Szklana butelka dla niemowląt – dlaczego jest lepsza niż plastikowa?

Szklana czy plastikowa butelka dla noworodka? Wybór butelki dla dziecka to trudne przedsięwzięcie. Większość przyszłych mam obawia się używać szklanych butelek, gdyż mogą się potłuc i są cięższe niż plastikowe. Zaś te wykonane z plastiku są zdecydowanie lżejsze, ale mają tendencję do powstawania plam i zapachów, a do tego trzeba je sterylizować. Poznaj wady i zalety szklanych i plastikowych butelek dla niemowląt.

 

Czy szklana butelka dla noworodka jest lepsza niż plastikowa?

Przyznam szczerze, że znalezienie szklanej butelki dla niemowląt jest szalenie trudne. Oznacza to, że zdecydowanie przeważająca większość rodziców decyduje się na zakup tańszych butelek plastikowych. Zauważyłam też, że szklane butelki dla niemowląt są kilka razy droższe od ich tańszych odpowiedników.

Dlaczego warto wybrać szklaną butelkę dla niemowląt?

Szklana butelka dla niemowląt – zalety

Nie zawiera BPA i innych toksycznych składników

Szkło nie zawiera toksycznych chemikaliów, dlatego wybierając szklaną butelkę dla niemowląt, nie muszę się obawiać, że moje dziecko będzie narażone na działanie szkodliwych substancji. Choć w wielu krajach zakazano stosowania Bisfenolu A, to trudno stwierdzić, czy każda dostępna w sprzedaży plastikowa butelka dla niemowląt jest wolna do tego składnika.

Jest odporna na zabarwienia i zapachy

Produkty wykonane z tworzyw sztucznych mają tendencję do wpływania na smak płynów, które się w nich znajdują. Wybierając szklaną butelkę dla noworodka, masz pewność, że jest bezpieczna i nie wpłynie na skład mleka.

Wygodne czyszczenia

Szklana butelka do karmienia dla niemowląt jest łatwa i wygodna w utrzymaniu czystości oraz trwalsza.

Można ją myć w zmywarce i sterylizować w mikrofalówce

Poza wygodą czyszczenia, szklaną butelkę, można myć w zmywarce oraz używać w podgrzewaczu lub mikrofalówce, aby utrzymać odpowiednią temperaturę mleka.

Jest przyjazna dla środowiska

Szklane butelki są zdecydowanie bardziej odporne na zmianę temperatury oraz nie tracą kształtu podczas podgrzewania. Są trwałe, odporne na pękanie i mogą służyć przez wiele lat. A po zużyciu można je poddać recyklingowi, dzięki temu są ekologiczne.

Szklana butelka dla niemowląt – wady

Jest krucha

Szkło jest bardziej delikatne w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych. Wiele firm produkuje butelki dla niemowląt wykonane ze wzmocnionego szkła, które są zdecydowanie trwalsze. Dobrym rozwiązaniem, które zabezpieczy szklaną butelkę przed pękaniem, jest wykonanie otulacza, np. ze skarpety.

Droższa niż plastikowa

Szkło jest ekologicznym materiałem, za który trzeba zapłacić więcej niż za plastik. W związku z tym szklana butelka do karmienia dla niemowląt jest znacznie droższa niż ta wykonana z tworzywa sztucznego. Jednak w przeciwieństwie do plastiku nie trzeba ich po pewnym czasie wymieniać.

Ciężka

Szklana butelka jest rzeczywiście cięższa, może więc utrudniać trzymanie przez dłuższy czas. To problematyczne szczególnie podczas podróży.

Trudność z chwytaniem

Jest trudniejsza do trzymania, a wiążę się to z gładszą powierzchnią i większą wagą. Jednak jest proste rozwiązanie – wystarczy zrobić rękaw do butelki np. ze starej skarpety. Warto przygotować go sobie, gdyż zapewnia dodatkową ochronę przed stłuczeniem w razie upadku.

Plastikowa butelka dla niemowląt – zalety

A co z bardzo popularnymi w dzisiejszych czasach plastikowymi butelkami?

Łatwo dostępne

Tak jak już wspominałam, są bardzo łatwo dostępne w przeciwieństwie do szklanych butelek, które trudno znaleźć.

Przystępne cenowo

Plastikowe butelki są znacznie tańsze w porównaniu ze szklanymi.

Lekkie

Są lżejsze, a fakt ten sprawia, że karmienie butelką staje się łatwiejsze, gdyż maluszek może ją sam utrzymać.

