Szalejąca inflacja i Polski Ład: lista bezbolesnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Wprowadzenie Polskiego Ładu, szalejąca inflacja, ogromne podwyżki cen gazu i prądu oraz cen produktów w sklepach sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak mogę oszczędzać, gdy już nie ma z czego? Poznaj imponującą listę bezbolesnych sposobów na oszczędności w życiu i w domu, które poprawią Twoją sytuację finansową i pozwolą przestać bezmyślnie wydawać pieniądze. Na najpopularniejszym polskim blogu o oszczędnym życiu, finansach i oszczędzaniu podpowiadam jak oszczędzać pieniądze w czasach inflacji i Polskiego Ładu.

Spis treści

Oszczędne życie: kontrola domowego budżetu

Comiesięczna kontrola i zarządzanie domowym budżetem to absolutny must-have, który pozwala zaoszczędzić setki złotych w każdym miesiącu. Tylko wiedząc, na co wydajesz swoje pieniądze, możesz wprowadzić oszczędności i zadbać o swoje finanse. To świetny trening, który naturalnie uczy oszczędnego życia. Choć początkowo obawiałam się, że kontrola domowego budżetu jest żmudna i czasochłonna to, prawdę mówiąc, spisanie kwot wpływów i wydatków zajmuje około 30 minut miesięcznie. Uważam, że to niedużo, gdyż w zamian otrzymuję wiedzę o kondycji finansowej naszej rodziny. Dzięki temu wiem, na co wydajemy nasze pieniądze, ile ich zarabiamy i czy w danym miesiącu jesteśmy na plusie, czy na minusie. Dopiero analiza domowego budżetu z kilku miesięcy pozwoli ocenić, na czym możemy zaoszczędzić. Natomiast samo prowadzenie domowego budżetu uczy szukania oszczędności i kontroli nad wydatkami.

Najpierw wpłacaj na konto oszczędnościowe

Według przeprowadzonych badań więcej oszczędzają osoby, które rozpoczynają płatności od przelania odpowiedniej kwoty na rachunek oszczędnościowy. Również Milionerzy wyznają zasadę, płać sobie najpierw, co z pewnością okazuje się ciekawą formą oszczędzania. Podobnym rytuałem jest zbieranie do skarbonki reszty kwoty, która pozostała z zakupów i przeznaczenie jej na konto oszczędnościowe lub inwestycje.

Świętuj miesiąc bez wydawania

Miesiąc bez wydawania to wyzwanie, które warto organizować częściej, by uniknąć zagracania domu niepotrzebnymi bibelotami oraz bezsensownego wydawania pieniędzy. No Spend Money Chellenge, to wyzwanie zwane inaczej, listopad bez wydawania pieniędzy, które polega jednie na regulowaniu należności za opłaty stałe oraz kupowania niezbędnego jedzenia. Ma ćwiczyć silną wolę w zakresie zarządzania pieniędzmi.

Oszczędne życie: jak dodatkowo dorobić do domowego budżetu?

Zwiększ swoje dochody

Im więcej zarabiasz, tym więcej możesz zaoszczędzić. Dlatego doskonałym rozwiązaniem – jeśli masz odrobinę wolnego czasu i takie możliwości, jest znalezienie dodatkowego zajęcia. Lubisz majsterkować, szyć, zajmować się dziećmi lub ogrodem? Spraw, by to, co sprawia Ci przyjemność, pozwalało Ci zarabiać pieniądze. Możesz sprzątać domy, sprzedawać rękodzieło, wyprowadzać psy, podjąć współpracę z firmą mlm… lub robić mnóstwo innych rzeczy. Tak naprawdę lista pomysłów jest nieograniczona. Jeśli masz umiejętności i predyspozycje do pisania, podobnie jak ja możesz założyć i prowadzić popularny blog lifestylowy, a dodatkowo oferować usługi copywritingu oraz usługi Wirtualnej Asystentki.

