Chociaż moda na życie w pojedynkę nadal trwa, single nie mają łatwo. Dotyczy to wielu aspektów, w tym także… obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Statystyki pokazują, że osoby niebędące w związku małżeńskim płacą dużo wyższą składkę w porównaniu do małżonków. Jak wyglądają cenowe różnice? Sprawdzamy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, dokonując kalkulacji składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Chociaż wydawać by się mogło, że to czysta loteria, tak naprawdę wszystko ma pokrycie w statystykach. Ubezpieczyciele uwzględniają dane historyczne i dane socjologiczne, na podstawie których oceniają prawdopodobne zachowania kierowców.
Single płacą więcej za OC
Cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależy nie tylko od wieku kierowcy, daty wydania prawa jazdy czy modelu i marki samochodu. Istotną rolę odgrywa stan cywilny.
Jak pokazuje raport przygotowany przez Rankomat, single płacą więcej za OC w porównaniu z osobami będącymi w związkach. Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego (w roku 2019) oszacowana dla singla wynosi 957 zł. Dla porównania dużo mniej płacą:
- osoby rozwiedzione – 651 zł
- wdowy / wdowcy – 626 zł
- zamężni / żonaci – 601 zł.
Różnica w cenie wynosi kilkaset złotych!
Dobra wiadomość jest taka, że wysokość składki w 2019 roku jest kilka procent niższa w porównaniu z 2018 rokiem.
Z czego wynikają różnice w cenie OC?
Tak duża różnica w cenach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego ma swoje uzasadnienie. Chodzi o ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim związane są osoby żyjące samotnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe są zdania, że single jeżdżą bardziej brawurowo i z większą prędkością, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego. Tymczasem osoby będące w związkach jeżdżą dużo bardziej ostrożnie – szczególnie jeśli mają dzieci.
Wysokość składki na OC możesz obniżyć
Jeżeli jesteś singlem i płacisz dość wysokie składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, możesz obniżyć koszt. W jaki sposób?
Wykup ubezpieczenie tam, gdzie jest taniej
Nie musisz decydować się na przypadkową ofertę – jest to wręcz niewskazane. Jeżeli chcesz zaoszczędzić nawet do 50%, skorzystaj z porównywarki OC Ubezpieczamy Auto. Dostępny tam kalkulator pomoże dotrzeć do najtańszego OC, które będziesz mógł wykupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić krótki formularz poprzez udzielenie odpowiedzi na kilka istotnych pytań dotyczących kierowcy oraz ubezpieczanego pojazdu. Potem otrzymasz informację zwrotną – będą to ceny OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Następnie wybierasz najtańszą ofertę i już sporo oszczędzasz.
Kup polisę w pakiecie z innym ubezpieczeniem
Towarzystwa ubezpieczeniowe dość chętnie przyznają dodatkowe rabaty przy zakupie ubezpieczeń w pakiecie. Decydując się wykupić OC z inną polisą, np. AC, NNW, Assistance czy ubezpieczeniem mieszkania, możesz liczyć na zniżkę.
Ubezpiecz auto jako współwłaściciel
Jeżeli nie masz na swoim koncie żadnej zniżki, możesz ubezpieczyć auto z inną osobą – taką, która uzbierała wysoką zniżkę za bezszkodową jazdę. Wcześniej jednak musisz przenieść na nią współwłasności i dopiero wykupić polisę. Dzięki temu Twoje ubezpieczenie zostanie obniżone, co pozwoli poczynić spore oszczędności.
Istnieje kilka sposobów na obniżenie wysokości składki, jeśli płacisz wysokie OC jako singiel. Najlepiej jednak znaleźć swoją drugą połówkę, bo – jak pokazuje doświadczenie – w parze nawet obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest dużo tańsze.