Sprawdzone sposoby na sprzątanie i czystość w domu dla zapracowanej mamy

Jak być mamą i nie zwariować w tym nieustannym bałaganie, nad którym trudno zapanować? Niezależnie od tego, jak bardzo się staram. Sprzątam, czyszczę, myję, poodkładam wszystkie zabawki i przedmioty na swoje miejsce, wyszoruję podłogę, zapakuję zmywarkę i pralkę…. pojawia się jeszcze więcej prania, naczyń do zmywania i wszędobylskich zabawek. Każda mama, nie tylko ta łącząca zawodowe obowiązki z wychowaniem dzieci, doskonale wie, że posprzątanie domu i utrzymanie w nim idealnego porządku to marzenie, które zwykle trwa bardzo krótko. Poznaj moje sprawdzone sposoby na sprzątanie i zachowanie czystości w domu dla zapracowanych rodziców.

Lista wskazówek dotyczących sprzątania domu dla zapracowanych mam

Czysty dom dla osoby, która nie ma dzieci, prawdopodobnie oznacza zupełnie coś innego niż dla rodziców maluszków. Zanim zostałaś mamą, z pewnością mnóstwo czasu przeznaczałaś na domowe porządki. Każdego dnia skrzętnie odkładałaś ubrania i wszystkie przedmioty na swoje miejsce. Przynajmniej raz w tygodniu ścierałaś kurze i szorowałaś podłogi. Miałaś czas, by wyprostować poduszkę na sofie, złożyć znajdujący się na niej koc i absolutnie nie pozwalałaś, aby okruchy leżały na stole w jadalni lub na podłodze w domu.

Kiedy zostałaś mamą, w Twoim życiu pojawiły się kolejne obowiązki związane z opieką nad dzieckiem i zabawą z nim. Ekspresowe tempo życia, praca zawodowa i dziecko sprawiają, że teraz cieszysz się, gdy przypomnisz sobie o tym, by włączyć robot odkurzający choć raz w tygodniu. Nie pamiętasz już, kiedy myłaś podłogi na mokro. O ścieraniu kurzu przypominasz sobie, gdy pajęczyny pojawiają się w zakamarkach domu i gdy tony kurzu zalegają na drzwiach i szafach.

Myślę, że szalenie istotne – by nie zwariować w tym momencie – jest zrozumienie, że to pewien etap w życiu, który minie, gdy Twoje dziecko (lub dzieci) będą na tyle duże, by przejąć niektóre obowiązki związane ze sprzątaniem. Zrozum, że nie zawsze tak będzie, a małe odciski paluszków za kilka lat znikną ze ścian, luster i szyb. Zanim się zorientujesz Twój zlew, łazienka czy podłoga pozostaną czyste przez więcej niż godzinę po wysprzątaniu domu.

Dlatego teraz korzystam z chwil spędzonych z dzieckiem i celebruję każdą z nich. Staram się nie stresować domem, który nie wygląda idealnie – i tłumaczę mężowi, że to po prostu etap w życiu, który za kilka lat minie.

Sposoby na sprzątanie domu dla zapracowanych mam i tatusiów nie sprawią, że będziesz miała idealnie wysprzątany i nieskazitelny dom. Pomogą Ci utrzymać wystarczającą i minimalną czystość, gdy wyczerpana nieustanną zabawą z dzieckiem, dbaniem o dom oraz pracą zawodową, po prostu nie masz siły, by posprzątać.

Rozpocznij od tego, co wydaje Ci się najtrudniejsze

Bałagan w domu czy mnóstwo naczyń do zmywania w kuchni – dręczą cię i stresują, a dodatkowo często są powodem kłótni z partnerem? Niezależnie od tego, które to pomieszczenie czy część pokoju zawsze zabieraj się za sprzątanie tego, co doprowadza cię do szału. Uporządkowanie problematycznych obszarów pozwoli się odstresować i da motywację, by posprzątać kolejne obszary w domu. Dlatego sama rozpoczynam sprzątanie domu od tego, co wydaje mi się najtrudniejsze i najbardziej żmudne do wykonania. W ten sposób pozostałe czynności będą wydawały się znacznie łatwiejsze do wykonania.

