Homewear to inaczej domowa moda, czyli ubrania do noszenia w domu. Czy Ty również masz swój zestaw kobiecych ubrań – komfortowych i bardzo wygodnych, które nosisz jedynie po domu? Jako kobieta pracująca zdalnie przygotowałam kilka podpowiedzi, które pozwolą Ci przygotować elegancką i stylową garderobę domową.
Ubrania mają wpływ na nasze samopoczucie!
Jeśli nosisz ubrania, w których nie czujesz się zbyt dobrze, to w jaki sposób oddziałują one na twój nastrój, życie codzienne czy wyniki w pracy (jeśli tak jak ja pracujesz zdalnie w zaciszu własnego domu)?
Przeprowadzone badania pokazują, że osoba, która czuje się przygnębiona lub smutna, nie ubierze stroju, który kojarzy jej się z dobrym samopoczuciem. Choć teza ta może wydawać się odrobinę szalona, to jednak warto zwrócić uwagę na odzież, którą nosimy we własnym domu, bo okazuje się, że może ona wpływać nie tylko na nasze samopoczucie i wygodę, ale również na wydajność w pracy i wyniki finansowe.
Pierwsza zasada – nigdy nie noś piżamy lub szlafroka, gdy pracujesz w domu!
Piżama to odzież, która kojarzy nam się ze snem lub leniwym weekendem w domowym zaciszu. Dlatego, jeśli zamierzasz pracować w domu lub zdalnie prowadzić swój biznes ubrana w piżamę albo otulona ciepłym szlafroczkiem, to twój mózg będzie rozleniwiony, myśląc, że to pora snu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą spodnie dresowe, top i sweter oversizowy.
W głowie osoby, która dopiero rozpoczyna pracę w domu, rodzi się pytanie „po co się ubierać, jeśli nie wychodzę z domu?”. Wiele osób poszukuje optymalnych rozwiązań, jeśli chodzi o idealną garderobę do pracy zdalnej, najczęściej przechodzi się przez 3 fazy. Jako człowiek, który nie musi fizycznie iść do biura, bo znajduje się ono w części jego sypialni (jak to jest aktualnie w moim przypadku) lub w osobnym pokoju (jak to będzie po przeprowadzce do nowego domu), początkowo wybierasz piżamę. Twoja ekscytacja faktem, że pracujesz w domu, sięga zenitu, dlatego pracujesz w domu w tym stroju przez dzień, trzy albo i pięć dni. Ale te emocje szybko znikają, gdy listonosz lub kurier puka do drzwi. I wówczas następuje koniec fazy piżamowej. Poza tym dochodzisz do wniosku, że praca w piżamie kojarzy się z pracą w łóżku. I choć początkowo wydaje się to idealnym rozwiązaniem, to w tym stroju twój umysł nie pracuje na pełnych obrotach.
Czyli, jak ubierać się do pracy, gdy pracuję zdalnie z domu?
Kolejny etap to ubieranie się tak, jak do pracy, czyli w garnitur, elegancką sukienkę biznesową czy formalny strój casualowy. I jeśli to Ci odpowiada, to doskonale! Sama również przerabiałam ten etap, jednak ubrana w taki strój biznesowy do pracy zdalnej czuję się zbyt sztywno, a zależy mi na tym, aby wyglądać stylowo, ale czuć się komfortowo.
Trzecie – idealne rozwiązanie, to stawianie na garderobę do pracy zdalnej, która jest wygodna i stylowa. Może to być damski dres albo dowolnie dobrane spodnie dresowe zestawione z modną damską bluzą. To świetna propozycja damskiej odzieży domowej również podczas pandemii koronawirusa i konieczności pozostania w domu. Innym rozwiązaniem stylowego homewear jest zestawienie legginsów z topem i pięknym oversizowym swetrem w różowym kolorze oraz mięciutkimi i przytulnymi domowymi papciami. Dla mnie ważne jest, aby ubrania nie były bezkształtne i przygnębiające. Zależy mi na tym, aby były dobrze dopasowane i kolorowe, ale też, by nie krępowały ruchów podczas mojej pracy jako copywriterka, blogerka czy Wirtualna Asystentka, czyli w trakcie pracy na komputerze czy robienia zdjęć.
Ubrania, które nosimy w domu
Ubrania, które nosimy tylko po domu. Najczęściej są to szare, wynoszone już spodnie dresowe, wyblakłe, poplamione czy podziurawione bluzy i t-shirty, które szkoda wyrzucić. Jest to odzież, której wstydzilibyśmy ubrać się do sklepu czy na spacer, a wszystko dlatego, że nie wyglądamy w nich zbyt reprezentacyjnie.
Okazuje się, że rozciągnięte, postrzępione i zbyt duże ubrania, których używamy do noszenia w domu, sprawiają, że czujemy się zmęczeni i wyczerpani. Trudno się w nich odprężyć, zrelaksować oraz wydajnie pracować. Najczęściej jest to odzież, której używasz w weekend do prac w ogrodzie, sprzątania garażu, prac domowych czy sprzątania podwórka.
