Suszarka do odzieży i obuwia – dlaczego musisz ją mieć?

Śmierdzące buty sportowe, a także kaski, rękawice, skarpety, łyżwy i odzież. Brzydko pachnąca odzież z lumpeksu. Czy wiesz, że warto zadbać o swoje buty i odzież, aby nie dopuścić do powstania w nich niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, wirusów i grzybów? Sięgnij po suszarkę do odzieży i obuwia i poznaj zalety jej stosowania.

Uprawiamy sporty. Ale także zgodnie z filozofią życia zgodną z zasadami zero waste, kupujemy używane ubrania i obuwie online oraz w sklepach z odzieżą używaną. Jak zdezynfekować takie ubrania i obuwie z „drugiej ręki” bądź jak zadbać o higienę własnego obuwia, szczególnie gdy mamy tendencję do często pocących się stóp?

Zadbaj o higienę butów!

Buty – zarówno te, w których każdego dnia wychodzimy do pracy (i przez minimum 9 godzin stopy się w nich pocą), ale także i te, w których uprawiamy regularnie aktywność fizyczną – należy dezynfekować i odgrzybiać.

Buty używane przez inne osoby, jak i buty z lumpeksu, a także aktualnie używane przez nas obuwie powinniśmy odpowiednio pielęgnować, aby zachować odpowiednią higienę stóp. Jeśli chodzi o zakup używanych butów w lumpeksie, to do tej pory bardzo się tego obawiałam. Właśnie ze względu na fakt, iż nie mogę sprawdzić jak osoba, która wcześniej nosiła dane obuwie dbała o swoją higienę. Bo jeśli na przykład miała grzybicę, wówczas bardzo szybko mogę się nią i ja zarazić. Co innego w przypadku ubrań kupionych w lumpeksie, bo wystarczy włączyć program prania w wyższej temperaturze i gotowe. Później jeszcze, dla pewności i świętego spokoju warto każde ubranie zakupione w lumpeksie potraktować żelazkiem! A niestety w przypadku butów ich wypranie w pralce mogłoby być ostatnią czynnością, do jakiej by się nadawały. Zatem co zrobić? Czy istnieje jakiś skuteczny sposób dezynfekcji butów?

Domowe sposoby na dezynfekcję i przykry zapach butów

W Internecie znaleźć można mnóstwo domowych sposobów na dezynfekcję butów. I tak pojawiają się najróżniejsze pomysły i porady od prania w pralce poprzez kupowanie nowej pary butów. Ale podobno warto też wsypać 2 łyżeczki sody oczyszczonej bądź proszku do pieczenia do wnętrza obuwia, by wyeliminować nieprzyjemny zapach i usunąć wilgoć.

Inny pomysł to wymrożenie ich (najlepiej przez kilka godzin bądź całą noc) w zamrażarce. Oczywiście wcześniej zapakowanych do foliowej torby. Taki zabieg podobno tymczasowo usunie bakterie. Są też osoby, które radzą włożyć do butów: herbatę, węgiel drzewny, żwirek dla kota czy też przetrzeć ich wnętrze octem, wodą utlenioną lub olejkiem eterycznym o właściwościach odkażających. Podobno w ten sposób pozbędziemy się przykrego zapachu. Jednak czy te domowe sposoby odkażania i dezynfekcji obuwia są niezawodne?

Preparaty w sprayu do dezynfekcji butów

W drogeriach i supermarketach znajdziemy mnóstwo preparatów w formie sprayu bądź dezodorantu do dezynfekcji obuwia, które mają eliminować brzydkie zapachy z wnętrza butów. Ale czy także usuwają niewidoczne dla naszego oka wirusy i grzyby? Znajdująca się przez wiele godzin w ciepłym bucie stopa, otulona ciepłą – czasem nieoddychającą, bo stworzoną ze sztucznych materiałów – skarpetą poci się. A wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Pytanie tylko, czy jesteśmy w stanie dotrzeć strumieniem takiego dezodorantu do obuwia w każde miejsce buta, w którym mogą znajdować się zarodniki grzybów i bakterii?

Czy wiesz, że w butach znajduje się aż 140 tysięcy zarodników bakterii i grzybów? Podobna liczba mikroorganizmów znajduje się w kaskach, ciepłych czapkach i rękawicach. Nieodpowiednia higiena ciała, ale także sposób dbania o odzież i obuwie mogą doprowadzić do powstania nieprzyjemnych zapachów i niebezpiecznych chorób takich jak łupież, grzybica czy zmiany dermatologiczne i problemy skórne. Przyczyną ich powstawania są bakterie, wirusy i grzyby. A znajdują się one wszędzie: w klubie fitness, na basenie, na siłowni, w naszych domach, w kabinie prysznicowej, na plaży czy w sklepie odzieżowym.

Jak suszyć odzież i buty oraz dbać o ich higienę?