Praca zdalna z domu

Świetnym sposobem, by ograniczyć wydatki na transport i jedzenie poza domem, jest częściowa lub stała praca zdalna w domowym zaciszu. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć rachunki za samochód, paliwo, transport do pracy, jedzenie na mieście, zakup odzieży czy opiekę nad dzieckiem. Choć wydasz odrobinę więcej na rachunek za prąd, to pracując w domowym zaciszu, możesz łączyć pracę z wychowaniem dziecka.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na kredycie (hipotecznym)?

Spłać długi wcześniej

Dla mnie każdy dług to konieczność, która nie zawsze wiąże się ze złymi decyzjami finansowymi. Miałam w życiu kilka kredytów. Jeden na zakup samochodu, bym mogła dojeżdżać do pracy. Drugi to kredyt hipoteczny, który wspólnie z mężem po ślubie wzięliśmy na zakup naszego mieszkania w bloku. Po kilku latach został spłacony. Teraz mamy kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu, który również zamierzamy spłacić wcześniej, szczególnie iż raty kredytu w czasach inflacji szybko rosną. Wcześniejsze spłacenie kredytów to ogromna oszczędność pieniędzy w postaci odsetek.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na rachunkach i opłatach?

Płać rachunki na czas

Unikaj dodatkowych opłat za opóźnienia w opłacaniu rachunków. Możesz ustawić polecenie przelewu lub przypomnienie. Na bieżąco monitoruj wyciągi z konta bankowego czy jeśli posiadasz – karty kredytowej, by szybko wyłapać ewentualne podwyżki.

Płać gotówką, zamiast używać karty kredytowej lub płatniczej

Płatności bezgotówkowe są wygodne, jednak jedną z prostych praktyk kontrolowania wydatków jest płacenie za nie gotówką. Choć podczas większych zakupów, które wykonuję raz w miesiącu, nie wyobrażam sobie płacić gotówką, bo wyjeżdżam wówczas z wypełnionym po brzegi wózkiem. Mimo to płatność gotówką realnie pokazuje, ile pieniędzy pozostało Ci w budżecie i pozwala unikać nadmiernych wydatków.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na wydatkach na lekarstwa czy suplementy diety?

Sprawdzaj ceny lekarstw online

Choć może to zabrzmieć dla Ciebie dziwnie, to sprawdź, ile Twoje lekarstwa kosztują w aptekach internetowych. Gdy poznasz różnicę, możesz przetrzeć oczy ze zdziwienia. Sama byłam w szoku, gdy farmaceutka w aptece poradziła mi, abym zakupiła witaminy dla dziecka w aptece internetowej z dostawą do apteki stacjonarnej. Nie dość, że produkt był dwukrotnie tańszy, to jeszcze przesyłka bezpłatna. Teraz stosuję ten patent zawsze przed zakupem leków w aptece. Co ciekawe, większość lekarstw czy suplementów diety można kupić znacznie taniej online, zatem po co przepłacać?

Oszczędne życie: jak oszczędzać na środkach czystości?

Stwórz domowe i ekologiczne środki czystości

Innym sposobem, na znalezienie oszczędności w domowym budżecie, jest robienie własnych środków czystości. Naprawdę potrzebujesz mnóstwa preparatów, by wysprzątać cały dom? Czy wiesz, że znacznie tańszym, zdrowszym dla Twojej rodziny i natury rozwiązaniem jest ich zastąpienie domowymi preparatami do sprzątania? Boraks, soda oczyszczona (kupiona w większym opakowaniu), ocet, szare mydło i olejki eteryczne to prosty i ekologiczny sposób na wysprzątanie całego mieszkania. Mimo protestów męża, od momentu, kiedy dowiedziałam się, że zostanę mamą po raz pierwszy, stosuję wymienione produkty do sprzątania i prania. Zauważyłam, że przekłada się to na oszczędności w domowym budżecie, bo zamiast kupować drogie środki czystości, wydaję na nie kilkadziesiąt złotych rocznie – a ten ekonomiczny zakup wystarcza na naprawdę długo.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na gotowaniu?