Każdego dnia wyznacz sobie 20 minut na ogarnięcie bałaganu

Wyznaczenie konkretnej godziny na sprzątanie każdego dnia pozwala dbać o porządek w domu na bieżąco, a dodatkowo sprawia, że nie czujesz się zakłopotana, gdy odwiedzają nas niezapowiedziani goście. Nie martwię się tym, że czasem trudno coś posprzątać, bo na przykład dziecko ma gorszy humor. Choć mój synek jeszcze nie rozumie, że trzeba posprzątać zabawki, to sprzątanie każdego dnia o tej samej porze staje się rutyną lub nawykiem.

Sprzątaj dom pomieszczeniami

Dobrym rozwiązaniem jest sprzątanie domu pomieszczeniami. Odłóż wszystko na swoje miejsce, wrzuć ubrania i pościel do kosza na pranie, poskładają ubrania i ułóż je w szafach. Powynoś bibeloty i przedmioty, które mają swoje miejsce w innych pomieszczeniach. Kiedy skończysz, zajmij się kolejnym pomieszczeniem i kolejnym. Ten sposób pozwoli Ci uporządkować dom efektywnie bez konieczności wielokrotnego odwiedzania każdego z pomieszczeń, a dodatkowo oszczędzi Twój czas.

Odkurz i umyj wszystkie podłogi w tym samym czasie

Kiedy posprzątałaś każde pomieszczenie po kolei, tak naprawdę przygotowałaś dom do odkurzenia i umycia podłogi. My najczęściej w tym momencie włączamy robot sprzątający, dzięki czemu możemy odpocząć lub pobawić się z dzieckiem. Czasami jednak lubię umyć podłogę tradycyjnym mopem. Uważam, że taki sposób sprzątania jest o wiele bardziej wydajny i efektywny niż zatrzymanie się w każdym pokoju, by ułożyć tam rzeczy i ubrania, wynieść zbędne bibeloty i wytrzeć kurze, a dopiero potem posprzątać podłogę.

Dokończ sprzątanie, nawet jeśli nie jest idealnie

Twój dom wcale nie musi wyglądać perfekcyjnie. Gdybyś skupiała uwagę na zachowaniu nieskazitelnej czystości, nawet sprzątanie w nim od świtu do zmierzchu, nie dawałoby Ci satysfakcji. Nie miałabyś również czasu, by zająć się pracą zawodową czy czymkolwiek innym. Skoncentruj się na sprzątaniu domu według własnego harmonogramu, nie skupiaj się na tym, by było idealnie. Nie martw się też o to, że zaraz po wyczyszczeniu kuchni pojawią się plamy na podłodze, a po umyciu prysznica widoczne będą zacieki na kabinie prysznicowej. Póki regularnie robisz pranie, włączasz zmywarkę, myjesz łazienkę i przecierasz blaty w kuchni, doskonale sobie radzisz.

Poproś męża o pomoc

Posiadanie dużego domu i łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dziecka wymaga delegowania domowych obowiązków. Oczywiście, kiedy nasz synek podrośnie, z pewnością będzie brał udział w sprzątaniu domu, jednak teraz dzielimy się sprzątaniem z mężem, który zawsze chętnie pomaga, a po zakupie robota odkurzającego odkurzanie polega na kilku kliknięciach w telefonie.

Automatyzuj to, co możesz

Zanim zostałam mamą, zastanawiałam się, co robią ci, którzy mają w swoim domu zmywarkę, elektryczną suszarkę do prania, automatyczny robot sprzątający czy robot korzący trawę. Szkoda mi było wydawać tyle pieniędzy na sprzęty, które wykonują pracę za mnie.

Jednak rodzicielstwo sprawiło, że nasz świat i codzienne życie wywróciło się do góry nogami. Dopiero będąc mamą, widzę, ile czasu marnuję, odkurzając podłogi, podczas gdy jest mnóstwo innych prac do wykonania. Dlatego teraz poszukuję gadżetów ułatwiających sprzątanie w domu i utrzymanie w nim czystości. Od momentu, gdy zakupiliśmy robot sprzątający, nie pamiętam, kiedy ostatnio zamiatałam podłogę tradycyjną miotłą. Mamy też odkurzacz bezprzewodowy, który również ułatwia sprzątanie podłogi, szczególnie gdy coś się rozsypie lub gdy trzeba odkurzyć trudniej dostępne miejsca i zakamarki, do których robot sprzątający nie dotrze.

