Środki czystości, które warto mieć w domu – lista zakupów

Po kilku latach mieszkania u siebie, tak aby ułatwić sobie życie, ale także robienie zakupów i porządków w domu, przygotowałam sobie listę zakupów środków czystości, które są niezbędne w domu.

Sprzątanie mieszkania to czynności, które regularnie każda Pani Domu powinna wykonywać, aby utrzymać porządek w mieszkaniu. O tym, w jaki sposób zapanować nad sprzątaniem mieszkania przy wielu innych obowiązkach napiszę wkrótce. Teraz zdradzę Ci jedynie, o czym w czasie sprzątania domu nie możesz zapomnieć. Regularnie raz w tygodniu odkurzamy i myjemy podłogi. Wcześniej warto przetrzeć kurze, ja w tym celu usuwam puszystej szczotki na długim kiju – w ten sposób omiatam każdy kąt i żyrandol oraz preparat przeciw kurzowi w sprayu i ręcznik papierowy. Zamiatamy na bieżąco – zawsze, kiedy coś się rozsypie czy jest potrzeba pozamiatania.

Systematycznie należy także dbać o czystość w łazience. Umyć toaletę, umywalkę i prysznic. Co dwa miesiące myję okna w całym mieszkaniu i zmieniam firanki (wieszam świeżo wyprane, pachnące firanki i zasłony) – wtedy przez jakiś czas pięknie pachnie w domu.

Jeśli chodzi o zachowanie czystości w łazience, to przydaje się preparat do czyszczenia luster, płyn do mycia powierzchni w łazienkach, płyn do mycia kabin prysznicowych i preparat do fug. Toaletę warto potraktować żelem do mycia toalety i dokładnie wyszorować przy pomocy szczotki do WC. Z zewnątrz o higienę i czystość toalety pomogą nam zadbać chusteczki do sprzątania toalety nasączone preparatem myjącym, bądź płyn i ręcznik papierowy.

Aby zachować czystość na podłodze warto mieć w domu miotłę do zamiatania. Uniwersalny płyn do mycia podłóg oraz wiadro z mopem.
Jeśli chodzi o sprzątanie salonu, to ponadto co już wcześniej wymieniłam, przyda się pianka do czyszczenia ekranów wraz z odpowiednią szmatka, spray do czyszczenia mebli, który zapewni także ochronę przed kurzem. A w sytuacjach kryzysowych, gdy pojawi się nagła plama na kanapie bądź dywanie, niezbędny może się okazać szampon do mycia dywanów i tapicerek.

Sprzątanie kuchni to również szalenie istotna sprawa, bo czyste powierzchnie kuchenne pozwalają na przygotowywanie posiłków w warunkach higienicznych. Dlatego na obowiązkowej liście zakupów środków czystości do kuchni warto, by znalazło się: mleczko do czyszczenia powierzchni kuchennych, spray do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni, płyn do czyszczenia mikrofalówek, płyn do czyszczenia lodówki, mleczko do czyszczenia piekarnika. W kuchni niezbędny będzie także odkamieniacz, gumowe rękawice, płyn do mycia naczyń, gąbki do zmywania, rękawice gumowe i soda kaustyczna.

Pamiętaj, by w czasie sprzątania dbać o swoje dłonie, czyli nie narażać je na działanie detergentów. Dlatego zawsze w czasie sprzątania używaj rękawic ochronnych.

Naturalne, domowe sposoby na sprzątanie

Czy wiesz, że istnieją naturalne środki czystości, które pozwalają zachować czysty dom. Czasem korzystam z octu, kwasku cytrynowego, sody czy cytryny w sprzątaniu. A co jeszcze się sprawdza?

Gadżety pomocne w sprzątaniu mieszkania

Warto mieć odkurzacz, miotłę, miotełkę z szufelką. Niezbędnymi gadżetami do utrzymania czystości w domu są także mop i wiadro, za pomocą których umyjemy podłogi. Warto też zaopatrzyć się w gumowe rękawice ochronne, gąbki, różne rodzaje ściereczek. Doskonale sprawdza się miotełka do kurzu na długim kiju oraz ściereczki z mikrofibry.

Środki czystości do sprzątania kuchni:

 • płyn do czyszczenia mikrofalówki
 • płyn do czyszczenia lodówki
 • odkamieniacz
 • płyn do czyszczenia zmywarki
 • soda kaustyczna bądź preparat do udrażniania rur
 • mleczko do czyszczenia płyty kuchennej i piekarnika
 • preparat usuwający tłuszcz i przypalenia
 • spray do czyszczenia powierzchni kuchennych

Środki czystości do sprzątania łazienki:

 • płyn do czyszczenia luster i szyb
 • płyn do czyszczenia łazienek
 • płyn do czyszczenia fug
 • żel do WC
 • płyn do czyszczenia kabin prysznicowych
 • preparat do usuwania kamienia i rdzy
 • płyn do czyszczenia pralki

Pozostałe środki czystości:

 • płyn do mycia okien
 • preparat do czyszczenia mebli
 • uniwersalny płyn do mycia podłogi
 • płyn do czyszczenia dywanów i tapicerek
 • preparat do czyszczenia ekranów

Warto wybrać dobrej jakości środki czystości, które poradzą sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń i brudu, jakie pojawiają się w mieszkaniu. Ważne, aby środki czystości, których używamy w swoim domu były bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Ciekawi mnie, czy Ty także masz taki własny niezbędnik do sprzątania?

Jedna odpowiedź do “Środki czystości, które warto mieć w domu – lista zakupów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.