Sposoby na pięknie pachnące pranie

Niby mamy XXI wiek. Nowatorskie technologie sprawiają, że nie musimy już prać ręcznie, tak jak robiły to nasze babki czy prababki. Wystarczy wrzucić ubrania do pralki, wsypać proszek do prania, wlać płyn do płukania… i gotowe? Właśnie nie! Bo nie zawsze świeżo uprane i wysuszone pranie pięknie pachnie. Dlaczego? Poznaj kilka prostych zasad.

W jaki sposób inni dbają o pranie, że ich ubrania pachną świeżością? Dlaczego moje pranie nie pachnie podobnie? Też zadajesz sobie te pytania? Zapraszam do lektury mojego poradnika!

Czy wiesz, że na piękny zapach naszych ubrań składa się zarówno sposób prania, jak i ich suszenia oraz przechowywania odzieży?

Mnóstwo proszków do prania i płynów do płukania

Półki drogerii i supermarketów wypełniają nie tylko proszki i płyny do prania, ale także popularne kapsułki lub koncentraty. W ciągu 6 lat prowadzenia własnego gospodarstwa domowego przetestowałam mnóstwo proszków i płynów do prania. Zdecydowana większość z nich, jeśli nie wszystkie, ekspresowo traciły zapach. Co gorsze, kilka dni zrobieniu prania, wysuszeniu go w sposób naturalny i schowaniu do szafy, ubrania zyskiwały nieprzyjemny aromat. Znasz przecież to uczucie, kiedy wyciągasz z szafy pięknie pachnące ręczniki, pościel czy ubrania? No właśnie, moje nie pachniały tak, jakbym tego chciała.

Znalazłam idealny proszek i płyn do płukania

Dużo czasu zajęło mi znalezienie idealnych środków do prania, które sprawią, że ubrania, pościel i bielizna na długo pozostaną udekorowane przyjemnym aromatem. Uwielbiam otulać się świeżo upraną pościelą. Wówczas wystarczy się zanurzyć pod kołdrą, przytulić głowę do poduszki, by zasnąć w kilka chwil, w aromatycznych objęciach pięknego zapachu. Przetestowałam wiele proszków do prania i płynów do płukania. I dopiero czeskie proszki i płyny do prania spełniły moje wysokie wymagania.

Sposoby na pięknie pachnące pranie

Brzydko pachnące pranie – co jest przyczyną?

Zaczęłam poszukiwać przyczyn nieświeżego zapachu odzieży. Jeśli jest taka możliwość, rozwieszam pranie na balkonie. Ale zimą lub w deszczowy dzień pranie suszę w domu – rozwieszone na suszarce. Początkowo myślałam, że to wina starej i wysłużonej już pralki. Na nic nie zdawały się płyny czyszczące do pralki albo też włączenie programu prania w najwyższej temperaturze z sodą oczyszczoną i octem. Nie napełniałam bębna pralki do pełna, zawsze zostawiałam odrobinę „luzu” w pralce.

Jak suszyć pranie?

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet suszenie prania wpływa na jego zapach po wyciągnięciu z szafy. Do nieprzyjemnego zapachu ubrań po praniu może przyczynić się ich długotrwałe przetrzymywanie w zamkniętej pralce. Zatem włączałam pranie jedynie, kiedy byłam w domu, tak, by zaraz po skończeniu pracy przez pralkę niemal natychmiast rozwiesić pranie. Jak wiadomo, ubrania lepiej schną suszone słońcem i wiatrem. A co w przypadku złej pogody lub braku możliwości wystawienia prania na zewnątrz (a to problem na przykład mieszkańców bloków). Otóż warto zachować odstęp, jeśli rozwieszamy mokre pranie na suszarce. Ja ustawiam suszarkę z mokrym praniem do wyschnięcia w pokoju. Najlepiej przy ciepłym kaloryferze oraz z daleka od kuchni, aby świeżo wyprane ubrania nie przeszły zapachem gotowanych potraw. Ja dodatkowo stawiam suszące się pranie przy otwartym oknie. A gdy na zewnątrz jest ciepło, to robię w domu przeciąg. Jedynie dlatego, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy suszącymi się ubraniami.

Domowe sposoby na pięknie pachnące pranie

Znalazłam też kilka świetnych naturalnych i domowych sposobów na piękne pranie. Uprasuj świeżo wybrane i wysuszone ubrania. A przed prasowaniem spryskaj ubrania wodą z dodatkiem kilku kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak przechowujesz ubrania?

Kolejne rozwiązanie to ułożenie mydeł oraz woreczków zapachowych na półkach i w szufladach z ubraniami. Taki prosty trick, a wystarczy, by nadać ubraniom, pościeli czy ręcznikom pięknego aromatu. Zapach będzie się uwalniał za każdym razem, kiedy otworzysz szafę lub szufladę.

Sposoby na pięknie pachnące pranie

Myślę, że każdy lubi zapach świeżo wypranych ubrań. Oczywiście, jeśli pięknie pachną. Dlatego, jeśli pranie nie ma zapachu lub pachnie nieprzyjemnie, jesteśmy bliscy rozczarowania.

A co Ty robisz, aby Twoje ubrania pięknie pachniały? Chętnie poznam Twoje sprawdzone sekrety na pranie pachnące świeżością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.