Zużyj produkt całkowicie, zanim otworzysz nowy

Ten zły nawyk przyczynia się do marnowania jedzenia. Dopiero po zużyciu całego mleka z butelki otwórz nowe. To samo z ketchupem i innymi produktami. Zużywając produkty otwarte wcześniej do końca, również korzystnie wpływasz na domowy budżet.

Stwórz miesięczny plan posiłków oraz listę zakupów

Opracowanie miesięcznego planu posiłków i podzielenie go na tygodnie pozwoli przygotować listę zakupów. Warto zaplanować przygotowanie posiłków, wybierając tańsze – będące aktualnie w promocji w sklepach – produkty spożywcze. Szukaj promocji, okazji cenowych, by przygotowywać posiłki, a dodatkowo ograniczyć marnowanie jedzenia.

Wykorzystaj ponownie resztki z obiadu i nie wyrzucaj jedzenia

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, ile pieniędzy każdego roku marnuje Twoja rodzina, wyrzucając resztki jedzenia do kosza?

Ważne jest też, abyśmy nauczyli się szanować jedzenie i przestali je wyrzucać. Czerstwy chleb można wysuszyć i wykorzystać do przygotowania bułki tartej, zupy, grzanek czy kotletów z chleba. Kiedyś poczęstowałam takimi kotlecikami z chleba gości, którzy nie jedzą mięsa. Po ich zjedzeniu dopytywali czy aby na pewno kotlety były bez mięsa. Zdziwili się, kiedy dowiedzieli się, że przygotowałam je z chleba i od razu poprosili o przepis.

To samo z ziemniakami, które pozostaną z obiadu. Można je odsmażyć i podać na kolację lub przygotować z nich kluski śląskie czy szagówki. Makaron czy mięso z obiadu warto wykorzystać do przygotowania kotlecików lub zapiekanki. Pomysłów jest mnóstwo, ważne, by kreatywnie podchodzić do tego, co mamy w domowej spiżarni i lodówce. Pomarszczone jabłka wykorzystuję do przygotowania szarlotki lub robię z nich kompot.

Gotuj samodzielne większe porcje

Jeśli masz taką możliwość, gotuj obiady i przygotowuj domowe wypieki od podstaw. Uwielbiam gotować i przygotowywać domowe słodkości. Jednak aktualnie, by znajdować czas na pracę, zajmować się wychowywaniem dziecka i domem, musiałam zrezygnować z tej przyjemności. W związku z tym zamawiamy domowe obiady z położonej niedaleko restauracji. Jednak gotowanie i przygotowywanie posiłków i słodkości w domu pozwoli Ci sporo zaoszczędzić w domowym budżecie. Świetnym pomysłem jest gotowanie większych ilości obiadów na kilka dni lub ich mrożenie, by móc wyciągnąć i rozmrozić w dowolnej chwili.

Przygotowuj więcej bezmięsnych posiłków

Innym sprytnym patentem na oszczędzanie w kuchni jest zmniejszenie ilości dań z mięsem lub zmniejszenie porcji mięsa w posiłkach. W ten sposób masz możliwość przygotować tańsze, a często i zdrowsze posiłki.

Wykorzystuj jedzenie z domowej spiżarni

Zanim udasz się na kolejne zakupy do sklepu, wybierz produkty ze spiżarni i zaplanuj dania, jakie z nich przygotujesz. To sposób, który pozwala na tworzenie prostych i kreatywnych posiłków z produktów, które masz w domowej szafce i spiżarni.

Miej dobrze zaopatrzoną spiżarnię i zamrażarkę

Nie lubię robić zakupów, dlatego to, co mogę, kupuję w hurtowych ilościach, by starczyło na dłużej. A to oznacza, że również moja spiżarnia jest dobrze zaopatrzona. Dzięki temu nawet jak nie mam pomysłu na kolację, to zaglądam do spiżarni i wybieram produkty, które pozwolą mi przygotować prosty i smaczny posiłek. Dobrze zaopatrzona zamrażarka pozwala mieć zawsze pod ręką gotowe do podgrzania w mgnieniu oka potrawy. Poza tym często kupuję takie produkty z dłuższą datą ważności w hurtowych ilościach. Aby oszczędzać chleb tostowy, mrożę go w odpowiednich porcjach, a to sprawia, że wykorzystujemy większość produktów spożywczych bez ich wyrzucania czy marnowania.