Kiedy zdałam sobie z tego sprawę, postanowiłam, że muszę zgromadzić elegancką i wygodną odzież do noszenia w domu, która będzie reprezentacyjna, a dodatkowo poczuję się w niej jak w moim miękkim i przytulnym szlafroku.
Odzież domowa – rewolucja w mojej garderobie
W momencie, gdy doznałam oświecenia, że odzież domowa damska, także wpływa na mój codzienny nastrój oraz komfort i wydajność w pracy, zrozumiałam, że muszę dokonać zmian. Chciałam czuć się pięknie, wygodnie i elegancko. Znasz to uczucie, kiedy wpadasz z niezapowiedzianą wizytą do koleżanki lub idziesz do sąsiadki pożyczyć cukier, a ona wygląda zjawiskowo bez względu na porę dnia? A przypominasz sobie ten moment, kiedy ktoś niespodziewanie dzwoni do drzwi, a Ty nie dość, że wyglądasz tak sobie, to jeszcze masz na sobie strój, w którym nie zamierzasz się nikomu pokazywać?
Oczywiście to, jak ubieramy się w domu, to indywidualna sprawa każdego człowieka. Dom jest dla mnie bezpieczną przystanią, ale również miejscem pracy, bo już kilka lat pracuję zdalnie. Mogę zdecydowanie powiedzieć, że dom jest centrum mojego wszechświata – bo to w nim pracuję, odpoczywam czy spotykam się z przyjaciółmi. Dlatego również pracując w domu mam codzienną poranną manierę ubierania się w elegancki i wygodny strój do pracy w domu oraz robienia fryzury i makijażu.
Kolory damskiej odzieży domowej – na co zwrócić uwagę?
Czy zauważyłaś, że często ubieramy się w kolory odzwierciedlające nasz nastrój? Choć może to brzmieć trywialnie, użycie koloru, aby dodać sobie zastrzyku energii, może zmienić twój sposób patrzenia na świat oraz nastawienie.
Cieplejsze kolory takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy czy czerwono-purpurowy związane są z aktywnością i dodają energii. Chłodniejsze odcienie takie jak niebieski, niebiesko-zielony lub zielony są odprężające. Jak użyć kolorów, by poprawić sobie nastrój podczas pracy w domu lub społecznej kwarantanny:
- wprowadź kolor za pomocą akcesoriów – bransoletka czy opaska będą doskonałym rozwiązaniem;
- połącz neutralne i odważne kolory – zestaw ulubione jeansy z kolorowym topem i różowym szalem lub puszystymi domowymi kapciami.
Komfort w domowym stroju nie musi być nudny!
W miarę jak coraz więcej osób pozostaje w domu podczas pandemii koronawirusa i przystosowuje się do pracy w zdalnej, zaczęłam rozmyślać o tym, jak noszone przez nas ubrania wpływają na nasz nastrój.
Większość pracodawców nie dba o to, co masz na sobie podczas pracy zdalnej, dla nich najważniejsze jest wykonanie zleceń i wywiązanie się z obowiązków. Dobrym rozwiązaniem – dla naszego umysłu w tych stresujących czasach – jest ubranie wygodnego i modnego dresu.
Odpowiedni ubiór do pracy w domu pozwala zachować codzienną rutynę, ale okazuje się, że może również dodawać pewności siebie i zwiększać wydajność, a co za tym idzie, wpływać na nasze zarobki. Spore grono osób stawia na wygodne ubranie w domu, szczególnie gdy nie musi kontaktować się ze współpracownikami i klientami wizualnie (przez komunikatory i kamery). Dla jednych noszenie ulubionej bluzy i wygodnych jeansów może być odprężające i wprawiać w doskonały nastrój. Inne osoby fantastycznie będą czuć się w wygodnych legginsach, luźnej tunice i ciepłych kapciach. Praca w domu sprawia, że możemy odrobinę rozluźnić biznesowy dress code, nie tracimy czasu na przymierzanie zbędnych strojów i możemy zapomnieć o noszeniu niewygodnych szpilek (choć na kilka tygodni).
Utrzymanie biurowej rutyny pomaga zachować uczucie kontroli i normalności w czasach stresu i niepokoju. Według psychologów mody ważniejsze od tego, jakie ubranie mamy na sobie, jest to, czy pozwala nam się ono czuć dobrze. Ponadto podczas pracy z domu nie musisz martwić się o ogólne zasady ubioru, dlatego możesz eksperymentować z własnym wyglądem, zestawiając ze sobą sukienkę w stylu vintage z nowoczesnym swetrem.
Interesuje mnie o jakich konkretnie badaniach mowa w części „Ubrania mają wpływ na nasze samopoczucie”. Piszę pracę na podobny temat i bardzo przydałby mi się wgląd do tego typu badań, więc jeśli mogłabym poprosić o podanie jego autora, lub podlinkowania jakichś szczegółów to byłabym wdzięczna 🙂
Martyno, warto zatem zagłębić się w tę tematykę i znaleźć odpowiednie badania 🙂 Powodzenia!