Suszarka do ubrań nie musi stać w łazience! Gdzie ją ustawić?

Suszenie prania kojarzy się najczęściej z wyczekiwaniem na dobrą pogodę lub suszarką rozstawioną w salonie. Świetną alternatywą dla tradycyjnych metod jest suszarka elektryczna, która znacznie ułatwia zadanie. W głowie pojawia się jednak obawa o to, czy znajdziemy w mieszkaniu miejsce na dodatkowy sprzęt. Taka suszarka nie musi stać jednak wyłącznie w łazience, gdzie i jak ją zatem ustawić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie suszarki bębnowej?

 

Suszenie prania w domu – co warto wiedzieć?

Pranie w domu możemy suszyć na dwa sposoby – z wykorzystaniem metod tradycyjnych lub specjalnej suszarki elektrycznej. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z zakupem przenośnej suszarki do ubrań, którą możemy ustawić w pokoju, łazience, na podwórku czy balkonie. Niestety, bardzo często utrudnia nam to komunikację, zwłaszcza gdy jesteśmy posiadaczami niewielkiego mieszkania. Pranie można suszyć także w łazience, która bardzo często jest mała i nie ma okna. Spowalnia to proces suszenia i uniemożliwia prawidłowe wysychanie ubrań ze względu na wysoką wilgotność w pomieszczeniu. Co zatem warto wiedzieć o suszeniu prania w domu?

Suszarka na pranie powinna mieć odpowiednią długość linek, potrzebnych do rozwieszenia prania. Jeśli zazwyczaj wykorzystujemy całą pojemność pralki, wtedy przyda się łącznie około 10 metrów powierzchni do rozwieszenia. Warto wybrać większą suszarkę na ubrania, która pomieści cały wsad z pralki. Co zrobić, by pranie schło szybko i nie gniotło się? Warto pamiętać o kilku wskazówkach:

  • pranie powinno być dobrze odwirowane lub wyciśnięte;
  • warto porządnie strząsnąć ubranie przed powieszeniem;
  • powinno się unikać pomieszczeń, w których poziom wilgotności powietrza jest wysoki, a temperatura nie przekracza 20-22 stopni;
  • koszule susz na wieszakach, a swetry rozłożone na ręczniku (inaczej mogą się rozciągnąć).

 

Prostszym i zdecydowanie szybszym sposobem na suszenie prania jest użycie suszarki elektrycznej. Wkładamy do niej pranie zaraz po wyjęciu z pralki, a cykl trwa około dwóch godzin. Wyjęte z niej ubrania są miękkie i dokładnie wysuszone. Na rynku znajdziemy pralko-suszarki, które są uniwersalnym rozwiązaniem, w którym wypierzesz i wysuszysz ubrania. Niestety, zazwyczaj suszenie musisz podzielić na dwie tury, bo cały wsad pralki nie wysuszy się za jednym razem. Lepszym rozwiązaniem będzie wolnostojąca suszarka bębnowa.

Suszarki elektryczne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Suszarka elektryczna marki Bosch to genialne rozwiązanie, które zdecydowanie skraca proces suszenia prania. Oszczędzamy czas i pozbywamy się niewygodnej, tradycyjnej suszarki z przestrzeni domowej. Nie trzeba już uzależniać prania od pogody, a w domu panuje większy porządek. Unikamy przebarwień słonecznych oraz trudnych do odprasowania zagnieceń od sznurków i klamerek. Ubrania są miękkie, puszyste i przyjemne w dotyku. Nowoczesne urządzenia są energooszczędne, posiadają system autoclean, a ich praca jest niezwykle cicha. Zmniejsza się również ryzyko alergii, dzięki filtrom zatrzymującym pyłki i temperaturze niszczącej drobnoustroje i roztocza.

