Sprawdzone sposoby na czyste okna bez smug

Każda kobieta poszukuje sposobów na czyste okna. Warto jeszcze wiedzieć, jak się przy tym zbytnio nie napracować! Zatem postanowiłam podpowiedzieć czym i w jaki sposób myć okna, żeby się nie mazały. Poznaj sprawdzone tricki na czyste i lśniące okna bez smug. Umyjesz je w kilka chwil!

Zapomnij o żmudnym i czasochłonnym myciu okien. Ja robię to 4-6 razy w roku. Co zrobić, aby uniknąć ich ponownego szorowania i smug? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych tricków, które pozwolą ograniczyć czas przeznaczony na mycie okien do minimum.

Gadżety, których potrzebujesz, by umyć okna:

 • szczotka do usuwania pajęczyn i kurzu
 • domowy płyn do czyszczenia okien w butelce ze sprayem
 • ściereczka z mikrofibry
 • sucha ściereczka lub ręcznik papierowy niepozostawiający włókien

1. Myj okna w suchy i pochmurny dzień

Lata doświadczeń w myciu okien, a także wiele błędów, które popełniłam, doprowadziły do tego, że zrozumiałam prostą prawdę. Jeśli bierzesz się za mycie okien w słoneczny dzień – możesz być pewna, że pojawią się na nich trudne do usunięcia smugi. Nauczyłam się zatem, aby myć okna w pochmurne dni lub wczesnym rankiem czy późnym popołudniem. Na pewno nie robię tego w chwilach największego nasłonecznienia – i Tobie też nie polecam!

2. Najpierw usuń brud i kurz

Zdejmij firany i zasłony. Użyj zmiotki do pajęczyn, by omieść okolice każdego z okien z kurzu i pajęczyny. Warto też zdemontować żaluzje. Następnie umyć wodą z płynem do naczyń i odrobiną octu ramy okienne. Kolejny krok to odkurzenie żaluzji okiennych – tych, których nie da razy zdemontować. W tym celu wilgotną szmatką warto przetrzeć każdą z żaluzji. Świetnym sposobem na oczyszczenie żaluzji z kurzu są bawełniane białe rękawiczki. Wystarczy zanurzyć je w roztworze z wody, płynu do naczyń i octu. Włożyć na dłoń i przetrzeć palcami po każdej stronie. I dopiero po wykonaniu powyższych czynności następuje odpowiedni moment, by zabrać się za mycie szyb.

3. Wybierz odpowiedni środek czyszczący i obficie spryskaj okna

Pamiętam, że moja babcia myła okna szmatką, którą maczała w wodzie z płynem i z octem. Myjąc okna we własnym mieszkaniu, spróbowałam tego sposobu tylko jeden raz. Bo szmatka zostawiała „kłaczki” na szybach. Poza tym robiły się smugi, nawet jeśli zaraz po przemyciu okien, wycierałam je kolejną suchą szmatką. Niestety mycie okien przy pomocy ściągaczki było bardzo czasochłonne. A ja, jako kobieta pracująca oraz prowadząca dom, nie mogłam sobie pozwolić, by mycie okien zajmowało tak dużo czasu.

Zatem nauczyłam się myć okna płynem do okien z dodatkiem octu zakupionym w drogerii. Następnie wycierałam je ręcznikiem papierowym do sucha. I w taki sposób myłam okna przez kilka lat. Jednak teraz staram się wyeliminować chemiczne środki czystości z mojego życia i znalazłam, kilka domowych sposobów na czyste okna, które aktualnie testuję.

Domowy sposoby na czyste okna

Do mycia okien na pewno należy wykorzystać ocet – jest on nietoksyczny i działa antybakteryjnie. Zabija zarazki i jest dużo tańszy niż tradycyjne środki czystości. Poza tym ocet sprawia, że okna są błyszczące i wolne od smug.

Do butelki po płynie do okien ze spryskiwaczem wlewam 3 łyżki płynu do naczyń, 3 łyżki octu i uzupełniam wodą. Wstrząsam i gotowe.

Jak umyć okna krok po kroku?

Spryskaj powierzchnię szyb domowym płynem do okien. A następnie przetrzyj okrężnymi ruchami przy użyciu papierowego ręcznika. Kolejnym kawałkiem suchego ręcznika papierowego przetrzyj okna do sucha i gotowe. Ważne, by usunąć nadmiar wilgoci z każdego z zakamarków okna. W przypadku większych zabrudzeń, szczególnie z zewnątrz warto użyć gąbki do usunięcia brudu.

sprawdzone sposoby na czyste okna bez smug

Możesz myśleć, że idealny czas na mycie okien to piękny i słoneczny dzień, ponieważ światło ułatwia dostrzeganie brudu i smug. W rzeczywistości najlepiej jest zająć się tym w pochmurny dzień, w przeciwnym razie słońce prawdopodobnie wysuszy szybę zbyt szybko, powodując trudne do usunięcia smugi.

A może Ty masz sprawdzone sposoby na czyste okna bez smug? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdradzisz mi je w komentarzu poniżej!

3 odpowiedzi do “Sprawdzone sposoby na czyste okna bez smug”

 1. Wojskowy sposób na nie tyle myce co wyczyszczenie szyb.
  Przy tym sposobie dzień musi być suchy ale może być jak najbardziej słoneczny.
  Bierzemy najtańszą pastę do zębów jaką uda się kupić. Może oczywiście być przeterminowana.
  Smarujemy pastą całą szybę, czekamy aż zaschnie a potem bierzemy do wyboru:
  – gazetę (codzienna miękka, a nie jakiś Vogue 🙂 )
  – ręcznik papierowy
  – suchą ściereczkę
  i energicznie NA SUCHO czyścimy szybę z pasty
  Voila – szyba idealnie czysta bez żadnych smug i zacieków. No i jeszcze ładnie pachnie 🙂
  Pastę, która się pokruszyła i spadła łatwo zbierzemy odkurzaczem.

 2. Ooo świetny sposób, na pewno wypróbuję. Może nareszcie będę mieć idealnie czyste okna, w biurze zawsze lśnią bo korzystamy z usług firmy sprzątającej, ale zatrudnienie ich także do domu jest chyba przesadą. Dzięki za sposób!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.