Jak udekorować kuchnię i jadalnię w nowym domu? Oto jest pytanie, które już zagościło w mojej głowie. Mimo że budowę zaczynamy za miesiąc. Urządzenie stylowej i zarazem funkcjonalnej kuchni oraz jadalni jest nie lada wyzwaniem. Zatem już teraz rozpoczęłam poszukiwanie dodatków i dekoracji do kuchni i jadalni.
Spis treści
Czego potrzeba do urządzenia kuchni i jadalni?
Do organizacji kuchni, gotowania, pieczenia i smażenia oraz serwowania potraw potrzeba mnóstwo akcesoriów kuchennych. Wiem to, bo 6 lat temu wyszłam za mąż i od tego momentu, gdy zamieszkaliśmy „na swoim”, rozpoczęłam urządzanie swojej pierwszej kuchni i naszego małego mieszkania w bloku. Przyznam szczerze, że uczyłam się tego metodą prób i błędów. Jednak teraz na samą myśl o kompletowaniu nowych naczyń i akcesoriów do wyposażenia kuchni i jadalni jestem bardzo podekscytowana. Moja radość już sięga zenitu, mimo iż dopiero postanowiłam się za to zabrać.
Mam nadzieję, że za około 2 lata, kiedy będziemy się wprowadzać do naszego wymarzonego nowego domu, będę miała już prawie wszystkie niezbędne akcesoria do organizacji kuchni i urządzenia stylowej jadalni. Jak wiadomo, teraz, w małym mieszkaniu w bloku nie ma miejsca nawet na kącik jadalniany w salonie. Co innego będzie w nowym domu, gdzie obok kuchni zaprojektowaliśmy sporych rozmiarów jadalnię. Zależy nam na tym, aby móc organizować imprezy i móc zasiąść do stołu z naszymi gośćmi. Ale zacznijmy od początku. Pomyślmy, czego potrzeba do urządzenia jadalni i kuchni w nowym domu?
Lista akcesoriów i dekoracji do urządzenia kuchni i jadalni
Przestrzeń w kuchni i jadalni moim zdaniem można podzielić na kilka elementów: organizacja kuchni, gotowanie i pieczenie, akcesoria kuchenne, zastawa stołowa, serwowanie kawy i herbaty, akcesoria i zastawa do alkoholu, dekoracje takie jak: świece, świeczniki, wazony, figurki ozdobne i lampiony. Z doświadczenia wiem, że aby urządzić przytulną i stylową kuchnię i jadalnię potrzebujemy mnóstwo naczyń i produktów dekoracyjnych.
Akcesoria niezbędne do organizacji kuchni
W przypadku organizacji prac kuchennych, warto pomyśleć o suszarkach i akcesoriach do mycia naczyń takich jak: gąbki, ściereczki i szczotki do mycia naczyń. Moim zdaniem warto posiadać także przynajmniej kilka mat do suszenia naczyń. Kolejny temat to niezbędne akcesoria do przygotowywania posiłków. Tutaj zacząć możemy od odpowiedniego przechowywania pieczywa, tak aby dłużej zachowywało świeżość. Niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni jest zatem chlebak, czyli pojemnik na pieczywo. Aby przygotować posiłki potrzebne będą noże, sztuce czy talerze.
W celu utrzymania porządku w kuchni warto zaopatrzyć się w różnorodne pojemniki kuchenne oraz worki do przechowywania warzyw. Do suche produkty spożywcze, czyli: kawa, herbata, mąka, kasze, cukier czy bułka tarta, warto trzymać w plastikowych, szklanych, metalowych bądź ceramicznych pojemnikach kuchennych. W kuchni należy też zachować porządek. Sama chętnie korzystam z ręczników papierowych, dlatego poszukam stojaka na ręcznik kuchenny. Częste gotowanie to generowanie śmieci i odpadków, dlatego w każdej kuchni powinien znaleźć się kosz z podziałem na różne rodzaje odpadków. Do utrzymania czystości niezbędne będą także ściereczki, zmiotka i szufelka oraz tradycyjny, bawełniany ręcznik kuchenny.