Na rynku znajdziemy suszarki kondensacyjne i wywiewowe – te drugie przechodzą jednak do lamusa, ponieważ są mniej efektywne. Suszarka kondensacyjna marki Siemens potrzebuje wyłącznie podłączenia do prądu, dzięki czemu może stać w dowolnym miejscu mieszkania. W jej bębnie powstaje para, która jest kondensowana (skrapla się w wodę), a następnie gromadzi się w specjalnym pojemniku. Ubrania są suche i gotowe do włożenia do szafy, a wodę można wykorzystać np. do podlania kwiatów. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, warto zdecydować się na suszarkę z pompą ciepła. Urządzenie to, zamiast oddawać energię cieplną do otoczenia, zachowuje ją do wykorzystania podczas suszenia.

Sprawdź także: suszarki do ubrań z pompą ciepła marki Siemens

Kupując suszarkę bębnową, powinniśmy zwrócić uwagę również na:

  • pojemność bębna i dostępne programy suszenia;
  • klasę energetyczną;
  • dodatkowe funkcje mogące przydać się przy suszeniu specyficznych ubrań i tkanin;
  • montaż suszarki – możliwość ustawienia pralki i suszarki w słupku.

Suszarka elektryczna to funkcjonalne urządzenie, które zdecydowanie ułatwi proces suszenia prania i zadba o nasze ubrania. Warto wybrać nowoczesny model, który będzie energooszczędny i wyposażony w kilka programów dostosowanych do naszych potrzeb.

Gdzie postawić suszarkę bębnową do ubrań?

Wiele osób rozważających kupno tego urządzenia, zastanawia się, czy ma miejsce na suszarkę do ubrań. Nowoczesna suszarka kondensacyjna nie potrzebuje jednak dostępu do kanalizacji, a co za tym idzie, nie musi stać blisko odpływu. Można ją umieścić w dowolnym miejscu mieszkania lub domu. Jeśli dysponujemy dużą kuchnią, możemy postawić ją pod blatem roboczym. Cicha praca urządzenia sprawia, że nie będzie przeszkadzało nawet w przypadku, gdy kuchnia jest tylko aneksem kuchennym w salonie.

Mamy także możliwość umieszczenia suszarki w garderobie, pomieszczeniu gospodarczym, a nawet szafie. To ostatnie rozwiązanie pozwoli na umieszczenie suszarki kondensacyjnej nawet w przedpokoju, gdzie dysponujemy wolną powierzchnią w zabudowie. Umieszczenie sprzętu w szafie jest estetycznym rozwiązaniem, które pozwoli na ukrycie suszarki bębnowej, bez zaburzania stylu pomieszczenia.

Ciekawym i popularnym rozwiązaniem, jest usytuowanie pralki i suszarki w kolumnie. Dzięki temu zaoszczędzimy przestrzeń i zdecydowanie ułatwimy sobie zadanie – pranie zaraz po wyjęciu z pralki umieścimy w suszarce. W przypadku takiego ustawienia, trzeba pamiętać, aby pralka była otwierana od frontu, a nie od góry, ponieważ to suszarka powinna stać wyżej. Potrzebne będzie podłączenie do wody i kanalizacji, dlatego warto pomyśleć o tym na etapie tworzenia projektu wnętrza albo umieścić urządzenia w kuchni lub łazience. Takie ustawienie jest funkcjonalne i estetyczne, dlatego bardzo często pralkę i suszarkę umieszcza się w kolumnie.

jak suszyć pranie w domu suszarka do ubrań blog lifestylowy sposobynazycie

Montaż suszarki w słupku

Chcąc postawić pralkę i suszarkę w słupku, potrzebujemy specjalnego łącznika, który stabilnie połączy urządzenia i sprawi, że ich użytkowanie będzie bezpieczne. Taka kolumna nie będzie przemieszczać się przy wirowaniu, a suszarka nie spadnie z pralki. Łącznik do pralki i suszarki montuje się na górnej powierzchni niższego urządzenia za pomocą kilku śrubek. Montaż urządzeń w słupku jest niezwykle prosty, co sprawia, że możemy zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak potrzebujemy fachowego wsparcia, producenci sprzętu Bosch i Siemens oferują tego typu usługę. Specjalista prawidłowo ustawi pralkę i suszarkę w kolumnie, a także wyjaśni nam zasady funkcjonowania obu urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.