Sposoby na oszczędzanie prądu

Jak oszczędzać w domu prąd? Oto pytanie, które z pewnością niejednokrotnie zrodziło się w głowie osoby prowadzącej domowy budżet. Czy wiesz, że oszczędzając prąd, dbasz o swoje finanse oraz o środowisko? Czasem może się wydawać, że oszczędzanie prądu to arcytrudna sprawa, jednak dziś postaram się pokazać, że to jest bardzo proste!

Żyjemy w czasach, kiedy powstaje coraz więcej innowacyjnych gadżetów, sprzętu RTV i AGD oraz produktów teoretycznie mających ułatwiać nam życie. Tylko każdy taki sprzęt przyczynia się do zwiększonego poboru prądu przez nasze gospodarstwo domowe. A to oznacza wzrost rachunków i większe wydatki. Być może warto zrezygnować z niektórych z nich?

Poznaj moje sposoby na oszczędzanie prądu

Czasem to drobne sprawy. Warto zmienić przyzwyczajenia, by zaoszczędzić na zużyciu energii:

1. Wymień sprzęt RTV i AGD na nowszy i energooszczędny.
2. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie „stand-by”, ponieważ wówczas także pobierają prąd.
3. Korzystaj z kuchenki elektrycznej tylko, jeśli musisz. Wyłącz prąd chwilę przed końcem gotowania, aby wykorzystać jej energię.
4. Wymień żarówki na energooszczędne, szczególnie w pomieszczeniach, w których często spędzasz czas wspólnie z rodziną. Nie gaś światła zbyt często, bo takie działanie przyspiesza niszczenie żarówek i przyczynia się do poboru większej ilości prądu.
5. Korzystaj z oświetlenia punktowego zamiast sufitowego, jeśli np. czytasz książkę, oglądasz telewizję czy pracujesz na komputerze.
6. Zawsze, kiedy nie korzystasz z radia, telewizora, komputera czy ładowarki telefonicznej, odłącz je od prądu.
7. Wymieniaj regularnie worki w odkurzaczu, bo przepełniony będzie zużywał więcej prądu.
8. Negocjuj umowę lub zmień dostawcę energii.
9. W ciągu dnia, tak długo, jak można, korzystaj ze światła dziennego. Nie zasłaniaj okien roletami czy zasłonami, tak aby do Twojego domu wpadało, jak najwięcej naturalnego światła.
10. Jeśli na dłużej musisz odejść od komputera, wprowadź go w stan uśpienia, zwany też hibernacją, wówczas będzie od zużywał zdecydowanie mniej prądu.
11. Włączaj pralkę w momencie, kiedy jest wypełniona do pełna ubraniami.
12. Susz pranie w sposób tradycyjny zamiast w pralko-suszarce.
13. Uruchom zmywarkę, dopiero gdy wypełnisz ją odpowiednią ilością naczyń.
14. Ustaw lodówkę z daleka od urządzeń grzewczych, czy okna. Pozostaw jej z tyłu około 10 cm przestrzeni, niezbędnej do cyrkulacji powietrza. Otwieraj ją, tylko kiedy to konieczne. I utrzymuj porządek w lodówce tak, aby szybko odnaleźć potrzebny produkt. Pamiętaj, by wstawiać do niej jedynie schłodzone potrawy.
15. Regularnie rozmrażaj zamrażalkę, bo zbyt duża warstwa lodu zwiększa pobór energii.
16. Włącz ekonomiczne pranie dla ubrań, które nie są mocno zabrudzone.
17. Czy naprawdę musisz prasować wszystko, co wybierzesz? Jeśli tak zrób to za jednym razem, zamiast każdego dnia prasować ubranie przed wyjściem.

W oszczędzaniu prądu nie chodzi o to, by powrócić do czasów średniowiecza i czytać przy świecy bądź pochodni. Lecz o to, by niepotrzebnie nie zwiększać kwot rachunków za prąd. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, możesz przeznaczyć na przyjemności!

sposoby na oszczędzanie prądu

O czymś nie wspomniałam? Masz własne sprawdzone patenty na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd? Daj znać, chętnie je wypróbuję w naszym gospodarstwie domowym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.