Jeśli chodzi o kuchnię, to istotna jest też lodówka. I szeroki temat przechowywania żywności w lodówce. Nie wiem, czy to wina naszej obecnej, wysłużonej już i starej lodówki czy też nieodpowiedniego przechowywania w niej posiłków. Aktualnie po 3 dniach przechowywania wędlin czy sera w naszej lodówce nie nadają się one do spożycia. Dlatego coraz częściej rozmyślam o pojemnikach do przechowywania jedzenia w lodówce. Znalazłam na przykład takie specjalne pojemniki na żywność z filtrem węglowym. Okazuje się, że wykonany z łupin orzecha kokosowego filtr węglowy pochłania gaz zwany etylenem. A to właśnie on przyczynia się do szybszej utraty świeżości żywności. Tylko pytanie, czy pojemniki wyposażone w ten filtr rzeczywiście przedłużają żywotność przechowywanych w nich produktów, a w efekcie pozwalają na oszczędność i niemarnowanie jedzenia?
Zanim zaczniemy przygotowywać jedzenie w kuchni, trzeba wybrać się na zakupy, a następnie dostarczyć zakupioną żywność ze sklepu do domu. Aby nie kupować plastikowych reklamówek, lepiej zaopatrzyć się w wielorazowe torby bądź koszyki na zakupy. Wówczas zgodnie z zasadami Zero Waste lub Less Waste zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska i dbamy o naszą planetę.
Akcesoria niezbędne do gotowania
Nie wyobrażam sobie, żeby w kuchni nie było zestawu garnków, choć jednej patelni, brytfanny czy naczynia żaroodpornego. Świetnym rozwiązaniem dla bardziej zaprawionych w gotowaniu, ale i dbających o swoje zdrowie są szybkowary oraz akcesoria do gotowania na parze. Poza tym warto pomyśleć o formach i akcesoriach do pieczenia słodyczy, pieczenia mięs oraz fartuchu kuchennym, rękawicach kuchennych, a także podstawkach pod gorące naczynia.
Akcesoria kuchenne
Jest też mnóstwo przydatnych akcesoriów i narzędzi kuchennych, które ułatwiają codzienne gotowanie w każdej kuchni. Rozpoczynając od desek do serwowania i krojenia, doniczek do ziół, obieraczek do owoców i warzyw, poprzez ostrzałki, tarki i szatkownice, a kończąc na wadze kuchennej, lejku, durszlaku czy sitku. Wiele prac kuchennych można przyspieszyć, jeśli posiadamy robot kuchenny, mikser czy szatkownice. Co jeszcze? Nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez świeżych ziół, słoików i akcesoriów do przetworów oraz otwieraczy do słoików i konserw, zestawu misek w różnych rozmiarach czy dziadka do orzechów. Mamy także termos, pojemniki na kanapki oraz butelki na wodę, bo lubimy podróże i różnorodne wyjazdy. Wówczas zawsze zabierajmy ze sobą swoje jedzenie, które tak samo, jak na piknik, pakujemy do kosza piknikowego.
Zastawa stołowa
Przejdźmy do serwowania potraw. Podstawowe akcesoria to zestaw obiadowy (z dużym i małym talerzem oraz talerzem do zupy) i zestaw kawowy (filiżanki, talerze do deserów) oraz sztućce. W jadalni doskonale sprawdzą się podkładki pod talerze, półmiski, salaterki czy taca do serwowania dań.
Wstyd się przyznać, ale do tej pory, ze względu na ograniczoną ilość miejsca w kuchni nie miałam żadnej etażerki czy patery na ciasto. Dlatego pierwszym naczyniem, które zakupię do jadalni w nowym domu, będzie właśnie etażerka na ciasto z pokrywą. W każdej kuchni warto też mieć czajnik, ekspres do kawy, filiżanki oraz cukiernicę i mlecznik.
Dekoracje do kuchni i jadalni
Zarówno w kuchni, jak i w jadalni świetną i niezbędną dekoracją jest stylowy, dopasowany do wnętrza zegar. Ja nie wyobrażam sobie żadnego pomieszczenia bez świec, świeczników czy figurek dekoracyjnych. Lubię też, jak w domu pięknie pachnie, zatem często otaczam się zapachami do wnętrz. Kolejną moją pasją poza gotowaniem jest ogrodnictwo, dlatego posiadam mnóstwo oryginalnych i stylowych wazonów oraz doniczek, w których stawiam rośliny w każdym wnętrzu.
Urządzałaś już kuchnię i jadalnię w nowym domu? Czekam zatem na Twoją podpowiedź, jakie dekoracje i akcesoria powinnam jeszcze zamieścić na mojej liście produktów do kupienia!