Zrób listę tańszych obiadów

Mój kolejny patent na ograniczenie wydatków na jedzenie to przygotowywanie tańszych, często również zdrowych potraw. Dla wielu rodzin jedzenie jest jednym z większych wydatków w domowym budżecie. Pomysłami na tańszy obiad będą np. zupy, gulasze, zapiekanki, wątróbka, dania z kaszami, ryż na mleku czy naleśniki. Przygotowałam również cykl artykułów dotyczących oszczędnej kuchni oraz sposobów oszczędzania na jedzeniu:

Mrożenie i wekowanie potraw

Często mrożę potrawy, których nie jesteśmy w stanie zjeść, by móc w dowolnym momencie je rozmrozić. A wynika to z faktu, że nie lubię wyrzucać jedzenia, a co za tym idzie również i pieniędzy. Mrożenie i wekowanie jedzenia pozwala na jego dłuższe przechowywanie. Zamrożone latem owoce w zimie wykorzystuję do przygotowywania zdrowych jogurtów czy koktajli, zamiast słodzonych napojów ze sklepu wybieram kompot z domowej spiżarni.

Jedz posiłki w domu i zabieraj drugie śniadanie do pracy

Posiłki na mieście zawsze są droższe od tych domowych. Choć chodzenie do restauracji jest przyjemne, to spożywanie posiłków w domu oraz zabieranie drugiego śniadania do pracy i szkoły, to świetny sposób, by ograniczyć wydatki na jedzenie. Kiedy pracowałam na etacie, zawsze robiłam swoją kawę i zabierałam do pracy drugie śniadanie. Do pracy warto przygotowywać sobie kanapki lub dietę pudełkową. Dowiedz się więcej o diecie pudełkowej i poznaj zalety przygotowywania domowych lunch boxów.

Wybieraj zdrowe jedzenie

Fast-foody są drogie i często nie zawierają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Mimo iż zdrowa żywność również nie należy do najtańszych, to na dłuższą metę pozwoli Ci zaoszczędzić na wydatkach na leczenie. Polecam wybierać sezonową żywność, najlepiej kupowaną od lokalnych rodników. Sama chętnie jeżdżę na lokalny targ po jajka, owoce i warzywa oraz wędliny.

Uprawiaj własne warzywa i owoce

Wcale nie potrzeba do tego wielkiego ogrodu za domem, choć z pewnością posiadaczom ogrodów jest łatwiej. Wiele warzyw, a nawet truskawki czy inne owoce, można z powodzeniem uprawiać na balkonie. Ja nie wyobrażam sobie, by nie mieć owoców i warzyw z własnego ogrodu. W zeszłym roku posadziliśmy krzewy i drzewa owocowe, uprawialiśmy również ogórki, sałatę, pomidory, rzodkiewki, truskawki, cukinię czy marchew. Uprawa warzyw i owoców to doskonały patent, by mieć zdrowe i tanie zbiory, których nadmiar można zmrozić lub zamknąć w słoikach, a następnie wykorzystać je zimą.

Oszczędne życie: jak oszczędzać w kuchni?

Szklane pojemniki i słoiki do przechowywania żywności

Dobrym pomysłem jest inwestycja w szklane pojemniki do przechowywania żywności, które sprawiają, że przechowywany w nich ser czy wędlina zachowują świeżość. Dodatkowo sama myję i wykorzystuję ponownie szklane słoiki – trzymam w nich bułkę tartą, mąkę, kasze, ryż i inne produkty sypkie. Natomiast plastikowe pudełka po lodach wykorzystuję ponownie do mrożenia żywności lub pakowania jedzenia na wynos dla gości. Wówczas nie muszę pamiętać, by prosić o nie z powrotem.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na zakupach?