Plastikowa butelka dla niemowląt – wady

Zawierają toksyczne składniki

Mogą zawierać szkodliwe substancje takie jak ftalany, poliwęglany, BPA czy PVC. Szkodliwe toksyny i chemikalia mogą zakłócać rozwój niemowląt.

Zmieniają smak napoju

Powodem zmiany smaku napojów jest różnica temperatur pomiędzy plastikową butelką a znajdującym się w jej wnętrzu płynem. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż tworzywo sztuczne ma bardziej porowatą powierzchnię niż szkło. Na szczęście szklana butelka nie zmienia smaku mleka i innych napojów.

Podatna na przebarwienia i odkształcenia

Plastikowych butelek dla niemowląt nie powinno się podgrzewać w mikrofalówce, gdyż może to doprowadzić do jej wypaczenia lub pęknięcia. Podczas tego procesu może nastąpić przenikanie mikrocząsteczek plastiku do mleka. Szczerze mówiąc, dla mnie osobiście sama myśl o tym jest przerażająca i stanowi kolejny powód na to, by wybrać szklane butelki do niemowląt.

Szklana butelka może być podgrzewana do wysokich temperatur, gdyż jest na nie odporna. Zarówno podgrzewając w niej mleko w garnku z wodą, jak i używając jej w mikrofali czy podgrzewaczu masz pewność, że jest bezpieczna.

Podatna na zarysowania

Nawet niewielkie rysy czy zadrapania na materiałach z tworzyw sztucznych mogą ułatwiać osadzanie się na nich zapachów i bakterii. A to sprawia, że jest to mało higieniczne rozwiązanie.

Higiena – ważna w rozwoju dziecka

Dbanie o szczęście i zdrowie dziecka powinno być najwyższym priorytetem dla każdego rodzica. Niemowlę szybko się rozwija, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Problem z plastikowymi butelkami dla niemowląt polega na tym, że jeśli są nieodpowiednio sterylizowane, mogą gromadzić bakterie i zarazki.

Utlenianie usuwa witaminy i składniki odżywcze

Butelki dla niemowląt służą po to, aby dostarczać dziecku niezbędne witaminy i składniki odżywcze, których maluszek potrzebuje, aby rósł zdrowy i silny. Właśnie dlatego do butelki wlewamy wodę, mieszankę mleka w proszku czy mleko matki. Jednak proces utleniania, który działa, gdy płyny i żywność są narażone na działanie powietrza, może usuwać niektóre z niezbędnych witamin i składników odżywczych. Plastikowe butelki są bardziej podatne na proces utleniania w porównaniu ze szklanymi butelkami dla dzieci ze względu na strukturę molekularną plastiku. Jest to również powód, dla którego przechowujemy żywność w szklanych słoikach, a nie w plastikowych.

Sięgając po szklaną butelkę dla niemowląt, mam pewność, że moje dziecko otrzyma wszystko, czego potrzebuje, by rosnąć i zdrowo się rozwijać.

Szklana czy plastikowa butelka dla niemowląt?

Jaki jest ostateczny werdykt? Dla mnie tę walkę bezkompromisowo wygrywa bezpieczna, ekologiczna i bardziej higieniczna butelka dla niemowląt wykonana ze szkła. Plastikowe butelki dla niemowląt mogą zawierać BPA, zmieniać smak napoju, nie są przyjazne dla środowiska, są mniej higieniczne, a do tego nie mogą być podgrzewane i nie chronią wystarczająco dobrze przed utlenianiem. Szklane butelki dla niemowląt łatwo rozwiązują wszystkie te problemy.

Szklana butelka dla niemowląt – dlaczego jest lepsza niż plastikowa?

Wybór odpowiedniej butelki dla dziecka jest ważną decyzją, bo posłuży ona przez kilka lat. Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie: „po co używać szklanych butelek dla niemowląt zamiast wygodnych plastikowych”, to mam nadzieję, że powyższe powody przekonały cię do przedstawionych przeze mnie racji.

2 odpowiedzi do “Szklana butelka dla niemowląt – dlaczego jest lepsza niż plastikowa?”

  1. Zdecydowanie szklana choć ich kruchość zależy od podłoża na jaki upadnie. Mimo, że wypadła mi z dłoni z dość sporej wysokości na panele ocalała, a wystarczyło że wyślizgnęła się z leżącej torby na klasycznych płytkach i rozbiła się w drobny mak 🙂

    1. Elu, dziękuję za cenne podpowiedzi 🙂 Myślę, że otulacz do butelki może jej zapewnić odrobinę większe zabezpieczenie przed stłuczeniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, sposobynazycie.pl może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.