Istnieje wiele takich sprawdzonych sposobów, którymi próbujemy suszyć i dezynfekować odzież i obuwie, aby nie dopuścić do powstania przykrych zapachów czy rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. Są osoby, które wystawiają je na słońce, suszą na kaloryferze bądź przy użyciu suszarki do włosów. Ale są to mało efektywne sposoby, które niszczą odzież. Można także oddać takie obuwie do sterylizacji do pralni chemicznej. Wówczas pozbędziemy się bakterii i grzybów z butów skutecznie, jednak jest to spory za każdym razem wydatek. Jak już pisałam wyżej, niektórzy wybierają dezodoranty odświeżające do obuwia. Ich zadaniem jest maskowanie nieprzyjemnych zapachów, jednak nie eliminują one problemu bakterii i grzybów. Innym sposobem są chemiczne środki w postaci talku bądź sprayu do dezynfekcji obuwia. Jednak, aby były skuteczne należy ich używać każdorazowo po zdjęciu butów. A to może być uciążliwe, bo kto będzie o tym pamiętać w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy ciągle w biegu i mamy mnóstwo spraw do załatwienia? Poza tym preparaty te mogą niszczyć obuwie i przyczyniać się do powstania reakcji alergicznej na skórze. Czy istnieje jeszcze jakieś rozwiązanie, czy też teraz pozostaje już tylko wyrzucić buty do kubła i wybrać się na zakupy do sklepu obuwniczego?

Co zatem zrobić ze śmierdzącymi butami?

Ostatnia deska ratunku? Suszarka – sterylizator do odzieży i obuwia
Znalazłam kilka dni temu serię sterylizatorów ozonowych i UV do odzieży i obuwia. To innowacyjne gadżety w postaci suszarek, które sprawdzą się u każdej osoby, szczególnie u sportowców. Powstały z myślą o higienie stóp i czystości butów każdej osoby.

Suszarka do butów Multi Dryer Ozone Pro MT6507 to tani sposób by skutecznie i bezpiecznie pozbyć się problemów z nieprzyjemnym zapachem z obuwia za pomocą ozonowania. Dzięki niemu usuniemy wilgoć z wnętrza obuwia oraz znajdujące się tam bakterie i grzyby. Znajdujący się w tej suszarce do butów ozon dociera również w trudno dostępne miejsca. Produkt pozwala na automatyczne dobranie temperatury suszenia. Ozon wykazuje silne właściwości antyseptyczne. Ozonowanie to bezpieczna metoda sterylizacji na co dzień wykorzystywana w kosmetyce czy medycynie.

Suszarka do butów Boots UV-C Dryer MT6506 to urządzenie, które zabija zarodki bakterii, pleśni i grzybów poprzez wysokoenergetyczne promieniowanie UV-C. To urządzenie o niskim poborze prądu. Możemy dzięki niemu bardzo ekonomicznie odświeżyć, dezynfekować i usuwać brzydkie zapachy z obuwia i odzieży.

Suszarka do butów Boots Ozone Dryer MT 6505 wykorzystuje ozon, by usuwać toksyny, pochłaniać zapachy i sterylizować buty i odzież. Odświeża, dezynfekuje i detoksykuje obuwie. Urządzenie jest bardzo ekonomiczne w użytkowaniu ze względu na mały pobór prądu.

Opisane wyżej suszarki doskonale sprawdzają się do suszenia i dezynfekcji butów sportowych, obuwia treningowego, butów motocyklowych, obuwia codziennego, butów roboczych, kasków, rolek, łyżew, ochraniaczy sportowych, skarpetek, czapek, rękawic. Znalazłam je na stronie: .

Historia moich brzydko pachnących butów

W moim przypadku wszystkie domowe sposoby na dezynfekcję butów okazały się po prostu nieskuteczne. Dbam o swoją higienę. Każdego dnia rano (jeśli tylko obowiązki zawodowe na to pozwalają, ale raczej tak jest) wychodzę na 5-kilometrowy spacer. Mam na tę sposobność osobne, bardzo wygodne buty. Po wielu trudach i latach z ciągle obtartymi piętami znalazłam nareszcie buty idealne. Inną parę butów mam do pracy na działce ogrodowej, którą już niedługo zamienię na ogromny ogród wokół domu. Lubię prace ogrodowe, zajmują mi one mnóstwo czasu, często pielęgnuję ogród również przez większą część weekendu. Wówczas moje stopy znajdują się w danym obuwiu przez wiele godzin. W obu parach butów pojawił się nieprzyjemny zapach. Chwytałam się każdej deski ratunku. Przetestowałam na własnych butach wszystkie porady dotyczące domowych sposobów dezynfekcji butów i usuwania z nich przykrego zapachu. Nie pomogło wkładanie do nich na noc herbaty, piasku dla kota, częste przemywanie octem z olejkiem eterycznym. Nieskuteczne okazały się też chemiczne środki w sprayu czy talku takie jak dezodorant odświeżający do butów. Brzydki zapach z butów powracał jak bumerang.

Dopiero powyżej opisane sterylizatory doskonale sprawdziły się w przypadku obu moich par butów. Bardzo podoba mi się, że te gadżety są małych rozmiarów i ważą niewiele, w związku z tym zajmują niewiele miejsca. A jest to dla mnie aktualnie bardzo istotne, bo w naszym maleńkim mieszkaniu trudno jest się obrócić, dlatego można zapomnieć o wszelkiego rodzaju dużych sprzętach. Jestem pod wrażeniem, bo wypróbowałam już każdy z domowych sposobów dezynfekcji obuwia, a także mnóstwo chemicznych preparatów. Na dłuższą metę nie pomógł żaden z nich! Dopiero suszarki do obuwia pozwoliły mi zapomnieć raz na zawsze o problemie, jakim jest nieprzyjemny zapach butów.

Suszarka do obuwia to świetny gadżet, który ekspresowo odświeża, dezynfekuje i usuwa nieprzyjemne zapachy z obuwia i odzieży oraz ułatwia ich suszenie. Ergonomiczny kształt suszarki do butów sprawia, że można jej używać także do dezynfekcji innych części garderoby.

2 odpowiedzi do “Suszarka do odzieży i obuwia – dlaczego musisz ją mieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.