Unikaj zakupów pod wpływem impulsu

Zakupy impulsywne to wszystkie dokonane bez wcześniejszego planowania. Jak na ironię, podobno większość tego typu zakupów jest motywowane chęcią do zaoszczędzenia pieniędzy. Sprzyja im posiadanie karty kredytowej, jednak na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie dla domowego budżetu.

Zamiast kupować wodę butelkowaną, pij tę z kranu

Szalenie prostym patentem na ograniczenie wydawanych pieniędzy podczas zakupów, jest picie wody z kranu, zamiast jej kupowania w plastikowych butelkach. Nie wierzysz? Sprawdź w przyszłym miesiącu kalendarzowym i przekonaj się na własnej skórze! Przelicz to sobie na podstawie paragonu ze sklepu oraz faktury za wodę. Możesz również zmienić smak wody, kupując dzbanek filtrujący, naczynia miedziane do oczyszczania wody lub montując filtr oczyszczający wodę. Ta inwestycja szybko przyniesie oszczędności w domowym budżecie. Woda będzie również zdrowszym wyborem niż słodzone i gazowane soki oraz napoje. Picie wody z kranu pozwoli także ograniczyć ilość generowanych w twoim domu śmieci, co w efekcie korzystnie wpłynie również na naszą planetę.

Kupuj wysokiej jakości przedmioty z drugiej ręki

Zakup zadbanych i wysokiej jakości produktów, urządzeń, gadżetów czy samochodu z drugiej ręki to świetny patent na oszczędzanie. Ważne, by kupować je zadbane i w dobrym stanie.

Zawsze pytaj o rabat

Nie ma głupich pytań, a kto pyta, nie błądzi. Dlatego zawsze warto zapytać o rabat, bez względu na to, co kupujesz, bo nigdy nie wiadomo kiedy go otrzymasz.

Kupuj żywność przecenioną z upływającą datą ważności

Coraz więcej marketów oferuje przecenione produkty spożywcze z upływającą datą ważności. To świetny sposób na oszczędności w domowym budżecie, ponieważ najczęściej takie jedzenie jest przecenione o 30%, 50% lub 70%.

Rób duże zakupy raz w miesiącu

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupach jest robienie większych zakupów raz w miesiącu i odwiedzanie sklepu raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, by kupić świeże owoce i warzywa czy nabiał. W ten sposób nie dasz się naciągnąć na promocje czy konieczność zakupu większej ilości produktów, by zapłacić za nie mniej.

Prowadź rozpiskę z cenami

Przygotuj tabelkę w programie Excel i spisz w niej ceny produktów z paragonów, które zapłaciłaś podczas ostatnich zakupów. Nie zapomnij przeliczyć wielkości produktów względem 1 kilograma czy 1 litra, gdyż często opakowania tego samego produktu w różnych sklepach różnią się wielkością, a co za tym idzie, również i ceną. Spisz ceny za najczęściej kupowane produkty, takie jak cukier, mąka, kawa, herbata, kasza, mleko, śmietana, płatki do mleka, chleb, bułki, wędlina, frytki, proszek i płyn do prania, kosmetyki, środki higieniczne. Tak przygotowana ściąga z cenami pozwoli Ci w prosty sposób sprawdzić, czy promocje w marketach rzeczywiście będą dla Ciebie promocją, czy może są jedynie reklamowane jako promocja, a po porównaniu wielkości opakowań i cen wyjdzie na to, że zapłacisz za nie więcej. Szukaj promocji i kupuj produkty taniej.

