszczędzać w domu prąd, gaz i wodę? Oto pytanie, które z
pewnością niejednokrotnie zrodziło się w głowie osoby prowadzącej domowy
budżet. Czy wiesz, że oszczędzając energię, gaz i wodę, dbasz o swoje finanse oraz o środowisko? Czasem może się wydawać, że oszczędzanie prądu, wody i gazu to arcytrudna sprawa, jednak wystarczy wprowadzić drobne zmiany w stylu życia, a rachunki będą mniejsze!

Czy da się wybudować lub kupić dom bez kredytu albo zminimalizować kredyt?

Z pewnością da się bez kredytu. Wszystko zależy od naszych zarobków i możliwości finansowych. My zgromadziliśmy sporo oszczędności, w połowie budowy domu wzięliśmy kredyt hipoteczny i dodatkowo przed przeprowadzką sprzedaliśmy mieszkanie w bloku. Staraliśmy się maksymalnie zminimalizować wysokość zaciągniętego kredytu. Dzięki temu mieliśmy poczucie bezpieczeństwa finansowego. Choć myślę, że gdybyśmy jeszcze mocniej zacisnęli pasa i uprościli nasze życie, obeszłoby się bez kredytu hipotecznego, jednak wówczas budowa i urządzanie domu trwałyby znacznie dłużej.

Jak oszczędzać na remoncie?

Jeśli chodzi o oszczędzanie na remoncie – wiele prac możemy wykonać samodzielnie. Zdecydowanie nie polecam oszczędzać na zakupie materiałów budowlanych. Choć warto korzystać z promocji, to lepiej inwestować w produkty wyższej jakości.

Niekończąca się lista sposobów na oszczędzanie w domu, pracy i życiu

O oszczędzaniu pisałam również w artykułach:

Jak krok po kroku rozpocząć prowadzenie i kontrolę domowych finansów i oszczędzać?

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest prowadzenie i planowanie domowego budżetu. Wystarczy w darmowym programie Excel zapisać wszystkie przychody i wydatki. Wymaga to zbierania i zapisywania każdego wydatku przez cały miesiąc.

Sama przychody dzielę na:

  • zarobki (wynagrodzenie z etatu, dodatkowe zarobki, wynagrodzenie z tytułu prowadzenia własnej działalności);
  • dodatkowe pieniądze, które wpadły do naszego budżetu: 500+ dla dziecka, zarobek na lokacie lub koncie oszczędnościowym, zarobek w programie partnerskim, sprzedaż niepotrzebnych bibelotów.

Natomiast w wydatkach warto uwzględnić:

  • opłaty stałe (rata kredytu hipotecznego, abonament telefoniczny, opłata za śmieci, rachunek za wodę, rachunek za TV i Internet, faktura za prąd, paliwo do samochodów, ubezpieczenia, opłaty bankowe i parkingowe, miesięczny koszt obiadów z cateringu);
  • wydatki na dziecko (pieluszki, mleko, ubranka, czynsz za żłobek, zabawki i wszystkie wydatki na dziecko);
  • wydatki związane z urządzaniem domu;
  • wydatki związane z ogrodem;
  • bieżące wydatki na zakupy ​(lekarstwa, kosmetyki, ubrania, preparaty do prania i środki higieniczne);

W ten sposób mam jasny obraz naszego domowego budżetu. Wiem, na co wydajemy nasze pieniądze, ile ich zarabiamy i czy w danym miesiącu jesteśmy na plusie, czy na minusie. ​Dopiero analiza domowego budżetu z kilku miesięcy pozwoli ocenić, na czym możemy zaoszczędzić. Samo prowadzenie domowego budżetu uczy szukania oszczędności i kontroli nad wydatkami.

Sposoby na oszczędne życie. Najpopularniejszy blog o oszczędzaniu

Poszukujesz informacji o tym jak oszczędzać i prowadzić domowy budżet? Doskonale trafiłaś. Wiele wskazówek na ten temat znajdziesz w artykułach o domowych finansach, gdzie analizuję nasze comiesięczne wpływy i wydatki. To skarbnica kolejnych sprawdzonych sposobów na sprytne i mądre oszczędzanie.

3 odpowiedzi do “Sposoby na oszczędne życie. Najpopularniejszy blog o oszczędzaniu”

  1. Bardzo podoba mi się trend gdzie coraz więcej kobiet mówi o oszczędzaniu. Stereotypy mówiące o tym, że to domena męska już dawno nie są aktualne !

  2. Bardzo interesujący wpis. Oszczędzania powinniśmy sie uczyć już od dziecka. U mnie sprawdza sie płacenie karta, gdyż gotówka bardzo szybko znika mi z portfela. A tak przynajmniej wiem, na co je wydałem gdy zaglądam na moje konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.