Studia licencjackie to zazwyczaj pierwszy przystanek na drodze do uzyskania tytułu magistra (o ile dana osoba zdecyduje się na kontynuację nauki). Ich ukończenie pozwala także na podjęcie studiów podyplomowych. Co warto wiedzieć o studiach licencjackich?
Spis treści
Co to są studia licencjackie?
Studia licencjackie to studia I stopnia. Aplikować na nie mogą osoby, które mają wykształcenie co najmniej średnie i zdały egzamin maturalny. Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę z faktu, że w Polsce dopiero od pewnego czasu można podjąć naukę na studiach licencjackich – wszystko dzięki Deklaracji Bolońskiej z 1999 r., której celem było ustalenie jednolitego systemu szkolnictwa wyższego w 29 krajach europejskich.
Jaki tytuł ma osoba z licencjatem? Studia licencjackie kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Tym samym absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w ramach swojej specjalizacji.
Ile trwają studia licencjackie i czym się różni inżynier od licencjata?
Nauka na studiach licencjackich trwa 3 lata. Warto przy tym pamiętać, by nie mylić studiów licencjackich ze studiami inżynierskimi (które również mogą być studiami I stopnia) – te drugie trwają 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Czym jednak różni się nauka na studiach inżynierskich od tej na studiach licencjackich? Oprócz tego, że studia inżynierskie trwają dłużej, to należy mieć świadomość, że studenci studiów licencjackich kształcą się głównie w ramach kierunków humanistycznych, społecznych czy ekonomicznych, natomiast osoby na studiach inżynierskich – w ramach kierunków technicznych. Doskonale widać to zresztą, jeśli przejrzymy kierunki i specjalności studiów licencjackich I stopnia dostępne np. W Uczelniach WSB Merito (dawniej Wyższej Szkole Bankowej).
Ukończenie studiów licencjackich umożliwia podjęcie studiów magisterskich i podyplomowych
Wielu absolwentów studiów licencjackich decyduje się na kontynuowanie edukacji w szkole wyższej – podejmując np. uzupełniające studia magisterskie (trwające zazwyczaj 2 lata) lub studia podyplomowe (najczęściej trwające 1-1,5 roku). Ukończenie tych pierwszych pozwala na uzyskanie tytułu magistra. Warto też wiedzieć, że kierunek uzupełniających studiów magisterskich nie musi zazwyczaj pokrywać się z kierunkiem studiów licencjackich – czasami niezbędne jest jedynie zdanie odpowiednich egzaminów wstępnych. To dobry sposób na zdobycie wykształcenia w dwóch uzupełniających się dziedzinach. Studia podyplomowe są z kolei nastawione w większym stopniu na naukę praktycznych zagadnień, w związku z czym często są wybierane przez osoby, które chcą przebranżowić się lub zdobyć odpowiednią specjalizację.
Należy też podkreślić, że ukończenie studiów licencjackich oznacza zdobycie wyższego wykształcenia – posiadanie tytułu magistra nie jest w tym przypadku konieczne.