Porównuj ceny produktów online i kupuj taniej w większych ilościach

Do niedawna myślałam, że na allegro kupuję najtaniej. Ale okazało się, że nie jest to prawdą. Tym sposobem, nauczona doświadczeniem, zaczęłam sprawdzać ceny produktów online, dzięki czemu mogę pozwolić sobie na znaczne oszczędności. W jaki sposób? Mydło w płynie do mycia rąk, mleko modyfikowane dla dziecka, pieluszki i chusteczki nawilżane czy obiadki, soczki i deserki dla dziecka w słoiczkach kupuję znacznie taniej niż w sklepach stacjonarnych czy na allegro. Odpowiedni research oraz porównywanie cen produktów w sklepach stacjonarnych i online sprawia, że często kupuję online. Nie dość, że mam tam większy wybór produktów, to często również atrakcyjne ceny przy większych zakupach, a do tego nie płacę za przesyłki. To sprawia, że sporo oszczędzam.

Oszczędne życie: Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę?

Oszczędzaj wodę biorąc prysznic

Z pewnością niejednokrotnie słyszałaś, że prysznic pozwala zaoszczędzić znacznie więcej wody niż kąpiel w wannie? Czy wiesz, jak wziąć oszczędny prysznic i nie marnować wody podczas kąpieli? Zmocz skórę i włosy. Nałóż niewielką ilość szamponu na pasma włosów oraz skórę głowy, a także niewielką ilość mydła na ciało. Następnie ponownie odkręć wodę delikatnym strumieniem, by spłukać piankę i pozostałości kosmetyków.

Oszczędne życie: Jak oszczędzać prąd i wodę?

Wypełniaj pralkę i zmywarkę do pełna

Uruchamianie prawie pustej lub zapakowanej do połowy pralki i zmywarki to marnotrawstwo wody, prądu i środków czystości. Mimo iż korzystanie ze zmywarki jest bardziej ekonomicznym wyborem niż ręczne zmywanie naczyń. Zmywarkę i pralkę warto ustawić na ekonomiczne pranie w niższej temperaturze, co jest doskonałym rozwiązaniem również dla ubrań i środowiska naturalnego.

Oszczędne życie: Jak oszczędzać prąd?

Pełna zamrażarka

Czy wiesz, że pełna zamrażarka pobiera tyle samo prądu co prawie pusta? Jednym ze sposobów na uproszczenie życia naszej rodziny jest robienie zakupów pieczywa raz w tygodniu oraz robienie zakupów wędlin raz w miesiącu. To pozwala nam ograniczyć częstość wizyt w sklepach i oszczędza czas. Takie rozwiązanie sprawia, że mamy zamrażarkę wypełnioną chlebem, bułkami, rogalikami, drożdżówkami, ciastem oraz wędlinami. Wszystko jest zapakowane w odpowiednich porcjach, dzięki czemu wyciągamy i rozmrażamy porcję pieczywa i wędlin odpowiednią na 1 posiłek lub 1 dzień. W ten sposób ograniczamy marnowanie żywności i mamy świeże jedzenie w zależności od potrzeby. A dodam, że poza lodówko-zamrażarką mamy jeszcze małą zamrażarkę, która ułatwia nam mrożenie odpowiedniej ilości produktów i posiłków.

Pozwól praniu wyschnąć na suszarce

Korzystanie z suszarki do suszenia prania jest podobno rozwiązaniem ułatwiającym życie. Choć mam pralko-suszarkę to nie korzystam z opcji suszenia w niej ubrań. A to z kilku powodów. Większość ubrań, które posiadamy, nie nadaje się do suszenia w suszarce. Dlatego też wieszam pranie na strychu i pozwalam mu wyschnąć samodzielnie. Poza tym, że jest tańsze i proekologiczne, takie rozwiązanie ma jeszcze inną zaletę – czasem pranie wisi nawet tydzień, jeśli nie mam czasu zająć się jego składaniem i chowaniem do szaf wcześniej. Ponadto elektryczna suszarka do ubrań niekorzystnie wpływa na trwałość tkanin, dlatego najlepszym sposobem, by przedłużyć trwałość odzieży, będzie pozwolenie jej wyschnąć rozwieszonej na sznurku do prania.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na kosmetykach i środkach czystości?