Sprzątaj kuchnię podczas gotowania i przygotowania posiłków

Wstawiłaś wodę na kawę lub herbatę? Gotujesz obiad lub przygotowujesz śniadanie czy kolację? Podczas przygotowywania posiłków zawsze można wygospodarować kilka chwil na posprzątanie kuchni. Przejrzyj zawartość lodówki i wyrzuć to, co nie nadaje się już do jedzenia. Przetrzyj blaty, wypakuj czyste naczynia ze zmywarki lub zapakuj brudne naczynia do zmywarki.

Zaplanuj sobie mycie okien

W moim domu jest tyle okien, że ich umycie jednocześnie jednego dnia to zbyt dużo pracy. Dlatego staram się zaplanować sobie umycie 3 okien dziennie, dzięki temu w kilka dni mam umyte wszystkie. W ten sposób skupiam się na jednym zadaniu i wykonuje je o wiele szybciej.

Choć raz na dwa tygodnie odkurzaj zakamarki

Większość osób zapomina o regularnym ścieraniu kurzy. Wówczas pojawiają się pajęczyny oraz mnóstwo kurzu. Dlatego koniecznie trzeba omiatać wszystkie kąty z pajęczyn oraz elektronikę, dekoracje ścienne, lustra, drzwi, szafy i listwy przypodłogowe z kurzu, który po jakimś czasie staje się widoczny, szczególnie gdy promienie słońca świecą intensywnie przez czyste szyby. Pamiętaj, by kurze ścierać zawsze od góry do dołu. Sama najpierw omiatam miotełką sufity i kąty pokoi, a następnie ścieram kurz z szaf i drzwi. Potem przecieram dekoracje ścienne, obrazy, parapety, biurko, stół czy komodę. A na końcu listwy przypodłogowe – dopiero po takim usuwaniu kurzu sens ma odkurzenie i umycie podłóg.

Trzymaj brud „z dala” od domu

Nic nie jest bardziej frustrujące niż odgłos resztek piasku pod papciami. Najprostszym sposobem, by zapobiegać wnoszeniu błota i piasku do domu, jest zdejmowanie butów w holu oraz proszenie przybyłych gości o to samo. Warto przygotować papcie dla gości. Wraz z zastosowaniem wycieraczek przed wejściem do domu i przed wejściem z holu do salonu, ten prosty patent na utrzymanie czystości podłogi pozwolił nam zapomnieć o skrzypiącym piasku pod stopami.

Kilka razy w ciągu dnia sprzątaj zabawki

Życie z dziećmi oznacza życie z zabawkami, które znajdują się wszędzie, w każdym pomieszczeniu. Aby nieco łatwiej zarządzać bałaganem i porozrzucanymi zabawkami sama zastosowałam plastikowe przezroczyste pojemniki, do których wkładam zabawki.

Sprawdzone sposoby na sprzątanie i czystość w domu dla zapracowanej mamy blog o sprzątaniu i organizacji domu SposobyNaZycie.pl

Każdego dnia walczysz o utrzymanie czystości w domu?

Skorzystaj z powyższych porad dotyczących sprytnego sprzątania dla zapracowanych rodziców, aby utrzymać czystość w domu z małymi dziećmi. Wszyscy pragniemy mieć czyste i idealnie wysprzątane domy, czasami jednak bywa to trudne do wykonania. Praca zawodowa, wychowywanie dzieci, zakupy, styl życia sprawia, że sprzątanie domu staje się problematyczne lub znajdujemy na to czas, kiedy jest już naprawdę źle. Jak widać z powyższych wskazówek, warto wykorzystywać krótkie momenty codzienności, by utrzymać porządek i czystość w domu.

Zaglądaj na popularny blog o sprzątaniu i organizacji domu, by poznać więcej moich wskazówek i podpowiedzi. Mamo, tato, a może masz własne patenty na czystość w domu? Chętnie je poznam!

2 odpowiedzi do “Sprawdzone sposoby na sprzątanie i czystość w domu dla zapracowanej mamy”

  1. Odkąd urodził się mój Michał mam problem z zadbaniem o odpowiednią czystość w mieszkaniu. Liczę, że twoje porady okażą się pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.