Zużywaj kosmetyki do końca

Też tak czasem masz, że w połowie stosowania żelu pod prysznic, chciałabyś pachnieć inaczej po wyjściu z kąpieli? Wówczas otwierasz nowy kosmetyk, a ten stary w efekcie ląduje w koszu? Wprowadź zasadę, że zużywasz kosmetyki do końca przed otwarciem kolejnej tubki, a to pozwoli Ci ograniczyć ilość pieniędzy wydawanych na kosmetyki. Wyciśnij pastę do zębów do końca i stosuj niewielkie ilości kosmetyków, co pozwoli Ci używać ich przez dłuższy czas, realnie i bezboleśnie wpływając na oszczędności w domowym budżecie.

Używaj kosmetyków i preparatów do sprzątania oszczędnie

Nie chodzi mi o to, żeby być sknerą. Jednak wystarczy niewielka ilość pasty do zębów, by zadbać o zęby. To samo z szamponem, żelem pod prysznic czy balsamem do ciała. Skuteczność działania kosmetyku czy środka czystości nie zależy od jego ilości.

Zmień ręczniki papierowe na szmatki i ściereczki

Trochę uzależniłam się od używania ręczników papierowych. Tak, to wygodne rozwiązanie, bo po wytarciu zabrudzeń czy rozlanych plam można je po prostu wyrzucić. Już od dawna zastanawiałam się, jak zamienić jednorazowy ręcznik papierowy na materiałowe szmatki i ściereczki, które nie zbiegną się w praniu, pozwolą zachować czystość w domu i będą wchłaniać rozlane napoje.

Dobrym rozwiązaniem jest uszycie lub zakup ściereczek z chłonnych materiałów, w sklepach z odzieżą używaną. Ja kupiłam zapas 100 pieluszek flanelowych, które stosuję jako alternatywę dla ręcznika papierowego. Tak, trzeba ich zakupić naprawdę sporo, by wystarczyły na tydzień. Ale to szalenie ekonomiczny i ekologiczny zakup, gdyż w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i ograniczysz ilość generowanych śmieci.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie?

Zmniejsz temperaturę ogrzewania w domu

Zmniejszenie temperatury na termostatach czy grzejnikach w domu pozwoli zmniejszyć ilość zużytego na ogrzewanie gazu i prądu. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie niższej temperatury w sypialni, co korzystnie wpływa na jakość i efektywność snu. Natomiast w domu – szczególnie jeśli jak ja bawisz się często z dziećmi, lepiej obniżyć temperaturę o kilka stopni, a w razie potrzeby ubrać ciepły sweterek niż nieustanie się pocić.

Regularnie wietrz dom

Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu dom, co korzystnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na samopoczucie. Poza tym powinniśmy otwierać okna na kilka minut każdego dnia niezależnie od pomieszczenia, by pozbyć się z nich niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, wirusów i bakterii. Dzięki temu zadbamy o komfort i zdrowie, a efekcie również mniejsze wydatki na lekarstwa czy wizyty u lekarzy.

Odsłon żaluzje, rolety i zasłony zimą

Dobrym patentem na darmowe dogrzanie domu jest odsłonięcie okien po stronie wschodniej, południowej i zachodniej. Szczególnie jesienią i zimą pozwoli to na ogrzanie domu promieniami słońca. Choć może to brzmieć trywialnie, jest to rozwiązanie, z którego korzystamy. Nie tylko naprawdę działa, ale także pozwala realnie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Zasłoń rolety latem

Z tego samego powodu, aby zadbać o komfort termiczny, latem w domu dobrze jest zasłonić najbardziej nasłonecznione okna. Jest to szczególnie istotne na poddaszu, co w upalne dni może być nie do zniesienia. Co ciekawe zasłanianie nasłonecznionych okien latem ograniczy konieczność używania wentylatora, czyli obniży rachunki za prąd.

Popraw efektywność cieplną domu

Dobrym rozwiązaniem jest ocieplenie poddasza oraz zastosowanie uszczelek w szczelinach drzwi czy okien, co pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na zakupach odzieży?

Kupuj wysokiej jakości ubrania, wymieniaj się z przyjaciółką

Wysokiej jakości odzież z pewnością przetrwa dłużej, szczególnie jeśli będziesz o nią odpowiednio dbać. Dlatego poza wyborem markowej odzieży z najlepszych tkanin, warto czasem wybrać się na zakupy do sklepu z odzieżą używaną. Uważam, że świetnym rozwiązaniem, które wpłynie korzystnie na oszczędności w domowym budżecie, jest sprzedaż nienoszonej odzieży lub jej wymiana z przyjaciółką.

Oszczędne życie: jak oszczędzać na opłatach?

Negocjuj niższe stawki na abonament telefoniczny, czynsz czy ubezpieczenie

Wbrew powszechnemu przekonaniu rachunki za abonament telefoniczny, czynsz, kablówkę, Internet czy ubezpieczenie są kosztami stałymi. Jak większość rzeczy w naszym życiu prawdopodobnie można negocjować ich wysokość, by zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach.

Oszczędne życie: jak oszczędzać paliwo i samochód?

Sprawy na mieście załatwiaj jednego dnia

Często korzystam z tego patentu i niezbędne zakupy owoców i warzyw robię w drodze powrotnej od lekarza, z badania krwi czy przy okazji robienia cotygodniowych zakupów pieczywa. Takie rozwiązanie sprawia, że oszczędzam na paliwie czy zużyciu pojazdów, ale także pozwala mi oszczędzać czas i pieniądze (bo bywam w sklepie tylko wtedy gdy muszę).

Oszczędne życie: jak oszczędzać małe kwoty w codziennym życiu?

Pozbądź się zbędnych bibelotów

Źle się mieszka w zagraconym domu lub mieszkaniu. Dlatego już dawno zaczęłam pozbywać się mebli, książek, kosmetyków, elektroniki, ubrań, zabawek i innych zbędnych bibelotów poprzez ich sprzedaż w lokalnych serwisach aukcyjnych. To świetny patent, który pozytywnie wpływa nie tylko na przestrzeń w domu, ale także na samopoczucie jego mieszkańców i pozwala zarobić dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć na dowolny cel.

To, co możesz, rób samodzielnie

Drobne naprawy w domu, dbanie o ogród, opieka nad dzieckiem czy cerowanie ubrań. Jeśli możesz, naprawiaj wszystko samodzielnie. Zamiast wyrzucać podarty t-shirt, weź igłę i nitkę, by zaszyć dziurę. Taka naprawiona odzież będzie idealna do noszenia po domu, sprzątania lub prac ogrodowych. Zamiast zatrudniać ogrodnika, zrelaksuj się i zadbaj o trawnik oraz ogród.

Dbaj o przedmioty, które posiadasz

W kwestii oszczędzania pieniędzy warto szanować posiadane ubrania, obuwie i przedmioty. Regularne przeglądy samochodu, naprawianie ubrań czy obuwia oraz aktualizacja oprogramowania komputerowego pomogą zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowym budżecie. I są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zbytni konsumpcjonizm i kupowanie nowych produktów, zamiast odpowiedniej pielęgnacji, próby naprawy i ponownego wykorzystania tych, które już posiadasz.

Szalejąca inflacja i Polski Ład: lista bezbolesnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Mimo iż samo bycie oszczędnym nie wystarczy, by stać się bogatym, to z pewnością jest jednym z czynników bogactwa, znanym i praktykowanym przez milionerów, które ułatwia osiąganie sukcesów finansowych. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki zmotywowały cię do tego, by zadbać o swoją przyszłość finansową i oszczędzać. Chyba że większymi motywatorami dla Ciebie są szalejąca inflacja, rosnące ceny w sklepach i opłaty za prąd oraz gaz, a także Polski Ład. Może chcesz podzielić się własnymi sposobami na oszczędne życie?

Jedna odpowiedź do “Szalejąca inflacja i Polski Ład: lista bezbolesnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy”

  1. Przede wszystkich należy planować posiłki i chodzić do sklepu z listą produktów 😉 i oszczędność na jedzeniu gwarantowana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.